A legnépszerűbbek: luc és nordmann
A lucfenyők kimagasló népszerűségét hosszú ideig az adta, hogy ez volt messze a legolcsóbb fafajta – tudtuk meg Boross Dávidtól, aki az Oázis Kertészet ügyvezető igazgatójaként hosszú ideje figyelemmel követi a piacot.
Míg korábban gyakorlatilag kétszer olyan drágák voltak, ma már – a lucfenyők megdrágulása miatt – a nordmann fenyőket is hasonló áron lehet kapni, így egyre többen választják ezeket a fákat.
A nordmann fenyőknek előnyük a luccal szemben, hogy szabályosabbak, szimmetrikusabbak, kevésbé szúrnak és alig hullatják a tűleveleiket, így tovább szépek maradnak a szobában is. Ami hátrányuk lehet az az, hogy a törzsük vastagabb, így mindenképpen bele kell faragnunk a fát a talpba, illetve nem árasztanak jellegzetes fenyőillatot. Ez utóbbi azonban könnyen orvosolható azzal a trükkel, hogy a nordmann fenyőnk mellé néhány lucfenyőágat is elhelyezünk a szobába – mondta Boross Dávid.
Kiegyenlítődtek az árak
Érdekesség, hogy az árkülönbség csökkenése miatt Budapesten ma már több nordmann fenyő fogy, mint luc, és vidéken is egyre inkább fej-fej mellett vannak az eladások.
Az Oázis Kertészet ügyvezetője azt mondja, nem lenne meglepve, ha idén már a nordmann lenne a legnépszerűbb fa Magyarországon, annál is inkább, mert egyre több hazai termesztő is elkezdett ezzel az egyébként sok törődést igénylő fajtával foglalkozni. Igaz, az itthon nevelkedett nordmann fenyők minősége még elmarad a dán vagy német fáktól, de Boross Dávid szerint pár éven belül a magyar fák is elérik majd ezt a szintet.
Ez azért fontos szempont, mert a karácsonyfák ára a méret és a fajta mellett a minőségtől is függ: például az Oázis Kertészetben a top kategóriás dán vagy német nordmann fenyők akár kétszer annyiba is kerülhetnek, mint a hasonló méretű, de kevésbé szabályos és szimmetrikus, másod- vagy harmadosztályú fák.
Az utcai árusoknál sokszor kevésbé egyértelmű módon számítják az árakat és szóba jöhet az alkudozás is, de összességében elmondható, hogy ma már a lucfenyők árai 3-4000, az átlagos minőségű nordmann fenyőké pedig 5-6000 Ft/méter áron alakulnak.
Természetesen ezen a két fajtán kívül számos fenyővel találkozhatunk még a piacon, de azokból jóval kevesebb fogy.
A harmadik legnépszerűbb az eladások alapján (5-10%) az elegáns megjelenésű ezüstfenyő – tudtuk meg Boross Dávidtól.
Ezek a fák szintén mindig is drágábbak voltak a lucfenyőnél, de most már itt is kevés a különbség, hiszen 4-6000 Ft/méter áron lehet az ezüstfenyőket beszerezni.
Többnyire szabályos, sűrű ágrendszerű fák, és a törzsük is vékony, nagy hátrányuk azonban, hogy kifejezetten szúrósak, ezért nehéz őket díszíteni,és illatuk sincs. A tűlevelüket tovább megtartják a lakásban, mint a luc, de egy idő után mindenképpen potyogni fognak.
Élő vagy vágott?
Ha valaki 1,5 méternél magasabb fát szeretne, akkor Boross Dávid szerint le kell mondania a földlabdás megoldásról, hiszen az így értékesített fák szükségszerűen kisebb méretűek. Egyébként ugyanazokat a fajtákat lehet kapni, mint vágott fenyőkből, azok minden előnyével és hátrányával együtt. Az élő fák nagyon népszerűek – a háztartások körülbelül 10 százalékában van ilyen – még akkor is, ha egy kicsivel több törődést igényelnek, hiszen néhányszor meg kell öntözni őket.
Hátrányuk lehet még, hogy nehezen szállíthatók, hiszen a föld súlyát is cipelnünk kell – egy 1,5 méteres fánál ez már körülbelül 30 kg. Cserébe azonban nem kell bajlódnunk azzal, hogy a talpba erőltessük a fát, hiszen eleve cserépben van.
Ha valakinek nincs hová kiültetnie karácsony után a fát, az már „kölcsönözhet” is élőt.
Ez azt jelenti, hogy az ünnepek után visszaveszik tőlünk a fát, amelyet a kertészet később értékesít vagy eladományozza – tudtuk meg Boross Dávidtól. Mint kiderült, az így eladott, majd hozzájuk visszakerült fák körülbelül a 80-90 százaléka túl is éli a karácsonyi kalandot.