Mi változik a techvilágban azzal, hogy Biden nyerte a választásokat? I. rész
Mostanra már meglehetős bizonyossággal állíthatjuk, hogy az Egyesült Államok 46. elnöke januártól a demokrata Joe Biden lesz, akit a többség Barack Obama alelnökeként ismert meg. A választási győzelmet a techvilág látható örömmel vette tudomásul, egymást érték az Amazon, a Facebook és a Microsoft nagy kutyáitól érkező gratuláló üzenetek.
Biden egyik első dolga volt, hogy bejelentette, felállít egy szakértőkből és egyéb tanácsadókból álló csoportot, akik segíteni fogják abban, hogy az átmenet időszaka alatt is hatékonyan folyjon tovább a küzdelem a vírus ellen, illetve abban, hogy a hatalomátadás zökkenőmentesen játszódjon le. A COVID-19 ugyan elvitte a fókuszt korunk nagy technológiai kérdéseiről, mint amilyen pl. a netsemlegesség ügye, vagy a vidéki területek netlefedettsége, illetve az adatvédelem körüli problémák, ennek ellenére a frontvonalak már régen kialakultak ezekben a témákban.
A legtöbb nagy cég kimaradt a tanácsadói stábból
Az például igen látványos, hogy az utóbbi tíz évben mekkorát ugrott a Google, a Twitter és a Facebook hatalma, illetve befolyása, ennek következtében már több törvényhozó is felvetette, hogy nem ártana a jelenleg hatályos trösztellenes törvényt némiképp felülvizsgálni. Mert az ugyan igaz, hogy a nagy techcégek vezetői a politikai spektrumon inkább a demokratákhoz állnak közelebb, de emellett azt is nehéz nem észre venni, hogy mennyi kellemetlenséget okozott a pártnak például a választási véghajrában a Facebookon végigsöprő álhírcunami. Ugyanakkor a republikánusok sincsenek oda a nagy technológiai cégekért, többek között amiatt, mert több prominens képviselőjüket is állításuk szerint cenzúrázta valamelyik közösségi oldal.
Szóval, ha van valami, amiben a demokraták és a republikánusok egyetértenek, az az, hogy a techcégek túl nagyra nőttek és ehhez túl sok hatalommal is rendelkeznek, így nem volna baj egy kicsit visszanyesegetni őket.
Például meglehetősen beszédes jelzés, hogy a Biden stáb által összeválogatott, az átmenetet segítő szakértői csoportba ugyan szép számmal kerültek be különféle techcégek okos emberei (Amazon, Dropbox, LinkedIn, Airbnb, Uber, stb.), viszont senkit nem találni ebben a csapatban a Facebooktól, a Twittertől, a Googletől, vagy az Appletől. Ez azt is jelentheti, hogy igaznak bizonyulnak azok a pletykák, miszerint a Biden-Harris adminisztráció egyik első dolga lesz nekimenni azoknak a nagy cégeknek, ahol korábban felmerült a személyes adatokkal való visszaélés vádja, illetve megkínálhatják őket egy aktuális viszonyokhoz igazított új trösztellenes eljárással is. Ha pedig erre készülnek Bidenék, akkor érthető, hogy miért nem akarják, hogy bármelyik techóriás ott ólálkodjon a stábjuk környékén, hiszen nem akarnak már idejekorán leköteleződni feléjük.
A Facebook kaphatja az első pofont
Tovább erősíti ezt az elgondolást az is, hogy nem sokkal a választási küzdelem vége után Bill Russo, Biden kommunikációs csapatának egyik vezetője páros lábbal szállt bele a Facebookba, a választás napján a közösségi portált elöntő dezinformációs hullámok miatt. Szintén emellett szól, hogy Biden már januárban beszélt arról egy a New York Times-nak adott interjújában, hogy visszavonatná azt a jogszabályt, ami mentesíti a techcégeket a felelősségtől a platformjaikon megjelenő tartalmak esetében. Külön kiemelte a Facebook-ot és Mark Zuckerberg személyét is, akiről azt mondta, hogy nem csak, hogy nem rajongója, de kifejezetten problémaként tekint rá.
Biden elmondta még, hogy szerinte Zuckerbergnek ugyanúgy vállalnia kellene a felelősséget a közösségi portálján terjedő valótlanságok miatt, ahogyan azt egyébként bármelyik egyéb médiafelület esetében törvények garantálják.
Jelenleg tehát ott tartunk, hogy a Biden-Harris kormányzat egyik első erőpróbája a nekik vélhetően minden fronton kellemetlenkedni kívánó Donald Trump partvonalra állítása mellett, a nagy techcégekkel való összecsapás lesz. Ugyan nem szeretjük a nagy szavakat, de ebben az esetben talán nem túlzás azt állítani, hogy bármi is legyen a végeredménye ennek a mérkőzésnek, az nagy valószínűséggel gyökeresen forgatja majd fel az általunk eddig ismert internetet.