Nem csak az Ukrajnából érkező gabona, hanem a méz is rendkívül alacsony áron érkezik, ezért nagy hátrányba kerültek a magyar méhészek, akik nem tudják eladni termékeiket.
Nagy előnyben vannak az Ukrajnából érkező termékek, mivel nem csak jóval olcsóbban kínálják őket, de az ukrán termékekre kivetett uniós importvám is megszűnt tavaly júliusban, a meghatározott kvótát pedig 60 ezer tonnára emelték.
Ezáltal bajba kerültek a magyar méhészek, akik csak jóval drágábban tudják előállítani termékeiket – írja az Világgazdaság.
Fazekas Gyula, a Magyar Mézkereskedők és Mézcsomagolók Egyesületének elnöke a Világgazdaságnak elmondta, hogy 2021 végén még kilónként 2400 forintos felvásárlási árú akácméz most 1700 forintos áron sem kell. De a vegyes mézekből is beragadtak tételek a termelőknél és a kereskedőknél. Ami viszont nagyobb baj, hogy az üzletek polcairól sem fogy a magyar méz.
De nem csak Magyarországon, hanem Európában minden magasabb árfekvésű termék értékesítése megállt a vásárlóerő csökkenése miatt. Nem fogy már sem a lépes, sem a bioméz, és az akácméz iránti érdeklődés is minimálisra esett vissza. Ezért is eshetett vissza a magyar mézkivitel, ami november végéig 13 300 tonna volt. Összehasonlítva, egy évvel korábban ugyanebben az időszakban 17 575, 2020-ban pedig 18 524 tonna volt az import mennyiség.
A helyzetet nehezíti, hogy a szlovák, a román, a szerb és a bolgár mézek is olcsóbbak a magyarnál.
Ráadásul míg korábban az akácméz magyar specialitásnak számított, mostanra az ukránoknak, a szerbeknek és a románok is elkezdték ennek termelését.
Magyarország, több uniós tagállammal együtt, sürgeti a méztermékek csomagolásán az egyértelmű eredetmegjelölést, bízva abban, hogy több vásárló a hazai terméket fogja választani a bevásárlás során.