Ausztrál, brit és holland szakemberekből álló csapat arra a következtetésre jutott, hogy az MI által fehér emberekről generált képeket nagyobb valószínűséggel hisszük már valódinak, mint azokat, amelyeken ténylegesen élő személyek láthatóak – írja a hvg.hu.
A kísérletük során 124 felnőtt személynek mutattak először 50 arcot abból a 100-ból, amit az MI generált, majd 50-et abból a 100 fotóból, amit fehér emberekről készítettek.
A vizsgálatban résztvevőket arra kérték, hogy válasszák ki azokat a fotókat, amelyeken valódi személyeket vélnek látni. Továbbá egy 0-tól százig terjedő skálán a döntésük bizonyosságát is meg kellett határozni.
A kísérlet során megdöbbentő eredmény született: a mesterséges intelligencia által kreált képek 66 százalékát tartották valósnak. Ezzel szemben a valós fotóknál 51 százalékos volt ez az arány.
A kutatók mindezt kifejezetten veszélyesnek találták, mivel így a csalók bárki személyazonosságát képesek már ellopni, azzal a szándékkal, hogy másokat megtévesszenek.
A tudósok szerint viszont a MI színesbőrű emberekről készített alkotásaival kevésbé lehet átvágni az embereket. A rendszer ugyanis fehér bőrű emberekről készült fotókkal lett kifejlesztve.