Mérgező anyagot találtak ásványvizekben - a felfedezett anyag akár rákot is okozhat
A Pesticide Action Network Europe vegyszerellenes szervezet 19-ből 10 ásványvízben talált olyan mérgező anyagot, ami többek között a növényvédő szerekkel kerülhet ki a környezetbe, írja a HVG. A felfedezett anyag akár rákot is okozhat.
Növényvédő szerekből származhat a méreg
Régóta ismert, hogy az örök vegyi anyagokként (PFAS) emlegetett vegyszerek milyen súlyos egészségkárosító hatással bírnak: akár rákot és meddőséget is okozhatnak. Az elnevezésük onnan származik, hogy rendkívül sok időbe telik, mire lebomlanak, mesterséges megsemmisítésük pedig rengeteg energiát emészt fel. Pedig erre nagy szükség lenne, a PFAS ugyanis gyakorlatilag mindenhol, még az esővízben is megtalálható.
A Pesticide Action Network Europe vizsgálata kimutatta, hogy több európai nemzet ásványvizében is jelen van a TFA (trifluorecetsav), ami az örök vegyi anyagok közé tartozik.
A vizsgálat során 19-ből 10 ásványvízben találtak TFA-t:
volt, amelyben az Európai Unió által meghatározott egészségügyi határérték 32-szeresét mérték. A TFA-val szennyezett ásványvizek között találni többek között belga, osztrák és francia márkákat is. A szakemberek szerint azonban a magyar Primavera ásványvízben nincs TFA, illetve elenyésző a koncentrációja.
A szakértők szerint az eredmény azért megdöbbentő, mert az ásványvíz elviekben nem érintkezhetne ezzel az anyaggal a természetben. Éppen ezért úgy vélik, hogy a szennyeződés a TFA-t tartalmazó peszticidekből – vagyis növényvédő szerekből – származhat.
Akár ezer évig is fennmaradhat
Angeliki Lysimachou, a Pesticide Action Network Europe társkutatója szerint a vizsgálat nem a gyártókat hibáztatja, ők nem tehetnek a TFA-koncentrációról. A peszticidekben való felhasználás mellett a TFA egy gyakori hűtőközeg, amelyet a régebbi üvegházhatású gázok, például a CFC-k – chlorofluorocarbonok, egyfajta halogénezett szénhidrogének – biztonságos alternatívájának szántak, és gyakran használják a zöldenergia megtermelésében. A legújabb kutatások azonban azt is megállapították, hogy
egy erős üvegházhatású gázról van szó, amely akár ezer évig is keringhet a légkörben.
A 2019 és 2022 között gyártott PFAS körülbelül százaléka fluorozott gáz volt, amely végül TFA-vá alakul.
A kutatást publikáló The Guardian szerint a vízből nem lehet úgy kiszűrni a TFA-t, mint ahogy a PFAS-t. Ennek ellenére az ipar fokozza a TFA, vagy a környezetbe kerülve azzá alakuló vegyi anyagok használatát, azt állítva, hogy biztonságos, természetesen előforduló és nem mérgező alternatívái például a korábban használt örök vegyianyagoknak. Az Európai Unió bizottsága két olyan elterjedt peszticid betiltását javasolja, amelyek TFA-vegyületeket tartalmaznak, és hamarosan a termékenységet gátló anyagok közé sorolhatják őket.