A jó póráz fix hosszúságú, kb 1,5 méter hosszú, erős, kényelmes a fogása, nem nyúlik, anyaga pedig bőr vagy szövet; a fém póráz azért nem a legalkalmasabb a sétához, mert a kutyák foga beleakadhat játék közben és sokkal nehezebbek is a szövetnél – jelentette ki Sugár Péter, a Városi Kutyák Iskolája vezetője érdeklődésünkre.
A kutyatréner szerint ugyanakkor hámot, vagy nyakörvet is használhatunk.
“Igazából nincs különbség, mind a kettőben lehet kutyát sétáltatni vagy tanítani. A hámokba a kutya jobban bele tud feküdni, ezért egy nagyobb kutya jobban tud benne húzni, míg a kisebbek esetében picivel könnyebb az irányítás” – fogalmazott a szakember.
Sugár Péter azt is mondta, nincs különbség aközött, hogy idős, vagy fiatal kutyáról van-e szó. Ugyanakkor a kölyköket érdemes fokozatosan hozzászoktatni a póráz használatához.
Először csak a lakásban legyen rajtuk és úgy mászkáljanak otthon, aztán néha fel is lehet emelni, picit megállítani vele. Szépen fokozatosan el kell jutni addig, míg végül az utcán is sétálhatunk vele a kutyával – húzta alá.
A flexi típusú pórázról megoszlanak a vélemények, egyesek szerint balesetveszélyes. Sugár Péter is aláhúzta, nem ajánlja.
“Azért nem ajánlom, mert a kutya ezen megtanul húzni. Ha húz, azzal távolságot nyer, tehát neki megéri ezt tenni, a gazda pedig úgyis engedni fog a flexin.”
Bizonyos esetekben mégis jó a flexi – tette hozzá Sugár. Például a képzést tudja segíteni, illetve végszükség esetén is lehet alkalmazni (pl. kutyasport rendezvényeken, ahol nem lehet elengedni a kutyákat), és egyéb speciális helyzetekben – tudtuk meg az oktatótól, aki azt is elmagyarázta, milyen a nem jó elektromos, fojtó-, vagy szöges nyakörv.
Ezek avatatlan kézben sokat árthatnak a kutyának. Szakemberek jól tudják használni pontosításra, például egy IPO versenyfelkészülés során, de hétköznapi használatra egyáltalán nem javasolom. Azt szoktam mondani, hogy aki tudja használni, annak igazából már nincs is rá szüksége. Szóval ezeket inkább kerüljünk, még ha egyes kiképzők javasolják is – hívta fel a figyelmet a Városi Kutyák Iskolája vezetője.
Arra a kérdésre, hogy érdemes-e egyéb eszközöket is használni a megfelelő tempójú, nyugodt kutyasétáltatás eléréséhez, Sugár Péter azt mondta, inkább keressünk fel egy kutyaiskolát, jobban járunk.
“A kutyasulik azért jók, mert mindezt megtanítják a gazdáknak és a kutyának egyaránt. Persze tuti recept nincsen rá, ez mindig egyénfüggő. Van, akinél a jutalmazás jön be, másoknak a fordulgatós módszer (ez az ún. pórázszabály), megint másoknak pedig az, ha megáll és megvárja, míg a kutya nem húz. A nyugodt séta általában akkor működik, ha a kutya elfogadja az irányítást a gazdától, ezt viszont csak következetes és határozott neveléssel lehet elérni”.
Válassz kedvencednek egyedi cuccokat!
Körbenéztünk az interneten, milyen a felhozatal póráz, nyakörv, valamint egyéb kiegészítő fronton, és persze nem csalódtunk! Összeválogattunk néhány nagyon édes ajánlatot a fenti szempontok alapján.
Mutatunk néhány menő hámot is:
- 1Fényvisszaverős, világítós hám, éjjel is megtalálod a kutyusod vele - kb. 7000 FtAmazon
- 2A jól ismert Julius-K9-es hám, 0-ás méret, több színben - kb. 7500 FtAmazon
- 3Kordmellény apró kutyákhoz (xs méret), kávészínben, pórázzal - kb. 3900 FtAmazon
- 4Kutyahám pórázzal, három méretben, kétféle színben - 7990 FtPanda Piac
Végül néhány cuki nyakörv és kiegészítő:
- 1LED-es nyakörv, 6490 FtPanda Piac
- 2Woef Nyakörv kiegészítőVivre
- 3Virante Brown Állítható nyakörv XL, 3190 FtVivre
- 4Állítható csokornyakkendő-nyakörv, kockás és pöttyös mintával is, kb. 4600 FtAmazon