Mekkora tévét érdemes vásárolni? 50 colos? 65 ? 85? Valami falméretűt? Bármekkorára is áhítozzunk, valószínűleg van olyan tévé, amelyik képes megközelíteni az álmainkat. Hacsak nem korlátozza egy szekrény vagy szórakoztató központ, valószínűleg nagyobb LCD- vagy OLED-tévét is kaphatunk, mint képzelnénk. Esetleg sokkal nagyobbat is. Rövidre zárva, a tanácsunk egyszerű: olyan nagy tévét vegyetek, amekkorát megengedhettek magatoknak. A hosszabb válasz a szobától, az ülőhely távolságától és a veletek élő többi döntéshozó(k) elképzeléseitől függ.
Méret és távolság
Ha megkérdezünk egy olyan embert, aki ért valamicskét a tévékhez, azt fogja mondani, hogy az üléstávolság a döntő tényező egy tévé nagyságában. Minél távolabb ülünk, annál kisebbnek tűnik a tévé. Az ideális az, ha a képernyő a látómező egy bizonyos részét kitölti, bár az, hogy mennyi az a “bizonyos”, vita tárgyát képezi.
A THX például azt javasolja, hogy az ülőhely és a tévékészülék közötti centiméterben megadott távolságot szorozzuk meg 0,835-tel. Ez az érték lesz a képernyő ajánlott átlómérete. Tehát, ha a legtöbb emberhez hasonlóan körülbelül 2,7 méterre ülsz a tévététől, akkor egy nagyjából 228 cm-es képátlójú képernyőre lesz szükséged. Tehát igen, az a benga nagy, 160 centis átmérőjű tévé, amit nézel, nem is túl nagy, legalábbis a THX szerint. A Society of Motion Picture and Television Engineers 30 fokos betekintési szöget javasol, ami jóval kisebb, mint a THX. Az SMPTE ajánlásának való megfeleléshez szorozd meg az ülőhely távolságát 0,625-tel. Tehát a 2,7 méteres példánkat tekintve ez egy 170 cm körüli tévét jelent (tehát egy 65 vagy 70 colos modell is megfelelne).
Bár ezek jó iránymutatások, de azért nem érdemes kőbe vésett törvényszerűségként tekinteni rájuk. Túl könnyű belemerülni a számok játékába, amikor a valóság sokkal összetettebb, ugyanis vannak még további tényezők is, melyek szerepet kaphatnak ebben a kérdésben.
Felbontás és méret
Szinte minden új tévé Ultra HD 4K felbontású. Egyre több a 8K is. Csak a legkisebb és legolcsóbb modellek rendelkeznek már csak HD (1080p vagy 720p) felbontással. Ahhoz, hogy a 4K vagy 8K felbontású kép minden részletét láthassuk, vagy nagyon közel kell ülnünk a készülékhez, vagy nagyon nagy tévé kell hozzá.
Valójában, ha a korábban tárgyalt távolságból nézzük, még a “nagy” tévék is túl kicsik ahhoz, hogy maradéktalanul kiélvezhessük azt, amire képesek. Vagy másképp fogalmazva, a következő tévéd felbontása bőségesen elegendő lesz a számodra, hacsak nem ülsz nagyon közel, vagy nem egy kivételesen nagy (2,5 méteres átmérő feletti) tévét vásárolsz. Ha tudni szeretnéd, milyen messze kell ülnöd ahhoz, hogy már ne láthasd az egyes pixeleket, a Sony a következő táblázatot ajánlja a 4k-s tévékhez:
TV képernyőátló mérete | Távolság (kb.) |
43 col (109 cm) | 90 cm |
49 col (124 cm) | 100 cm |
55 col (140 cm) | 100 cm |
65 col (165 cm) | 120 cm |
75 col (190 cm) | 140 cm |
85 col (215 cm) | 160 cm |
Az árnyoldala a tévénövelésnek az, hogy a gyengébb minőségű tartalmak esetében a nagy készülék több hibát fog felfedni. Ha a jelenlegi tévéden műsorok és filmek nézése közben darabosságot, videózajt vagy egyéb hasonló gikszereket észlelsz, egy nagyobb modell még inkább kikontúrozza ezeket a problémákat.
Mindezeken túl olyasmiken is érdemes elgondolkodni, hogy létezhet-e túl nagy tévé? Mikor jön el az a pont, amikor a hatalmas fekete téglalap a méretéből adódóan a szoba egyetlen tárgyává válik? Persze ez is egy szubjektív dolog lehet, van akit egyáltalán nem zavar ez a jelenség és olyan is akad, akit ki lehet kergetni vele a világból. Az utóbbiaknak jó megoldás lehet, ha kivágják kartonpapírból a megvásárolni tervezett tévé méretét és így a súlyos pénzek kifizetése előtt kiderülhet, hogy meg tudnak-e barátkozni egy akkora feketeséggel a nappalijukban. Vagy a hálójukban, vagy a spájzban a kompótok között, ki hol szeret tévét nézni.