Egészen az utolsó pillanatig nem lehetett tudni, hol lesz elérhető a kormány által beharangozott árfigyelő rendszer. Ennek lényege, hogy a különböző áruházakban kapható, de azonos termékek árait hasonlíthatjuk össze. Az oldal segítségével az adott terméket a legalacsonyabb áron szerezhetjük be.
Végül az ígéretnek megfelelően július 1-én élesedett az oldal, ahol az Auchan, Aldi, Lidl, Penny, Spar és Tesco árait tették közzé.
Érdemes minden esetben a vásárlás napján visszatérni a portálra, ugyanis a honlapon szereplő adatok minden reggel legkésőbb 4 óráig frissülnek. Annak, hogy milyen az oldal szerkezete, kereshetősége és mennyire válthatja be a hozzá fűzött reményeket, megpróbáltunk utánajárni.
62 termékkategória árát követhetjük nyomon
Az árfigyelő rendszer beharangozásakor azt ígérték, hogy kezdetben 62 termékkategória élelmiszereinek árát fogják bemutatni. A júliusi indulással a honlap 5 fő menüponjában valóban 62 különböző kategória van felsorolva, így e tekintetben sikerült teljesíteni az ígéretüket.
Az öt fő kategória:
- tejtermék, sajt, tojás
- hús, felvágott
- zöldség, gyümölcs
- kenyérfélék
- tartós élelmiszerek.
A legtöbb terméket a zöldségek és gyümölcsök adják, csak ebben a főmenüben 20 különböző kategóriából tudhatjuk meg, hol és mennyiért lehet kapni. Ennél lényegesen több a konkrét termék, amiről megtudhatjuk, mennyibe kerül, hiszen paradicsomból, trappista sajtból vagy például almából is többféle létezik. Eddig a pontig akár úgy is tűnhetne, hogy csak össze kell állítanunk a bevásárlólistánkat és könnyen utánanézhetünk, hol a legolcsóbbak a termékek. De innentől kezdve jönnek a problémák.
Nyomozni kell, hol a legolcsóbb a termék
Mivel nyár van, ami kétségtelenül a paradicsom fő szezonja, ezért adta magát, hogy utánanézzünk, hol lehet például ezt a zöldséget a legkedvezőbb áron beszerezni. A zöldség, gyümölcs főmenüből kiválasztottuk a zöldség almenüt, majd azon belül is a paradicsom kategóriát.
Viszont innentől kezdve a felhasználó dolga, hogy utánanézzen, hol a legolcsóbb a kiválasztott termék. Mint a képünkön is látható, az üzletek nem előre megadott kategóriákban, hanem vélhetően a saját maguk által adott megnevezéssel tölthetik fel a különböző termékeket.
Így eshetett meg, hogy a fürtös paradicsom esetében találtunk:
- Fürtösparadicsom, 1 kg
- Paradicsom fürtös lédig
- Fürtös paradicsom lédig
- Fürtös paradicsom lédig 1 kg
- Paradicsom fürtös Ft/kg
- és FÜRTÖS PARADICSOM LÉDIG
elnevezéseket, miközben ezek a megnevezések ugyanazokat a termékeket jelölik. Tehát a bevásárlás előtt álló személy dolga, hogy végignézze az adott oldalt, hogy a sok azonos, de mégis más és más elnevezésű termék közül ki tudja szűrni, melyik paradicsom a legolcsóbb.
Ráadásul a helyzetet nehezíti, hogy az oldalon nem lehet ár szerint sorrendbe állítani a termékeket, azaz
nincs olyan lehetőség, amivel beállítjuk, hogy a terméklista elején legyen a legolcsóbb, majd növekvő sorrendben jelenjen meg a drágább konkrét termék.
Ez esetben a leglogikusabb talán az lett volna, ha készült volna egy táblázat a különböző termékekkel, melyben az üzletlánc csak feltünteti a kilós árat.
Érdekes, hogy ugyanezt a funkciót a tejeknél már sikerült teljesíteni, azaz a 2,8% Magyar UHT tej, valamint a 2,8% Mizo UHT tejnél teljesen világosan és logikusan fel vannak feltüntetve az árak. A vásárló mindkét termék esetében láthatja, hogy azokat az Auchan, valamint a Tesco árulja a legkedvezőbb áron.
Még sok a kérdőjel
A különböző termékeknél azt is megnéztük, hogy automatikusan mindenhol az elérhető állapot szerepel, vagy tényleg megtudhatjuk azt is, hol nem kapható az általunk kiválasztott élelmiszer.
A trappista tömbsajt például az Auchan legtöbb üzletében kapható. De ha egyesével megnézzük az üzleteket, akkor kiderül, hogy cikkünk írásakor Soroksáron, a Bevásárló utca 2. szám alatt nem elérhető az adott termék. Ez alapvetően nagy segítség lehet, ha egy konkrét termék miatt utaznánk nagyobb távot, mert elkerülhetjük a csalódást.
Csakhogy ebben sem lehetünk teljesen biztosak a termék elérhetőségében. A korábban említettek szerint a honlap alján egy figyelmeztető szöveg várja az olvasókat, hogy a honlapon szereplő adatok minden reggel legkésőbb 4 óráig frissülnek. Azaz, ha reggel 8 órakor elfogy az olcsó trappista sajt, aznap 18 órakor még simán írhatja azt az oldal, hogy az adott termékből vásárolhatunk az általunk kiválasztott üzletben. Ez akkor lehet igazán kellemetlen, ha a bevásárlást nem valamelyik nagyvárosban végeznénk, ahol simán átugorhatunk egy másik boltba, hanem egy kiválasztott termék miatt tettünk meg egy hosszabb távot.
A korábban említett tejek esetében, ahol már sokkal egyszerűbb volt a legolcsóbb üzlet keresése, már nem örülhettünk ennek a funkciónak. Sem a 2,8% Magyar UHT tej, sem a 2,8% Mizo UHT tej esetében nem voltak feltüntetve, hogy hol érhető el a kiválasztott termék. Azaz az oldalon ez a funkció sem egységes jelenleg.
Tényleg sokat spórolhatunk, ha fejlesztik az oldalt
Összességében az oldal egy jó kezdeményezés, ami tényleg segíthet abban, hogy havi szinten akár több ezer forintot is megtakarítsunk. Persze ez a megoldás főként azoknak jó és lehet segítség, akik válogathatnak a közelében lévő üzletek közül.
A nagyvárosokon kívül akkor lenne az árfigyelő rendszer igazán hasznos, ha azokban a házhozszállításkor érvényes árakat is feltűntetnék. Azok ugyanis sok esetben eltérnek a boltban tapasztalható árakhoz képest.
Nincs feltüntetve a portálon az sem, hogy egy adott termékből milyen mennyiségi korlátozás van érvényben az adott üzletben. Nemrég derült ki, hogy a Spar Magyarország üzleteiben növelik a 2,8 százalékos UHT tej megvásárolható mennyiségét. Az eddigi 2 doboz helyett immáron 12 dobozzal lehet vásárolni. Erről viszont az árfigyelő honlapon szintén nincs semmilyen információ feltüntetve.
Végül, de nem utolsó sorban érdemes még a termék elérhetőségét megemlíteni. Az online pénztárgépek, valamint a modern készletnyilvántartó rendszerek miatt valószínű az is megoldható lenne, hogy aktuálisan látni lehessen, melyik termék elérhető még egy-egy üzletben, hogy a vásárló ne utazzon feleslegesen.
Az általunk összegyűjtött információkat az arfigyelo.gvh.hu oldalról szedtük össze az indulást követően néhány órával.