Meglepő jóslat a vásárlási szokásokról: ezekre az árukra már nem lesz szükségünk?
Az élelmiszerek, a háztartási kellékek és anyagok, a kozmetikumok és hasonlók piacán a meghatározó termékek (FMCG) köre általában nem változik gyorsan, globális csoportok uralják a szektor jelentős részét népszerű márkákat képviselve. Ezek helyzete stabil volt az utóbbi évtizedekben, ám a koronavírus ezek sorsát is felborította.
Felborult a megszokott
Általában 2-5%-os növekedés szokott lenni az Unilever legtöbb termékkategóriáiban, most azonban egyes termékek forgalma 40 százalékot esik egy-egy negyedév alatt, másoké 25 százalékkal növekszik. Ez példa nélküli, egyedülálló jelenség.
Érdekesség: a hajfestékek forgalma egyetlen negyedév alatt 30 %-kal ugrott, mivel bezártak a fodrászok, ezzel ellentétben a dezodorok 18 %-kal zuhantak, mert nem járnak az emberek annyit eseményekre.
Ezzel együtt az otthoni sütés-főzés, kenyérsütés miatt a fejlett világban 20-50 százalékkal nőtt meg a lisztek forgalma, és a fogyasztók “beraktároztak” mirelit termékeket, a kamrát pedig teletették hosszan elálló, főleg nagy mértékben feldolgozott készételekkel.
A legnagyobb forgalmú FMCG termékek piaca korábban jócskán, ma már annál kevésbé bővült, velük szemben megjelentek a piacon a kisebb, feltörekvő FMCG cégek, amelyek elkezdték faragni a nagyok tortaszeleteit – írja a G7. Ezt követően jöttek a felvásárlások, a nagyobb cégek bekebelezték a kisebbeket, a járványhelyzet alatt pedig a vásárlók hirtelen elkezdtek visszatérni az évtizedek óta piacon lévő márkákhoz, a jól beváltakhoz.
Válságban is nőtt a profit
Egyes termékek visszaesése, másikak szárnyalása miatt a nagy piaci szereplők eddig növekvő profittal jöttek ki a válságból.
Reckitt Benckiser egyenesen rekordot döntött, soha a cég történetében nem volt még ekkora növekedés (ide egyébként olyan márkák tartoznak, mint: Scholl, Dettol, Durex, Cillit Bang, Calgon, Vanish, Veet, stb.)
Az első hullám után sem álltak vissza a fogyasztók a járvány előtti szokásokhoz, a második hullám alatt is folytatódik ez a tendencia – minimális változásokkal.
Mi a helyzet itthon?
A palackozott vizeknél, az üdítőknél, a tisztálkodási szereknél és a kozmetikai termékeknél nem mérhető ingadozás a vásárlási gyakoriságokban, a második hullám elején is 10-20 százalékkal nagyobb gyakorisággal vásároltak ilyen termékeket az Ipsos piackutató szerint, ám az is kiderült, hogy a tartós élelmiszerek, a gyógykészítmények, fertőtlenítő szerek vásárlási gyakorisága megugrott, majd enyhült, most pedig nem tért vissza a kiugró szintre.
Persze felmerül a kérdés, hogy mi várható a jövőben, milyenek lesznek a későbbi vásárlási szokások. Elvesztett állások, lecsökkentett vagy kieső fizetések alapján arra lehet következtetni, hogy az olcsóbb termékeket keresik majd, akinek telne étteremre vagy turizmusra, inkább a prémium termékekre költenek majd a boltokban. A home office miatt az otthonléthez kapcsolódó cikkek iránti kereslet nőhet, ám számolni kell azzal, hogy csökkenhetnek a megbetegedések, így kevesebbet költhetnek a gyógyszerekre és gyógyhatású készítményekre. Ez azonban nem biztos, a sötétben tapogatózás, hiszen a helyzet bizonytalan, a jövő pedig kiszámíthatatlan. Visszaáll valaha a régi rendszer, ha igen, mikor? Ha nem, mi lesz?