Gondolná az ember, hogy sört főzni nem komoly mágia, hiszen alapvetően nem kell hozzá túl sok minden a vízen, a gabonán, a komlón és az élesztőn kívül.
A dolog ott kezd bonyolódni, amikor ki kell találni, hogy ezek közül melyiket milyen mennyiségben kell hozzáadni a többihez. Ha nagyon elszántak vagyunk, még ezen is úrrá lehetünk pár nap megszállott internetezéssel, ám mire odáig eljutunk, hogy nekilássunk a főzéshez (beszereztünk minden eszközt, helyet csináltunk magunknak a pincében/garázsban) azon kapjuk magunkat, hogy van egy új hobbink, ami még csak nem is biztos, hogy megéri, hiszen az eredményét még nem kóstoltuk.
Előrecsomagolt hozzávalók
A amerikai sörszerelmesek által megalkotott PicoBrew éppenséggel pont a sörfőzés járulékos kellemetlenségeit tünteti el az életünkből.
Az előre összekészített hozzávalókat kis dobozokban kapjuk meg és gyakorlatilag nincs más dolgunk mint az éppen általunk vágyott típust (IPA, Stout, etc) behelyezni a gépbe, feltölteni ott vízzel, ahol mondja, majd elindítani a folyamatot.
Okos sörfőző
A gép okos, ugyanis felismeri az adott sörfajtát és annak megfelelő paramétereket használ, ráadásul Wi-Fire kapcsolódik, így távolról is koordinálhatjuk a processzust.
A kb. két és félórás főzési időt követően már csak azt a nagyjából két hét erjedést kell kivárni, ami a sört sörré teszi és kész.
A PicoBrew-val egyszerre öt liter sört tudunk előállítani.
Gasztromániások, figyelem!
Ha ez nem lenne elég, talán azért mert a két műfaj technikailag annyira nem különbözik egymástól, a PicoBrew a sörfőzés mellett a szuvidáláshoz is ért, így a sör mellé egy jó steaket is készíthetünk magunknak vele, ahogyan az alábbi kolléga is tette:
Azért olcsónak nem neveznénk
A Picobrew honlapján jelenleg a sörfőzőnek két kiszerelése vásárolható meg.
A kísérletező amatőröknek ajánlott PicoBrew C-t 399 dollárért (kb. 110 000 forint), a középhaladóknak kínált Picobrew Pro-t pedig 599 dollárért (kb. 165 000 forint) árulják. Szóval tényleg megkérik az árát, de attól még kegyetlenül menő.