A kínai főváros piacellenőrző hatóságának közlése szerint az üzlet hatszor drágábban árulta a maszkokat, mint amennyiért azok neten rendelve kaphatók. A boltnak 3 millió jüan – 133 ezer forint – bírságot kell fizetnie.
A kiskereskedelmet felügyelő pekingi hatóság nemcsak a tisztességtelen drágítást próbálja kiszűrni, hanem a spekulatív célú készletfelhalmozásért is büntet.
Kínában kedd estig 132-en haltak meg járvány miatt, a bizonyítottan a koronavírustól fertőzöttek száma pedig már csaknem hatezer.
Nem biztos, hogy megvéd a járványtól
Az új koronavírus megjelenésével rohamosan megnőtt az igény a szájmaszkok iránt, elsősorban Ázsiában. Az egészségügyi maszkok azonban – bár lényegesek a betegek számára és erősen ajánlottak azokban a térségekben, ahol a fertőzés terjed – nem biztosítanak 100 százalékos védelmet a járvány ellen.
Kínában, ahol a járvány decemberben ütötte fel a fejét, és ahol egyes térségekben büntetés terhe mellett kötelező a szájmaszkok viselése, Hongkongtól Sanghajon át Pekingig kifogytak a készletek a gyógyszertárakban.
Kambodzsában és Japánban, valamint egyes internetes áruházakban a nagy kereslet láttán megugrottak az árak. A helyzet várhatóan nem javul, mert a maszkok nagy részét Kínában gyártják.
A szakértők szerint a védelem korlátozott időtartamú, esetenként néhány óra után feltétlenül cserélni kell a maszkot. Ezért inkább a jóval drágább, úgynevezett egyéni légzésvédő maszk használatát javasolják. Ezek a részecskeszűrővel ellátott maszkok jóval hosszabb időre védelmet nyújtanak.