A Kansas Cityben működő gyorsétterem egyik dolgozója, Terrence Wise sztrájkokat, tiltakozásokat vezetett, sőt még a Fehér Házat is felkereste, hogy kiálljon a magasabb minimálbér és a jobb juttatások előmozdításáért. Wise gyakran az életével magyarázza, miért van szükség a változásokra: küzd azzal, hogy befizesse a számláit, 18 éve nem járt orvosnál vagy fogorvosnál és kétszer került az utcára. A koronavírushoz foghatót viszont még sosem tapasztalt.
“Láthatjuk, hogy az országszerte tízezrek halnak meg” – mondta Wise a Business Insidernek egy nemrégiben készített interjúban. “Arról beszélek, hogy a munkásosztály haldoklik.”
Rettegnek az alkalmazottak
Szinte minden alkalmazott fél attól, hogy elkapja a koronavírust, ugyanakkor más gondjaik is akadnak: sokan pénzügyi problémákkal szembesülnek, miközben fájhat a fejük a munkaidő, az elbocsátások és a gazdasági visszaesés miatt. A járvány alatt a gyorsétteremlánc sok csoport és szervezet látócsövébe került, pláne, hogy a sztrájkok, a tiltakozások negatív sajtóvisszhangot hoztak a McDonald‘s-nak – ehhez hozzájárult az is, hogy a vírus elején több mint 500 000 dolgozó nem kapta meg a fizetett betegszabadságot, a védőeszközökről pedig csak álmodhattak. Az ezt követő hetekben a tüntetések rohamosan növekedtek, egyre több városban sztrájkoltak a McDonald’s dolgozói. A munkavállalók fizetett betegszabadságot, személyi védőeszközöket és magasabb fizetést követeltek a járvány idején történő munkavégzésért.
“A McDonald’s-nak törnie kellene az utat ebben a világjárványban. De a világ leggazdagabb gyorséttermi vállalata reagált a legszegényebben” – mondta Mary Kay Henry, a SEIU elnöke.
Több munkavállaló attól tart, hogy a járvány idején nem tudják fizetni a számláikat. A nyolc McDonald’s munkavállaló közül heten azt mondták: az üzletükben elbocsátásokat tapasztaltak, vagy a ledolgozandó órák számát lecsökkentették, esetenként bezárták az éttermet, ráadásul mivel a helyek korlátozott menükkel szolgálnak, így annyi munkaerőre sincs szükség.
Bevédik az éttermet
A McDonald’s amerikai kommunikációs alelnöke, David Tovar azt mondta a Business Insidernek, hogy ezek a tüntetések az étteremláncnak csak egy kis részét érintették az Egyesült Államokban, körülbelül 14 000 üzletet. Vannak olyan munkavállalók is, akik inkább csendben maradnak a fizetés és a biztonság érdekében, míg mások egyenesen dicsérték a munkahelyüket.
“Gyakorlatilag fürdöm a kéztisztítóban” – mondta egy Niki nevű McDonald’s-munkavállaló március végén. “Attól tartok, hogy katona vagyok a frontvonalon, aki elsőként esik el.”
“Ez minden munkavállaló számára teljesen ésszerű dolog, nemcsak a McDonald’s-nál, hanem bármely munkaadónál, hogy kérdezzék a munkaadójukat arról, hogy mit teszünk a dolgozók biztonsága érdekében. Ezt nagyon komolyan vettük, és több fellépéssel támogattunk”- mondta Tovar, hozzátéve: a McDonald’s vezetői naponta háromszor találkoztak, hogy lépést tartsanak a gyorsan változó helyzettel. Trump elnökkel és más kulcsfontosságú politikussal is beszéltek, hangsúlyozva a helyek nyitva tartásának fontosságát, és a franchise vállalkozókat hetente, néha napi szinten is az folyamatosan frissülő biztonsági politikákról. Közben a McDonald’s és a franchise vállalkozók közt is ment a huzavona, melynek eredményeként közel 50 új biztonsági intézkedést vezettek be minden helyszínen, beleértve a maszkok biztosítását az összes alkalmazott számára. A múlt héten a McDonald’s bejelentette, hogy a vállalatok tulajdonában lévő üzletek minden dolgozója bónuszt fog kapni, amely a májusban megszerzett bér 10 százalékának felel meg.
Minden megváltozhat
Tovar szerint a McDonald’s vizsgálja a hosszú távú változásokat, ideértve a két hetes fizetett betegszabadság állandóvá tételét és a munkavállalók fizetésének emelését. A gyorséttermi dolgozókról a közvélemény úgy gondolkodik, hogy hősök, akárcsak az egészségügyi dolgozók, és két oldalú támogatást kaphatnak. A „Hősök Alapból” 25 000 dollárt fizetnek az alapvető alkalmazottak számára, és Mitt Romney szenátor olyan „Patriot Pay” tervet javasoljon, amely óránként 12 dollárral növeli a munkavállalók fizetését. Ezek ideiglenes jellegűek, de előrevetíthetik a hosszabb távú változást – írja a Business Insider.