Egy új törvény megtiltaná a nagy cégeknek, hogy illegális erdőirtásból származó terményeket használjanak fel, ám a vállalatok szerint nemcsak az illegális, a legális formáját is meg kéne tiltani. Ezt azzal indokolják, hogy az éghajlatra és a természetre való hatás ugyanaz, függetlenül attól, hogy a fákat törvényesen vágják ki, vagy sem. A cégek levelet írtak a kormánynak az erdővédelemmel kapcsolatos konzultáció zárónapján, amiben az áll: “A cselekvés korlátozása az illegális erdőirtásra nem érné el a természetes ökoszisztémák veszteségének megállítását, különösen akkor, ha a kormányok mérlegelési jogkörrel rendelkeznek a legális döntésről.”
A 21 aláíró között szerepel többek között az Unilever, a Tesco, a Lidl, a Nando’s, a Nestle, a Greencore könnyűételgyártó és a Pilgrim’s Pride csirketermelő.
A kormány tervei jelenleg csak az ilyen nagyvállalatokra vonatkoznak, de az aláírók szerint ez lehetővé tenné a középvállalkozások számára, hogy továbbra is nagy mennyiségű árut importáljanak korábban erdős területekről, ezért egyenlő versenyfeltételeket szorgalmaznak, hogy a kisebb szolgáltatók ne szerezzenek versenyelőnyt.
Robin Willoughby, a Mighty Earth zöld csoportból azt mondta a BBC-nek: “A javasolt jogszabály továbbra is lehetővé tenné az erőszakos erdőirtást olyan pontokon, mint Indonézia és Brazília (ahol az erdőirtás nagy része törvényes). Az Amazon lángokban, az erdőket riasztó ütemben vágják ki, a természet pedig nem ismeri fel a különbséget a legális és az illegális erdőirtás között.”
Az illegális kivágás csak a kedzet
Régóta állítják, hogy az Egyesült Királyságnak értelmetlen védenie saját tájait, ha az élelmiszer vagy takarmány olyan összetevői, mint a marhahús, kakaó, szója, gumi és pálmaolaj hozzájárultak a környezeti pusztuláshoz külföldön. A kormányszóvivő egyetértett abban, hogy a mezőgazdaság terjeszkedése nem károsíthatja más ökoszisztémákat, és megígérték, hogy a miniszterek megvizsgálják, hogyan lehet elkerülni ezt a hatást. Azt is hozzátette: az illegális erdőkivágások kezelése egy jó kezdet.
A fák kivágása és a földirtás – általában a mezőgazdaság számára – a becslések szerint a globális üvegházhatású gázkibocsátás 11% -áért felelős.
“Javasolt megközelítésünk az illegális erdőirtások kezelésére szolgál, amelyek világszerte az erdőirtás közel 50% -át teszik ki, de a legfontosabb biomokban, beleértve az Amazont, közel 90% -át. Ha a brazíliai erdészeti törvényeket megfelelően végrehajtották, a szakértők úgy vélik, hogy az erdőterület 10% -kal nő.”
A McDonald’s 2030-ra tűzte ki az esőerdők kiirtásából származó termékeinek kiiktatását az ellátási láncból – a kritikusok szerint azonban ez már túl késő.
Chris Brown, az Asda fenntartható beszerzési igazgatója elmondta: “Üdvözöljük a kormány eddigi erőfeszítéseit az erdőirtás leküzdése érdekében… De a jelenlegi tervek nem tesznek eleget a törékeny ökoszisztémák védelmének. Átfogó jelentésekre van szükségünk az ellátási láncban felfelé és lefelé, valamint a környezettel felelősségteljesebb termelés felé haladó beszállítók ösztönzése mellett.”