Magyar többségi tulajdonba kerülhet a Tesco esetleges kivonulásával felszabaduló kereskedelmi egységek zöme a hazai piacon, így megvalósulhat az a korábbi kormányzati szándék, hogy a multinacionális áruházláncok kisebb részben uralják a magyarországi élelmiszer-kereskedelmet – tudta meg a Magyar Nemzet.
Mint korábban – a Napi.hu alapján – megírtuk, hogy londoni tőzsdei elemzők szerint a Tesco áruházlánc Lengyelország elhagyása után kivonulni készül Kelet-Közép-Európától, így a magyar piacról is. A német Lebensmittel Zeitung ennek kapcsán arról írt, hogy a brit lánc régiós vállalkozásait a Schwarz-csoport veheti át, ehhez tartozik a hazánkban is népszerű diszkonthálózat, a Lidl, illetve a jó néhány országban több mint ezer bolttal rendelkező németországi Kaufland üzletlánc. A brit Tesco sajtóirodája cáfolta ezeket a feltételezéseket.
Több vevő érdeklődik
A Magyar Nemzet ugyanakkor megtudta: a pandémiás helyzetben átalakult befektetői-piaci viszonyokban jelenleg külföldről és hazánkból is több vevő érdeklődik a Tesco kelet-közép-európai áruházai, logisztikai bázisai iránt.
Mint írják, arra kicsi az esély, hogy a Tesco több mint kétszáz magyarországi üzletének átvételével olyan cég nyerjen túlságosan nagy teret, amely már meghatározó arányban van jelen a hazai piacon.
A lap úgy tudja, továbbra is az a szándék, hogy a hazai kiskereskedelemben a magyar tulajdon kerüljön többségbe, amit a lakosság napi szintű élelmiszerkiszolgálásának zavartalan és országszerte mindenütt garantált biztosításával indokolnak.
A cél az, hogy a beszállítói források, az áruelosztás és -beszerzés, a logisztikai háttér összességében magyar területen koncentrálódjon – írják.
Nincs napirenden
A Magyar Nemzet információi szerint ugyanakkor “itthon nincs a kormány napirendjén a kiskereskedelem legnagyobb foglalkoztatója, a stratégiai partnerként jegyzett Tesco áruházlánc értékesítése, ami azt jelenti, nem kell attól tartani, hogy rövid időn belül változna a vállalat egységei által érintett területek ellátottsága“.