Idén országosan 8-10%-kal csökkent a dinnyetermő-terület, csak a sárgadinnye esetében volt megfigyelhető kisebb területi növekedés. A tendencia a jövő évben is folytatódni fog, hiszen a megnövekedett bekerülési költségek, a kiszámíthatatlan értékesítési rendszerek, a folyamatosan növekvő inputanyag árak miatt egyre kevesebben folytatják a termelést – írja az Agroinform.
Az ág is húzza a dinnyetermelőket
Egyik oldalról a külföldről behozott dinnyék okoznak fejtörést: a hazai dinnye az árversenyben is alul marad a külföldi dinnyével szemben, ugyanis a magyar szezon elindulásakor a görög, az olasz és a spanyol termelők már a főszezon végénél tartanak, így az export piacokon jóval alacsonyabb áron tudnak értékesíteni, amellyel szemben a magyar dinnye nem tud versenyképes maradni. Másik oldalról a hazai dinnye exportja is csökkenő tendenciát mutat: az utóbbi években például a lengyel export jelentős mértékben visszaesett, ami korábban első számú piaca volt a magyar dinnyének.
Idén több mint 10 ezer tonna mennyiséget meghaladó dinnye maradt a földeken, amelyet a betárcsáztak a termelők.
A szezon során a vásárlói kedv folyamatosan csökken, sokan csalódnak, hogy nem olyan a dinnye, amilyet elvárnának a jelenlegi árak mellett. Ez köszönhető annak is, hogy sok logisztikai központban akár egy-két hetet is áll az áru, mielőtt értékesítik a vevőnek – épp ezért jönnek jól a direkt vásárlást elősegítő megoldások, mint például a ,,Keresd a Dinnyést!” applikáció, amivel közvetlenül tudnak a vevők vásárolni a helyi termelőktől.