A kedvező időjárásnak köszönhetően idén korábban kerülhetnek magyar dinnyék a boltok polcaira, írja közleményében a Syngenta. Az ültetett terület növekedése miatt az idei évben a termés mennyisége is növekedni fog: várhatóan 140-160 ezer tonna görögdinnyét és 10-12 ezer tonna sárgadinnyét takarítanak be a magyar gazdák idén nyáron.
Nemsokára a boltokban
Nemsokára elérhetőek lesznek a népszerű, itthon is termő nyári gyümölcsök: a görögdinnye és a sárgadinnye. Bár már márciusban találkozhattunk külföldi (marokkói és görög termesztésű) dinnyékkel a boltokban, legtöbben a kiváló minőségű hazai dinnyéket várják.
“Az éves dinnyefogyasztás átlagosan 10 kilogram/fő Magyarországon. A belföldi fogyasztás 100-110 ezer tonnát tesz ki, míg körülbelül 40-50 ezer tonna exportra kerül, főként a lengyel, német, cseh és szlovák piacokra. Az export kiemelten fontos, mivel teljes mértékben kielégíthetjük a belföldi piacot, de több dinnyét nem igazán lehet értékesíteni Magyarországon. Szerencsére a növekvő exportkapcsolatok révén lesz hova értékesíteni a magyar dinnye jelentős részét,” mondta Lacházi Pál, a Syngenta dinnyefélék specialistája.
A szokatlanul meleg tavasz felgyorsította a dinnye fejlődését. Bár április közepén hideghullám érkezett, szerencsére nem okozott nagy kárt a dinnyeföldeken. A termés beérése a tavalyi évhez képest két héttel korábbra tolódott. Az első hazai dinnyék június elejétől már kaphatóak a boltokban és piacokon, a kínálat pedig június második felétől tovább bővül a korai termesztésnek köszönhetően. Először Békés és Baranya megyékből, majd Tolna, Fejér, Heves és Szabolcs megyékből kerül a dinnye a fogyasztókhoz. Amennyiben marad a kedvező időjárás, akár szeptember közepéig-végéig élvezhetjük a hazai dinnyét.
Többféle dinnye kerül piacra
Az áruházláncok a kisebb, 7-10 kiló alatti kerek görögdinnyéket preferálják. Évről-évre növekszik emellett a magszegény görögdinnye iránti kereslet is. A hagyományos, 10 kiló feletti magvas görögdinnyék továbbra is a klasszikus piacokon népszerűek.
Lacházi Pál hozzátette: 2024-ben a görögdinnye termesztési területe 3300 hektárra növekedett, ami 20 százalékos bővülést jelent az előző évhez képest. Békés megyében 8 százalékkal nőtt a terület, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig 30 százalékkal. A többi régióban nem történt jelentős változás. Ezen a területen 140-160 ezer tonna termés várható. A sárgadinnye termelőterülete stabilan 300 hektár körüli, ami 10-12 ezer tonna termést eredményez.
Európa legnagyobb dinnyetermelője Spanyolország, ahol évi 1,2-1,3 millió tonna dinnyét takarítanak be, ebből 800 ezer tonnát exportálnak. Olaszország, Görögország és Törökország is jelentős dinnyetermesztő országok. Magyarország kisebb területtel rendelkezik, de magas színvonalú termesztéssel és kiváló minőséggel büszkélkedhet.
A hazai dinnyéseknek nehézséget okoz a termelési költségek növekedése. A munkaerő hiánya, a magas bérköltségek, valamint a szállítás és az energiaárak emelkedése mind komoly kihívást jelentenek a termelők számára.
Sárgadinnyéből a Syngenta által forgalmazott Kantalup és Gália típusok a legkeresettebbek Magyarországon, ezekből Bács-Kiskun megyében termelik a legtöbbet. Görögdinnyék között a Syngenta kínálatából jól ismert fajta a Mirsini F1, amit Rubinnak becéznek: Magyarországon ezt a típust termesztik a legnagyobb területen. A legújabb, de már népszerű fajta a Mirto F1, amely kiváló minőségű és hozamú. A magszegény fajták közé tartozik a Bahama F1 és a Morena F1, amelyek kiválóan alkalmasak áruházak és exportpiacok részére is.