Gergely Gábor, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője arról számolt be, hogy 2023 novemberében a hitelkártya-tartozások összege héthavi mélypontra esett. Szerinte ez ugyanakkor nem feltétlenül jelent fordulatot, ugyanis az utolsó őszi hónapot rendre masszívabb karácsonyi eladósodás követi.
Hiába jutott hét hónapos mélypontra, éves szinten mégis 5 százalékot is meghaladó, mintegy 151,7 milliárd forintra nőtt 2023 novemberére a magyarok hitelkártya-tartozása.
Már 130 ezer forint az átlagosnak mondható tartozás
A hónapokon keresztül tartó hitelkártya-adósságok mértéke utoljára 2014-ben volt ilyen nagy, ám akkoriban a forgalomban lévő kártyák számamég meghaladta az 1,41 millió darabot.
A Nemzeti Bank adatai alapján viszont kijelenthető, hogy 2023 szeptemberében 400 ezerrel kevesebb, mintegy 1,11 millió hitelkártya volt már csak forgalomban.
Vagyis az egy egy kártyára jutó tartozás 2023-ban már stabilan 130 000 forint fölött volt. A fentieknek köszönhetően az egy kártyára jutó tartozás növekedése megelőzte a teljes tartozás bővülési ütemét, vagyis egész évben 10 százalék felett volt – csak a novemberi csökkenésnek köszönhetően mérséklődött ha hajszál híján is, de ez alá.
Ez az adósság már gondot jelenthet
A folyószámla jellegű hiteleken belül a hitelkártya-tartozások 2014-ben csak a teljes tartozás átlagosan 42 százalékát adták. 2023-ban viszont 100-ból 48-49 forint olyan tartozássá vált, amit a türelmi idő letelte után nem törlesztettek az adósok – hangsúlyozta Gergely Péter.
Külön problémát jelent az is, hogy a határidőre nem fizetett hitelkártya-tartozás csak akkor csökken, ha az ügyfél befizetést teljesít, mivel addig hónapról-hónapra görgetve nő a havi 2-3 százalékos hitelkamat.
A BiztosDöntés.hu pénzügyi elemzője felhívja arra is a figyelmet, hogy a hitelkártya-tartozások esetében az ügyfelek hitelterhe az előző félév utolsó hónapjának első napján érvényes jegybanki alapkamat 39 százalékkal megnövelt értéke lehet.
Vagyis az első hat hónapban akár 50,5 százalékkal is kamatozhatnak a hitelkártya-tartozások.
Gergely Péter szerint a hitelkártya-tartozások elmúlt hónapokban tapasztalt növekedése már nyilvánvalóan azt mutatta, hogy a családok a magas infláció miatt kialakult helyzetüket a fennálló hitellehetőségek aktívabb kihasználásával próbálták ellensúlyozni – olvasható a BiztosDöntés.hu oldalon.