A MOHU Hulladékgazdasági Zrt. kapta meg a következő 35 évre a szemétszállítás koncesszióját, ami miatt több fontos szabály is megváltozik. A legfontosabb, hogy a hétköznapokon keletkező hulladékot továbbra is a megszokott módon elviszik az eddigi szolgáltatók. Sem a gyűjtés, sem az elszállítás gyakorisága nem változik – írja a Tudatos Vásárlók.
Ezt kell tudni a lomtalanításról
A lomtalanításra eddig is több fontos szabály vonatkozott. A legfontosabb, hogy csak meghatározott tárgyakat lehet az elszállítandó lomok közé helyezni. Ilyen például az a háztartási hulladék, ami nem fér el a kukában. Ez lehet bútor, matrac, szőnyeg, bőrönd, nagy méretű sportszer vagy más használati tárgy.
Persze ezektől megpróbálhatunk sokkal zöldebb módon is megszabadulni, ha nincsenek rossz állapotban. Feltehetjük online piacterekre és különböző csoportokba, odaadhatjuk civil szervezeteknek, vagy felajánlhatjuk valamelyik ismerősünknek.
Ha ezek közül egyik sem működik, akkor Budapesten például az FKF előre meghirdeti a lomtalanítások időpontjait. De például Miskolc és környékén már más szabályok vannak, ott a NHSZ Észak-KOM Hulladékgazdálkodási Közszolgáltató Nonprofit Kft-től lehet igényelni a lomtalanítást és évente egy alkalommal díjmentesen elszállítanak 2 köbméternyi lomot.
A lomtalanítás alkalmával sosem kerülhet olyan hulladék az utcára, ami napi szinten a háztartásban képződik, szelektíven gyűjthető csomagolóanyag (papír, műanyag, fém hulladék), elektromos és elektronikai hulladék, építési hulladék, sitt, síküveg, szénpor, hamu, föld, zöldhulladék, ipari vagy szolgáltatási tevékenységből származó hulladék, valamint veszélyes hulladék sem.
Mit tegyünk, ha túl sok a lom?
Abban az esetben, ha nem tudjuk a meghirdetett lomtalanítás időpontját megvárni, július 1. után minden magyarországi lakcímmel rendelkező személy elviheti azokat a kijelölt hulladékudvarokra.
Itt előzetes időpontfoglalás után lehet leadni a lomokat. Alkalmanként maximum 150 kilogramm adható le, egy évben pedig legfeljebb 1200 kilogramm. Fontos azt is megjegyezni, hogy a hulladékudvarok csak hulladékfajtánként különválogatott, nem szennyezett hulladékokat vesznek át.
A MOHU által kijelölt hulladékudvarokba csak személyautóval lehet behajtani és kipakolni minden esetben a hulladék leadójának kell.