Január végén vagy február elején bekövetkezik a liszt drágulása – nyilatkozta a Világgazdaságnak Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke. Az áremelést a búza árának növekedése és a minimálbér emelkedése teszi szükségessé.
Lakatos szerint a malomiparban általában 8-10 százalékos áremelés várható a jelenlegi 125–145 forintos kilónkénti átadási árakhoz képest.
2024 során a liszt az egyik legnagyobb mértékben dráguló élelmiszer volt, éves szinten 36,2 százalékos áremelkedéssel. Lakatos ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kiskereskedelmi árak növekedése még mindig főként az ársapka eltörlésének, és a kötelező akciózás megszüntetésének következménye.
A malomipar átadási árait ezek az intézkedések nem érintették, sőt, azok csökkentek, és jelenleg a 2022-es háború előtti szintre estek vissza. Például a liszt ára a tavaly novemberi 275 forint/kilogrammos csúcsról decemberre 261 forintra mérséklődött.
A piacot jelenleg erősen befolyásolja a kukorica aflatoxin-fertőzése, amely miatt a termés 40-50 százaléka alkalmatlan állati takarmányozásra. Emiatt a takarmánygyártók a kukoricát részben takarmánybúzával helyettesítették, sőt, a jobb minőségű búza iránt is megnőtt a kereslet. Így most három fő terület vásárolja a búzát: a malomipar, az exportőrök és a takarmánygyártók, ami az árak emelkedéséhez vezetett.
Bár sokan úgy vélik, hogy Magyarországon jelentősen nőttek az élelmiszerárak, az Agrárminisztérium úgy gondolja, ez nem felel meg a valóságnak. Elemzéseik szerint ugyanis az elmúlt tíz évben az élelmiszerárak növekedése kisebb volt, mint a bruttó átlagkereset emelkedése.