Megindult a gabonaszállítás Ukrajnából, ezért öt százalékkal csökkentik a liszt árát a malmok februártól. A vásárlók igen, a termelők azonban nem örülnek ennek – tudta meg az RTL Híradója.
Megállhat az élelmiszerárak emelkedése
A KSH adatai szerint az egyik legkeresettebb termék, a kenyér drágult leginkább tavaly. Decemberben átlagosan 900 forintot kellett fizetni egyetlen kiló fehér kenyérért, ami csaknem a duplája a 2021-es áraknak.
Az áremelkedést jelentősen befolyásolta az Ukrajnát sújtó háború, ami miatt az ellátási láncban jelentős fennakadások alakultak ki. Most viszont újra szállítanak gabonát a keleti szomszédunkból, így 5 százalék körüli csökkenés várható a malomiparban. Ez pedig ha kis mértékben is, de megjelenhet a kenyér árában.
A liszt viszont továbbra sem lesz olcsóbb a boltokban, hiszen azokat továbbra is hatósági áron kell adni az üzleteknek még akkor is, ha az veszteséget okoz nekik.
Raskó György agrárközgazdász szerint a vártnál korábban, akár április-májusban megállhat az élelmiszerárak növekedése. A szakértő a tejtermékek árában is csökkenést vár, hiszen a vásárlók nem hajlandók elfogadni a megnövekedett árakat, már most is ötödével kevesebb fogy belőlük.
Nem mindenki örül a csökkenésnek
A termelők nem örülnek a gabona árcsökkenésének, mivel a gazdaságok 10 százaléka most is fizetési nehézségekkel küzd. Ennek oka, hogy Magyarországon 90-95 ezer forintért lehet csak egy tonna búzát megtermelni. Ukrajna ezzel szemben sokkal olcsóbban szállít búzát, ami harmadával nyomja le a magyar gabona árát.
Annak ellenére, hogy a bérköltségek és a csomagolás ára is növekszik, a malmoknak csökkenteniük kell a liszt árát, mert a búza árának zuhanása miatt ezt követelik a pékek.