Már külön csoportok szerveződnek a határon túli bevásárlásra a közösségi oldalakon. De valóban megéri a bevásárlóturizmus? Öt szomszédos ország Lidl áruházainak kínálatát és árait vetették össze a hazai üzletekével.
A határmenti településeken élők egyre gyakrabban vásárolnak a túloldali boltokban. A Telex és a Szegeder utánajárt a kérdésnek: valóban alacsonyabbak az árak a Lidl üzleteiben a szomszédos országokban?
Szlovákia megéri, Ausztria és Horvátország nem annyira
Az osztrák-magyar határ mentén a Hegyeshalomhoz legközelebbi Lidl-üzleteket Boldogasszony (Frauenkirchen) és Nezsider (Neusiedl am See) településeken találjuk, míg Sopronhoz Nagymarton (Mattersburg) van a legközelebb. A nagymartoni Lidl felépítése nagyon hasonló a soproni áruházakéhoz, ám a termékek választéka eltérő. Miközben a soproni üzletek jellemzően mindig forgalmasak, a nagymartoni diszkontban hétfő délelőtt szinte alig akadt vásárló a Telex vidéki tudósítói szerint. Ezért a nyugodtabb vásárlást keresők számára ideális célpont lehet a helyszín.
Az árak miatt azonban nem érdemes ide jönnünk: a lap által összehasonlított árucikkek elenyésző kisebbsége kapható olcsóbban a magyarországi üzletekhez képest.
Ausztriában csupán a banánt értékesítik jelentősebb alacsony áron: míg a magyar Lidl áruházaiban 699 forintba kerül kilója, Ausztriában csupán 478 forintot kell fizetni érte. A kenyér, a kávé és a sajtok elenyészően olcsóbbak, ugyanakkor több élelmiszer jelentősen drágább: a piros héjú burgonya kilója az itthoni 349 forint helyett 920 forint, emellett 100 gramm csirkemellsonka 459 forint helyett 1080 forintba kerül.
Fotó: AFP
A Győrhöz közel eső szlovákiai Nagymegyer (Veľký Meder) szintén közkedvelt célpont a bevásárlóturizmusban: a Kaufland kifejezetten magyar vásárlóknak szóló akciós újságot is terjeszt. A Lidl hétfőn és csütörtökön indít új akciókat, amelyeket a Győr környékéről érkező magyar vásárlók előszeretettel kihasználnak: legtöbben a tejtermékeket, tisztítószereket, húsokat és söröket keresik. Azonban nem minden olcsóbb Szlovákiában: a csallóközi magyarok és szlovákok többek között fűszerért, majonézért, étolajért járnak át a magyar üzletekbe. Azonban a szlovák üzletekben népszerű termékek árai jelentős különbségeket mutatnak:
a tojás például 25%-kal olcsóbb volt a magyar árakhoz képest, a sertéskaraj pedig 6,99 euró helyett 4,49 euróért kapható.
Emellett a zöldségeknél és a csemegepultnál is 20-25%-os akciókba lehet belefutni, így a határmenti ingázók számára ez a szlovák áruház vonzó alternatíva a hazai bevásárlások helyett.
A horvátországi árak azonban elenyésző mértékben alacsonyabbak a magyaroknál, különösen a gyenge forint-árfolyam miatt. Az alsómiholjáci Lidl csupán 40 kilométerre van Pécstől, azonban alapos tervezésre és akcióvadászatra van szükség ahhoz, hogy az út valóban megérje. Ide inkább a magyar Lidl kínálatából hiányzó termékek – például húsok, füstöltáruk, kajmak és ivójoghurt – miatt érdemes ellátogatni.
Schengenen kívül is sok a lehetőség
A szerb határ mentén több lehetősége is van a bevásárlóturistáknak: Szabadka, Zenta és Zombor egy órán belül elérhetők autóval Szeged vagy Baja környékéről, és mindegyik városban találunk Lidl-üzletet. Bár a határátlépés kiszámíthatatlan, a Telex stábja Tiszaszigetnél mindössze néhány perces várakozás után érte el a zentai Lidlt. A helyszínen azonban alig találtak magyar rendszámú autót, így feltételezhető, hogy az üzlet nem kifejezetten népszerű a magyarországi vásárlók körében. Az üzletben
a zöldségek és gyümölcsök szinte minden esetben olcsóbbak voltak, mint Magyarországon, ám a hús- és tejtermékek árai kevésbé mutattak különbséget.
Az alma kilója 699 helyett 412, a vöröshagyma 499 helyett 171, a répa pedig 599 helyett 257 forintba került a szerb Lidl-ben, ugyanakkor az összképet tekintve szűkösebb választék várta a vásárlóket a magyar Lidl-ökhöz képest.
Románia határmenti településein nagy számban találunk Lidl-üzleteket: Nagyszentmiklóson, Aradon, Nagyváradon és Szatmárnémetiben is vásárolhatunk az ismerős üzletláncnál. A Telex számításai szerint az itteni üzletek a legolcsóbbak a magyar árakhoz képest: rengeteg pénzt spórolhatunk alternatív márkájú termékekkel, mint például a 160 forintba kerülő Argus Silver sörrel vagy a 46 forintos La Vitta ásványvízzel.
A vöröshagyma kilója 499 helyett 153, a fehérkenyér pedig 579 helyett 309 forint körüli áron kapható.
A magyar árak egyes termékek esetében, például a csirkemellnél alacsonyabbak, azonban a Telex stábja mindent összevetve 2974 forintot spórolva vásárolt a román Lidl-ben.
Nem mindenkinek éri meg
Mindent összevetve a bevásárlóturizmus legnagyobb előnyét az eltérő kínálatban leljük: bizonyos termékekért valóban kedvezőbb lehet átjárni a határon túlra, azonban az árak a heti akcióktól és a forint árfolyamától függően állandóan ingadoznak. Az eltérő vásárlási szokások szintén nehezebbé teszik a kérdés eldöntését, hogy hol éri meg jobban vásárolni. A költséghatékonyságot az utazási távolság és az üzemanyagköltségek is befolyásolják: míg Esztergomból a szlovákiai Párkány elérhető biciklivel, addig Szegedről a szerbiai vagy romániai városokba való autózás már komolyabb idő- és pénzbeli ráfordítást igényel. A bevásárlóturizmus ezért gyakran kompromisszumokat követel, és nem minden esetben jelent automatikus megtakarítást.
Szentendre elbűvölő látnivalóját egy kislány álmodta meg, itt mindig karácsony van
A Hubay Házban jártunk, ami egész évben várja az érdeklődőket Szentendrén, és ahol több, mint 12 ezer karácsonyi dísz közül lehet válogatni. Videónkban bemutatjuk a különleges karácsonyi kiállítást és üzletet.
0 seconds of 2 minutes, 54 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Keyboard Shortcuts
Shortcuts Open/Close/ or ?
Play/PauseSPACE
Increase Volume↑
Decrease Volume↓
Seek Forward→
Seek Backward←
Captions On/Offc
Fullscreen/Exit Fullscreenf
Mute/Unmutem
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Seek %0-9
Next Up
Mesternők
04:28
Copied
Live
00:00
02:54
02:54
More Videos
02:54
Szentendre elbűvölő látnivalóját egy kislány álmodta meg, itt mindig karácsony van
04:28
Mesternők
48:24
Hadas Kriszta és Sváby András a Kettős:pont podcastben
06:45
A nagy tejfölteszt: az egyik termék magasan verte a mezőnyt
04:58
A Dunakanyar ősszel
07:01
Teszt: melyik a legjobb pisztáciakrém a dubai csokihoz? Itt az eredmény!
02:40
Olcsóbb import vagy hazai élelmiszert vesznek a vásárlók?
04:08
50 forintos palackok: kipróbáltuk az új visszaváltási rendszert
04:18
Mogyorókrémteszt: megéri a Nutellát venni vagy az utánzatok a jobbak?
48:20
Rainer-Micsinyei Nóra és Lengyel Tamás a Kettős:pont podcastben