Az új prototípus PET-palackból készül, és hivatalosan ez az első újrahasznosított anyagokból gyártott tégla, amely megfelel a LEGO szigorú minőségi és biztonsági előírásainak. Mivel az újrahasznosított építőkocka még fejlesztési szakaszban van, valószínűleg évekbe telik, mire megjelenik a márka bármelyik hivatalos készletében. Felmerül a kérdés: olyan sok termék készült már fenntartható anyagokból, miért telik ennyi időbe egy globális, nagy márkának az első újrahasznosított termék elkészítése?
Hosszas tesztelés után jött a siker
2018-ban a LEGO felfedte a környezetbarátabbá válás érdekében tett kezdeti erőfeszítéseinek eredményeit. A márka polietilén műanyag darabokat készített, amelyek cukornád hulladékból származó etanolból készültek. Ez a cukornád anyag azonban lényegesen lágyabb volt, mint a LEGO tégláihoz használt merev műanyag, és csak olyan darabok készítésére volt alkalmas, mint a növények és a fák, amelyek félig hajlékonyak. Nem volt könnyű az újrahasznosított tégla létrehozásának útja, hogy megegyezzen a LEGO eredeti darabjainak merevségével és tartósságával. Fontos szempont volt a téglák egymásra tapadásának képessége, az úgynevezett tengelykapcsoló erő, ez okozott némi fejtörést – írja a Designtaxi.
A sok próbálkozás után végül a márka bemutatta az építőkockát, ami megfelel az elvárásoknak. A prototípus gyártása több mint három évig volt kutatás-fejlesztés alatt, és 250 polietilén-tereftalát műanyag (PET) készítményt teszteltek.
Az eldobott és újrahasznosított palackokhoz hozzáadták a LEGO titkos “erősítő adalékját”, így a végeredmény elég erős ahhoz, hogy elegendő tengelykapcsoló-energiát tartson fenn.
Bár a prototípus bemutatása mindenképpen áttörés a márka fenntartható építőkocka irányába tett erőfeszítéseiben, a cég még legalább egy évig folytatja a teszteket, mielőtt a termék elindulhatna a tömeggyártás felé. Egyébként egy literes műanyag PET-palack elegendő anyagot nyújt tíz 2×4-es tégla készítéséhez.
Míg a LEGO a fenntartható anyagok felé fordul, a világhírű játékgyártó biztosítja, hogy a minőség se sérüljön.