Hétezer felhasználó járult hozzá az USA-ban, Európában és Ázsiában az Adobe gyűjtéséhez, amiből kiderült: a legnépszerűbb hangulatjel a sírva nevetős, ami valószínűleg annak tudható be, hogy ez egy gyors, szavak nélkül is kifejezhető módja annak, ha valami vicces, könnyed. Például a „nagy bajban vagy” különbözőképpen értelmezhető attól függően, hogy a hangulatjelet betesszük-e mögé.
„A nyelv nagyon elvont lehet, és ez különösen igaz, ha kommunikációnk nagy része a digitális szférában zajlik – anélkül, hogy látnánk valakinek az arckifejezéseit, gesztusait, vagy hallanánk a hangszínét… Az emojisegíthet a hangnemet, a gesztusokat és az érzelmi reakciókat jobban kifejezni a képekkel, mint ömagukban a szavak” – jegyzi meg egy blogbejegyzésben Paul D. Hunt, az Adobe tervezője. Csak az elmúlt évben vált létfontosságúvá, amikor minden eddiginél jobban kellett támaszkodnunk a digitális kommunikációra. “Sok emoji a pozitív érzelmekre összpontosít, így könnyű beszúrni őket a beszélgetéseinkbe, ezáltal könnyedebbé tenni a hangulatot” – tette hozzá.
Kifejezi az érzéseket
A hangulatjelek segítenek az empátia kifejezésében. „Ezek az aranyos, színes piktogramok tele vannak potenciális kapcsolatépítő erővel is” – mondja Hunt. Designtaxi.
“Ez az emoji potenciális erőssége: segít mélyebben kapcsolódni a digitális szövegben küldött üzeneteinkhez.”
Az is kiderült, hogy az emojikat használók 55%-a komfortosabbnak érzi így kifejezni a gondolatait, érzéseit, mint telefonbeszélgetés közben. Ez nem meglepő, hiszen az emoji lehetőséget ad arra, hogy megfelelő hangulatjelet válasszunk, hogy érzékeltessük érzéseinket, és viszonyuljunk másokhoz a beszélgetésben. A randevúzás is trükkös, különösen akkor, ha online vagy digitális alkalmazásokon keresztül történik. Még a legbájosabb üzenet is könnyedén furcsának vagy kínosnak hathat – ezzel szemben amikor a „való életben” beszélgetünk emberekkel, nem mindig kell szóban válaszolnunk mindenre. Néha egyszerűen egy arckifejezés elég ahhoz, hogy kifejtsük a véleményünket – az emojik ebben is a rendelkezésre állnak. Sőt, abban is erősek, hogy azoknak a személyeknek is segítsenek leküzdeni a nyelvi korlátokat, akik egyébként ezt nehezen tennék meg.
Napjainkban az életünk középpontjába kerültek különböző társadalmi, faji, nemi hovatartozással, egyenlőséggel kapcsolatos kérdések, melyek tudatosabbá és empatikusabbá tettek sokunkat az élet minden területéről érkező emberek iránt, és minden eddiginél erősebben próbáljuk megérteni, támogatni egymást. Ezek nehéz témák lehetnek, de még ezekben a beszélgetésekben is van hely az emoji átgondolt használatára – ezt bizonyítja a bőr tónusát, a fogyatékosságot és az LMBTQ+ közösség tagjait megjelenítő, inkluzívabb emojik egyre gyakoribb alkalmazása.
A felmérésről készült további infografikák és részletek Hunt bejegyzésében az Adobe oltalán találhatók.
(via)