(Frissítve!) Régen még a megúszás szinonimájának számított műfenyőt vásárolni, mára azonban ez az elképzelés egyre inkább változik. Mitől lesz jó egy műfenyő, hogyan válasszuk ki a nekünk való karácsonyfát, úgy, hogy lehetőleg online is képesek legyünk eldönteni, melyik fog majd a nappaliban is tetszeni? Következzenek a legfontosabb tudnivalók a műfenyőkről és az ideális műfenyő kiválasztásáról.
A műfenyők kellemetlen hírneve többek között annak a gyakran hangoztatott gondolatnak tudható be, hogy a fenntarthatóság és a környezettudatosság jegyében fel kell hagynunk a szokással, mely szerint évente sokmilliónyi fenyőfát kivágnak csakis azért, hogy aztán két hét után lehullassa a levelét és a kukában, vagy még inkább a kuka mellett végezze.
És annak idején a műfenyők külseje is hozzájárult ahhoz, hogy az embernek azonnal elmenjen a kedve attól, hogy leváltsa az igazi fenyőféléket egy gyárban készített fenyőfára. Idővel azonban kezdtek egyre élethűbbé válni a hamis karácsonyfák, olyannyira, hogy egy minőségibb műfenyőt most már csak sokadik ránézésre lehet megkülönböztetni egy igazitól, amennyiben nem tapogatjuk, szagolgatjuk, vagy nézegetjük nagyítóval.
Ezzel együtt még mindig az a tévhit él az emberek fejében, hogy a műfenyő nem elég esztétikus, de ha megnézed a válogatásunkat, rögtön látni fogod, hogy ez nem igaz, ráadásul rendkívül széles a választék, a modern műfenyők kínálata sokféle ízlést képes kielégíteni. Másrészt az is egy téves hiedelem, hogy a környezettudatos vásárlónak műfenyője van, csak akkor vezet műfenyőkkel kirakott út a fenntartható karácsony felé, ha betartunk egy fontos szabályt – erre majd a cikkünk végén visszatérünk.
Mitől lesz jó egy műfenyő?
Nyilván ez attól is függ, hogy mik a terveink vele. Ha egy klasszikus, a fél szobát befoglaló, grandiózus karácsonyfában gondolkodunk, akkor nem valószínű, hogy megfelel nekünk a miniatürizált asztali változat és vice versa. De ma már nem csak a mérete alapján különböztethetjük a műfenyőket, hiszen, ahogy egyre nagyobb a kereslet, úgy nő a kínálat is.
De kezdjük a műfenyőket illető legfontosabb tudnivalóval: két alaptípus,, a 2D-s és 3D-s kialakítású fenyőfák közül választhatunk.
A dimenziók száma a műfenyők leveleire, ágaira vonatkozik.
A 2D-s műfenyők levelei és ágai lapos kialakításúak, a PVC-szalagokból készült levelek kevésbé részletgazdagok, ennek köszönhetően a fa sem olyan élethű, ugyanakkor olcsó és könnyű.
A 3D-s műfenyők leveleit már háromdimenziós polietilén (PE) formákból, gyakran valódi fenyőágakat mintázva készítik, a levelek itt már nem szalagszerűek, hanem kerekdedek, és alaposan kidolgozottak, így az egész műfenyő is élethű. Ezeknek a fáknak a hátránya, hogy drágábbak is, de az árérzékeny vásárlók számára jó hír, hogy létezik köztes változat, a kombinált (2D+3D) műfenyők. Az ilyen fákon csak a külső ágakat díszítik 3D-levelekkel, a belső, kevésbé látható ágakon 2D leveleket használnak, ami egy árban és megjelenésében is kompromisszumos megoldás.
Ha tehát hagyományos karácsonyi hangulatra vágyunk, és hosszú időre keressük a társunkat az új műfenyőnk személyében, mindenképpen egy realisztikus, polietilén műfenyőt válasszunk. Ezek egyébként nemcsak szebbek, hanem hosszabb élettartamúak is. Aki nem ilyen szigorú, sőt, esetleg direkt vicces, netán giccses fát keres, annak bőven elég lesz egy 2D-s, egyszerű zöld műfenyő PVC-ből.
A műfenyő kiválasztásának további, fontos szempontjai, hogy kínál-e a gyártó garanciát, az ágrendszer sűrűsége, a talp stabilitása, illetve egyes műfenyőket össze lehet hajtani, ami nem elhanyagolható fegyvertény az év maradék 11 hónapjában, amikor tárolni kell a fát. És akkor a díszítésről és a stílusról még nem is beszéltünk, a sima zöld fák mellett a szivárvány közel minden árnyalatában kapható mű karácsonyfák, aztán vannak havas hatású fák, beépített világítással rendelkező fenyők, és egy csomó, fenyőfára kevéssé emlékeztető, alternatív megjelenésű fa is rendelkezésre áll.
Miniatűr műfenyők
Sokan szeretnék megteremteni otthon a karácsonyi hangulatot, de helyhiány vagy anyagi okok miatt nem engedhetnek maguknak nagyobb karácsonyfát. Szerencsére ma már nekik sem kell lemondaniuk az ünnepi hangulatról. A mini fenyők azonban nem csupán az otthonunkban, hanem egy irodai asztalon is remekül mutatnak, de akár az igazi fenyő mellett egyszerű dekorelemként is megállják a helyüket, vagy például az ünnepi étkezés vagy a gyerekszoba dekorációjaként.
A 3D-s alpesi lucfenyő (1) például mindössze hatvan centis, a sűrűn egymás mellé helyezett PVC-ből készült ágak miatt viszont így is nehéz megmondani, hogy nem igazi fenyőről van szó. Az OBI terméke (2) a legkisebb mindösszesen 13 centis,
tobozokból és bogyókból álló csinos díszítést kapott, a puha, PVC-leveles fa a jutazsákban az ünnepi asztalon tökéletesen mutat.
Csakúgy, mint a negyven centis havas műfenyő (3), ami akár önálló dekorációként is használhatunk, hogy feldíszítsük az otthonunkat. Azoknak pedig, akik egy kicsit nagyobb fenyőt szeretnének, ami nem foglal sok helyet, ez a kilencven centis műfenyő (4) lehet a tökéletes választás.
- 13D-s alpesi lucfenyőKarácsonyfavilág
- 2Black Box Trees Creston műfenyő jutazsákbanOBI
- 3Műkarácsonyfa asztaldísz fa állványonPepita
- 490 centis műfenyőBonami
Világító műfenyők
A karácsony, de az egész ünnepi időszak egyik legfontosabb kellékei a különböző fényfüzérek, világító termékek. Ezekkel díszítjük fel az ablakainkat, de jellemzően egy-egy füzér kerül a karácsonyfára is – amit persze lehetetlenség kibogozni, ha pedig sikerül, egészen biztos, hogy újra összegabalyodik. Erre a problémára is jó megoldás lehet, ha automatikusan olyan műfenyőt választunk, ami világít – arról nem is beszélve, hogy ezzel két legyet üthetünk egy csapásra.
A Pepita élethű, 150 centis karácsonyfája (3) 250 darab LED-égővel teszi meghitté és otthonossá a lakásunkat. A fa hálózati adapterről működik, így hosszú ideig nem lesz gond a fényekkel, és az összeszerelés során sem kell bajlódni a kábelekkel. A cég másik terméke, a fehér műfenyő (4) ennek pont az ellenkezőjét nyújtja: meg sem próbál valódinak tűnni, ugyanakkor kültéri használatra is alkalmas, és ezüst-arany gömbökkel, plusz tobozokkal is ellátták. Fehér színének és a négy világítási módnak köszönhetően inkább a parti karácsonyfa kategóriába esik ha odabent állítjuk fel.
A vidaXL műkarácsonyfája (2), amely több méretben kapható, keskeny kialakításával tűnik ki a többi közül. Kis lakásokba tökéletes választás lehet, és mivel részben készült csak PVC-ből, ezért olcsóbb a teljesen 3D-s műfenyőknél. És végül, de nem utolsósorban íme egy fa amire díszeket sem kell venni (1), mert egy egész ezüst gömbszett és csúcsdísz is jár hozzá, de amitől igazán különleges, az az a tény, hogy
1300 ágból és 10 rétegből áll, így nagyon sűrű.
A négy fa előnye, hogy a LED-világítás rendkívül energiatakarékos, és egy jó minőségű izzósor általában önmagában több ezer forintba kerül, amit így megspórolunk.
Különleges, extrém műfenyők
A műfenyők népszerűségének növekedésével természetesen egyre több olyan darabot is találunk, amik sok esetben egyáltalán nem hétköznapiak, meglepőek. Olyanok, amikkel garantáltan kitűnhetünk a tömegből, miközben olyan hangulatot varázsolhatunk az otthonunkba, amitől biztosan emlékezetes lesz a karácsony, a barátaink pedig tudni akarják majd, hogy honnan szereztük a nem mindennapi fát. A Kokiskashop terméke (1) több szempontból is jó választás, a negyvenkét centis stilizált karácsonyfa egyszerre minimalista és szimbolikus, a rajta lévő huszonöt LED égővel pedig még látványosabb dekoráció lehet belőle. A világítást elem garantálja, így a kábelekkel sem kel bíbelődni, ráadásul hat órányi működés után magától ki is kapcsol. Még ennél is minimalistább viszont a NatureHome karácsonyfája (2), ami egészen konkrétan csak fapálcikákból áll. A különleges, kicsit skandináv hangulatot árasztó terméket még a legkisebbek is képesek lehetnek összerakni, így
ebben az esetben nem csak megfelelő dekoráció lehet karácsonykor, de egy jó családi program is, amit a gyerekekkel együtt élvezhetünk.
Ráadásul a NatureHome fáját az ünnep végeztével pillanatok alatt szétszerelhetjük és kis helyen tárolhatjuk egy éven át, hogy aztán jövőre újra elővegyük a karácsony közeledtével.
- 1Rézből készült műfenyőKokishashop
- 2Minimalista fenyőfaBonami
- 3Havazó, zenélő karácsonyfavidaXL
- 4Rózsaszín műfenyőBeliani
A vidaXl hóesést is imitáló karácsonyfája (3) talán az egyik legkülönlegesebb és leginkább megosztó darab, amivel az elmúlt években találkoztunk. Egyrészt a fa automatikusan karácsonyi dallamot kezd játszani, ha áramforráshoz csatlakoztatjuk és felgyúlnak a fényei is: összesen nyolcvan darab LED világít rajta, de a díszítéshez tartozik még huszonnégy kis gömb és tizenkét ezüst színű jégcsap is. Egyszóval, aki emellett az egyébként cseppet sem olcsó darab mellett dönt, annak nem kell külön bajlódnia a fa feldíszítésével sem. Viszont az igazi meglepetés az, hogy a fenyő a havazást is képes imitálni.
Tartoznak hozzá ugyanis „hópelyhek”, melyek a fa tetejéről hullanak le, ahol az ernyő összegyűjti azokat és egy pumpa segítségével visszajuttatja a fa tetejére.
A Farnham rózsaszín műfenyője (4) emellett egy egyszerű, hétköznapi műfenyőnek tűnik, pedig egyáltalán nem az, legalábbis a színe semmiképp. A teljesen természetellenes halvány pink árnyalatban pompázó fát három különböző méretben, 120, 180 és 210 centis méretben rendelhetjük meg. Feltéve, ha azt szeretnénk, hogy Doktor Szöszi is féltékeny legyen a karácsonyfánkra.
A környezettudatos műfenyő mítosza
A környezetvédelmet fontosnak tartó fiatalabb generáció körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a műfenyők: egy 2019-es felmérés az USA-ban megállípította, hogy az ezredfordulón születettek 82%-kal nagyobb valószínűséggel vesznek élő fát, mint a baby boomerek. Vajon miért?
A méltatlanul kivágott karácsonyfák megmentését, és a műfenyőket dicsőítő érveket, és azt, hogy a karácsonynak egyáltalán nincs helye egy fenntartható életmódra törekvő háztartásban, alighanem mindannyian hallottuk már. Az utóbbi állítás boncolgatása rendkívül messzire vezetne, viszont a műfenyő versus igazi fenyőfa vitában nem olyan nehéz igazságot tenni. Mindazonáltal nem, a műfenyő nem környezetbarát, csak akkor az, ha betartunk egy fontos szabályt.
Először is kezdjük azzal, hogy
a karácsonyfákat termelik, ugyanúgy, mint a répát meg a búzát, nem erdőket irtanak ki karácsonykor, hanem ültetvényekről szállítják a fákat,
ahol folyamatosan ültetik a következő nemzedékeket. Egy fát nagyjából 10 évig nevelnek, tehát minden kivágott fa után kilenc másik marad a földeken, ha fenn akarják tartani a termelést. A fenyőtermelésre használt területek pedig – szomorú, de igaz – még mindig jobb élőhelyet jelentenek egyéb fajok számára, mint az, amire amúgy használnák, és több a zöld, vagyis ennyivel is kevesebb a szén-dioxid.
Ezek az ültetvények a helyi közösségek számára is hasznosak, támogatják a gazdaságot, segítenek – ha részlegesen is, de – megőrizni a tájak vidéki jellegét. A karácsonyfa ültetvények valójában folyamatosan kezelt erdők, és mint ilyenek, még mindig jobb alternatívát jelentenek egy kukoricaföldnél, és persze sokkal rosszabbat, mint egy természetes erdő. Ne legyenek azonban illúzióink, a magyar erdők jelentős részében aktív erdőgazdálkodás folyik, ami erősen csökkenti a biológiai sokféleséget. Amennyiben egy fenyőtermelő telep egy nagyobb tájba vagy élőhelytípusba ékelődik be mozaikként, még hasznosabb élőhelyként szolgál az ökoszisztémában.
Ugyan a folyamatos fakitermelés nem sok időt hagy a többi élőlénynek arra, hogy megtelepedjenek, és színes közösséget alkossanak, még ez is jobb a semminél. Egyrészt a nyílt, csupasz talaj számos állatnak teszi lehetővé a táplálékforrásokhoz való jobb hozzáférést, a fák fészkelési lehetőséget nyújtanak, és kevésbé intenzív a mezőgazdasági kezelés, mint más művelt területeken.
A sárgarigó, a fakopáncs és a cinege számára például fontos menedéket jelenthetnek a karácsonyfa-ültetvények
– derül ki Németországban készült tanulmányokból.
A földhasználat jellege mellett lényeges szempont a szén-dioxidé. És itt jutunk el oda, hogy
végre kiderül, hogyan tud egy műfenyő a bolygó számára kedvező választássá válni: használd olyan sokáig, ameddig csak tudod.
Minimum 10 évig kell ugyanazt a műfenyőt elővenni minden karácsonykor ahhoz, hogy a műfenyők szénlábnyomában ellensúlyozzuk az előállítás, a szállítás és a fa végső feldolgozásának költségeit, ami miatt egy műfenyőnek 10 éves kor alatt a valódi fákhoz képest magasabb a szénlábnyoma. Vagyis ahhoz, hogy tényleg azt mondhassuk, az élővilág számára jobb alternatívát választottunk szénlábnyom szempontból, még további hosszú éveket érdemes együtt töltenünk a mi kis műanyag fenyőfánkkal.