(Frissítve!) Az ideális mikrohullámú sütő kiválasztása nem olyan bonyolult feladat, tulajdonképpen elég három szempontot átgondolni ahhoz, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelőt. De még akkor is fontos, hogy ellenőrizzünk bizonyos dolgokat, amennyiben csupán annyi a vágyunk, hogy a lehető legolcsóbban jussunk hozzá egy készülékhez, ami képes felmelegíteni az ebédet. Annak érdekében, hogy ne egy átgondolatlanul megvásárolt mikró boldogtalan tulajdonosa legyél, elmagyarázzuk a legfontosabb dolgokat, amiket tudnod kell, mielőtt mikrosütőt veszel, és mutatjuk a mi kedvenc készülékeinket.
A három fő szempontunk a következő: a funkciók, a méret és a teljesítmény, valamint az ár.
Haladjunk sorrendben: a legfontosabb kérdés, amit el kell dönteni, mielőtt egy mikró megvásárlására adnánk a fejünket, hogy kitaláljuk, mire is kell nekünk egy ilyen készülék, és hogy összesen mennyi pénzt szánnánk rá.
Mire kell a mikró és mennyit szánsz rá?
Tényleg csupán egy mikrosütőt akarunk, amivel pattogatott kukoricát lehet csinálni, ami megmelegíti a tegnapi kaját, valamint képes még fogyasztható hőmérsékletűre hevíteni a kihűlt kávét, és a mirelit élelmiszert kiolvasztani? Vagy az igény egy ennél bonyolultabb készülék, ami grillezni, netán sütni, sőt főzni is tud? Itt szükség lehet kompromisszumra, mert attól függően, hogy milyen funkciókkal rendelkezik a gép, rendkívül nagy eltérés van az átlagos árakban is.
A grill funkció nélküli mikrók a legegyszerűbbek, és rendszerint a legolcsóbbak is.
Előnyeik közé tartozhat az egyszerű kezelőfelület, ami például idősebb rokonaink esetén életbevágó lehet, valamint az esetleges retró kivitel. Hátrányuk lehet, hogy szinte alig találni köztük beépíthető változatot.
Az eggyel bonyolultabb kategória a grillezős mikróké, amelyek egy fűtőszál segítségével intenzív hőtermelésre képesek, így egyesítik a mikrosütők fűtőerejét a hagyományos grillek erejével, vagyis barnára pirítják és ropogósra varázsolják az ételeket.
Végül léteznek többfunkciós, kombinált mikrók, amik a hagyományos melegítési és a grill funkciókon túl elég komoly dolgokra képesek ahhoz képest, amit egy mikró néhány évtizeddel ezelőtt tudott, akár teljesen le is cserélhetjük rájuk a hagyományos, tűzhelyes sütőt. Egyrészt van, amelyik meleg levegő funkcióval rendelkezik, ami nem más, mint egy ventilátor segítségével meleg levegő fújása a készülék belsejébe, ahol így az étel megsül. Másrészt olyan is, amelyet gőzfunkcióval láttak el, így gyakorlatilag a gőzben főz. Ezeknek a mikrosütőknek a teljesítményük is nagyobb, és az áruk is jóval magasabb.
Persze annak, aki igazán szeret sütni-főzni, nem érdemes mikróra váltani a rendes sütő helyett, de
kevésbé lelkes szakácsoknak, vagy a nyaralóba, irodába kiváló döntés lehet egy ilyen modern mikró beszerzése, hiszen a konyha lelke egyetlen, kompakt készülék lehet.
A mikrók kiegészítő funkcióinak nagyjából csak a képzelet szabhat határt. A gyerekzár vagy a késeltetett indítás szinte már alapvető, ami viszont nem, az – a teljesség igénye nélkül –
a tésztakelesztő funkció, a joghurtok erjesztésére szolgáló program, az ételek melegen tartása, vagy a ropogós sütést garantáló crisp,
és egy modern mikró bizony már arra is képes, hogy kis segítséggel kitakarítsa saját magát.
Számít a méret? A mikrohullámú sütőknél biztosan
A méreten három dolgot szokás érteni a mikrohullámú sütőknél, ezekből kettőt centiméterben adnak meg, a harmadikat pedig literben. A centiméterek egy része a sütő külső méreteire vonatkozik, ez akkor nagyon fontos, ha beépíthető gépet akarunk vásárolni, illetve ha nagyon élére kell állítani mindent a konyhába, hogy egy új kütyü beférhessen oda.
A második centiméteres méret a forgótányér átmérőjét mutatja, amire sokan nem figyelnek, pedig ez is egy olyan szám lehet, amin az egész mikró ügye áll vagy bukik. Hiszen
ha a forgótányér mérete kisebb a saját tányérjainknál, akkor bizony nem fogjuk tudni jól használni a mikrohullámú sütőt.
Számos család szeret elegáns, nagy tányérokból enni, és ha kicsi mikrót vesznek, akkor sokat fognak bosszankodni. Egy átlag mikrónál a forgótányér átmérője 24–40 cm között van.
A harmadik méret a készülék belső térfogata, ami nagyjából 15-45 liter között mozog. A nagyobb méret a sütőt helyettesítő mikrókra jellemző, az egyszerűbb készülékek között simán akad 17 literes is. Az előbbi ormótlan lehet, az utóbbi esetén viszont fennáll a veszélye annak, hogy egy lefagyasztott ünnepi pulyka már nem fog beférni, ahogy például egy egész pizza sem.
A teljesítménnyel nagyjából a következőképpen számoljunk: egy 800 W környéki teljesítmény már jó lehet a minimalista tábornak, de ha valaki grillezni szeretne a mikrójában, akkor azért inkább az 1000 W-tól felfele elhelyezkedő készülékek környékén nézelődjön. A kiolvasztáshoz elég az alacsony teljesítmény, a gyors melegítéshez már több kell, a legtöbb wattot a grillezés és a meleglevegős sütés igényli.
Tényleg veszélyes a mikró elé állni, amíg melegít?
Egyesek a mai napig azért nem vesznek mikrót, mert úgy vélik, veszélyes sugarakat bocsátanak ki. Ahhoz, hogy megértsük, van-e okunk aggódni, muszáj tisztában lenni a mikrohullámú sütők működésének alapjaival.
Az első mikrósütőt a második világháború végén, egy amerikai mérnök, Percy Spencer alkotta meg, aki
miközben egy radaralkatrészen dolgozott, véletlenül észrevette, hogy a készülék mikrohullámai megolvasztották a zsebében lévő csokit.
A cég, ahol Spencer dolgozott, szabadalmi 1945-ben adta be szabadalmi kérelmét az USA-ban a mikrohullámú főzési eljárására, majd egy bostoni étteremben tesztelték a technológiát. Az első mikrohullámú sütő neve Radarange volt, 300 kilót nyomott, és már csak az ára miatt is elképzelhetetlen volt a gép háztartási alkalmazása.
Leggyakrabban Spencer felfedezését említik, pedig valójában kétszer, egymástól függetlenül találták fel a mikrót: a másik eset brit tudósok, köztük James Lovelock nevéhez fűződik, akik
az 1950-es években hörcsögök fagyasztásával és újraélesztésével kísérleteztek, és az állatok “kíméletes” felmelegítéséhez kellett nekik egy doboz,
amiben mikrohullámokkal termelnek hőt, így másodjára is megszületett a mikrohullámú sütő. A fejlesztések a hatvanas években értek el arra a szintre, hogy a mikrosütőket az amerikai háziasszonyok is birtokba vehessék.
Térjünk vissza a mikrohullámú sütők működésére. A mikrók lényege a magnetron, egy vákuumcső, ami elektromos energiából mikrohullámot állít elő. A mikrohullámok elektromágneses hullámok, amelyek egy bizonyos frekvenciatartományon belül vannak. És ezek az adott frekvenciájú
elektromágneses hullámok, amiket a magnetron bocsát ki, képesek az anyagokban lévő asszimetrikus molekulák mozgatására, a rezgés pedig gyors hőmérséklet-emelkedést okoz.
Na már most az nagyjából a fentiekből is egyértelmű, hogy a mikrohullám nem túl egészséges az élő szervezetek számára. Viszont a mikrók ajtaját éppen ezért ellátják egy fém védőhálóval, ami megakadályozza, hogy a mikrohullámok kilépjenek a készülékből. Tehát – amennyiben a mikró ajtaján lévő védőháló ép – teljes nyugalommal lehet bármit csinálni a mikrohullámú sütő körül, amíg az működik.
És akkor most nézzük a mi kedvenc készülékeinket.
A nagymamabarát
Miért szeretjük?
Mert olcsó, nem kell vele sokat vacakolni, tudja azokat a dolgokat, amiket mindenképpen tudnia kell (kiolvaszt, melegít, csá) és mechanikus a vezérlése, ami azt jelenti, hogy eltekered a gombot és működik.
Ebből kifolyólag ideális idős emberek számára, akik már nem tudnak, vagy csak egyszerűen nem akarnak megküzdeni ezzel az agyonkütyűsített 21. századdal, hanem a letisztult egyszerűbb megoldásokat kedvelik.
Emellett még kicsi és könnyű is, így a mozgatása sem jelent majd komoly problémát.
Hátrányok
A 700 W-os teljesítmény egy kicsit alacsonynak tűnik, de ez tulajdonképpen funkcionálisan nem befolyásolja a készüléket, elvégzi a melót, csak egy kicsit lassabban, további hátránya, hogy elég hangos.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akiknek hirtelen kell mikrót váltaniuk, illetve azoknak, akiknek a legfontosabb szempont egy ilyen készülék esetében, hogy egyszerűen kezelhető legyen.
A mindentudó szabadonálló
Miért szeretjük?
Mert tényleg egy erőmű. Az 1000 W-os teljesítményével bármit felmelegít röpke pár perc alatt, de ez még semmi, mivel a hozzáadott speciális Steam+ edény meg a sütő grill funkciójának köszönhetően ebben már gyakorlatilag süthetünk-főzhetünk is és ezáltal a mikrós tevékenységünk nem korlátozódik a tegnapi pörkölt feltámasztására. A sütő ráadásul igen könnyű, így a mozgatása sem jelent komoly kihívást.
Hátrányok
A könnyűségéből adódóan az oldala hajlamos a horpadásra, tehát próbáljuk nem túl szorosan ölelni, amikor ránk tör a hálálkodhatnék. Valamivel komolyabb gond, hogy a kis érintőgombok olykor elkopnak, így célszerű volna mellőzni az ütlegelésüket.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik a háromperces melegítőfunkciónál komolyabb műveleteket is bevállalnak a konyhában.
A dizájnos
Miért szeretjük?
Mert villámgyorsan, meglepő hatékonysággal melegít, de használhatjuk az elpilledt bolognai felmelegítését meghaladó dolgokra is, mondjuk grillezhetünk benne mindenféle finomságot is. A mellékelt füzet egy kisebb receptgyűjteményt is tartalmaz, így ha nem lenne ötletünk, hogy mihez kezdjünk egy sokfunkciós menő géppel, akkor kapunk némi mankót hozzá. Emellett még igen jól is néz ki, ráadásul a folyamatok végén egy dallamocskával jelez nekünk, ami előfordulhat, hogy az idegeinkre mászik, így van lehetőség a kikapcsolására is.
Hátrányok
A fekete felületen egy kicsit nehéz rátalálni az érintőgombokra, de némi gyakorlás után nem lesz vele gondunk.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akiknek fontos, hogy egy mikró ne csak menő legyen, de jól is nézzen ki.
Az előre programozott
Miért szeretjük?
Elsősorban azért, mert ha olyan konyhai antitalentumok vagyunk, hogy még főtt tojást is elrontjuk, akkor is tudunk ezzel a relatív hülyebiztos mikróval finom ételeket készíteni. Van neki vagy 20 darab előre beállított programja, amik közül választhatunk annak függvényében, hogy krumplit szeretnénk-e főzni, esetleg zöldbabot, vagy csirkemellett sütni és már csinálja is nekünk anélkül, hogy magunkra gyújtanánk a konyhát. Emellett csendes, hatékony és a kiolvasztó funkciója is villámgyors.
Hátrányok
A fekete felületen nagyon meglátszanak az ujjlenyomatok.
Kiknek ajánljuk?
Elsősorban azoknak, akik csak ismerkedő fázisban vannak a konyhával.
A beépíthető
Miért szeretjük?
Mindenképpen vonzó tulajdonsága a beépíthetőség, hiszen nem kell egy külön asztalt, vagy pultot tartani a konyhában a mikrónak.
Rendelkezik több praktikus funkcióval, melyekkel bizonyos alapételeket szinte tökéletesen tudunk elkészíteni.
Mindezeken túl van Crisp funkciója is, ami akkor tud nagyon jó lenni, ha szeretjük a ropogósra sült dolgokat. Emellett még egyenletesen is melegít, illetve a kezelése is könnyű.
Hátrányok
Igen drága, ráadásul ha már ennyibe kerül, az ember elvárná, hogy rendelkezzen késleltethető indítással és hőlégkeveréssel is, ám ezek egyike sem található meg a készülékben.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik egy beépíthető mikró érdekében hajlandóak mélyebben is a zsebükbe nyúlni.