A levegő páratartalmát általában az évszakok is befolyásolják, télen rendszerint ez az érték alacsony, nyáron pedig magasabb. Egy csomó olyan házi praktika is létezik, amivel javíthatunk a közérzetünkön, nem biztos, hogy rögtön a boltba kell rohanni egy légpárásítóért. Ilyen lehet például a szobában való teregetés, illetve a vasalás, ezek növelik a páratartalmat.
Persze nem lehet éjt nappallá téve mosni és vasalni, szóval, ha a probléma tartós, és nincs gond a nyílászárók szigeteléseivel (általában ez a leggyakoribb oka az alacsony páratartalomnak), vagy ha neadjisten kifejezetten orvosi utasítást kaptunk rá (egyes légúti megbetegedéseknek a párás, másoknak a száraz levegő nem tesz jót), akkor nincs más hátra, mint beszerezni egy gépet.
Ez is tipikusan egy olyan döntés, aminél nem jó a puszta megérzéseinkre hagyatkozni, végeredményét tekintve sokkal jobban járunk, ha a nagy páragép vásárlás előtt beszerzünk egy higrométert.
Ez egy párezer forintért kapható kütyü, ami megmondja, hogy mennyire párás a levegőnk valójában. Ha 40 és 60 százalék közé mér, akkor nem kell aggódnunk, ez az optimális tartomány, a gondok akkor kezdődnek, ha ennél alacsonyabb, vagy magasabb a kapott érték.
Amennyiben így jártunk, akkor tényleg nem árt körbe nézni a légpárásító fronton és választani egyet a felhozatalból.
A kisszobás
Miért szeretjük?
Könnyű karbantartani, tökéletesen alkalmas egy kisebb szoba páratartalmának belövésére és mindeközben még csak nem is zajos.
A kezelése pofonegyszerű, tulajdonképpen bárki képes elsajátítani és mindezek mellé nem is néz ki rosszul.
Hátrányok
Túl gyakran kell cserélni a szűrőjét (kb. 2-3 havonta) és elég macerás a szűrők beszerzése. Továbbá teljesítményéből adódóan nem alkalmas a nagyobb terek páratartalmának optimalizálására.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik kis helyen, mondjuk a hálószobában szeretnék használni.
A nagyszobás
Miért szeretjük?
Azért mert a fentebbi kollégájához képest, már relatív nagyobb tereket is képes kezelni (pl. egy lakás nappalija), sőt, ott működik csak igazán jól.
Szinte hangtalan, a kezelése magától értetődő és meglehetősen nagy méretű tartállyal rendelkezik, így ritkábban kell feltölteni.
Hátrányok
Macerás a feltöltése, illetve, ami a legbosszantóbb, hogy feltöltés után elfelejti a korábbi beállításait, így minden egyes alkalommal újra meg kell adni neki a kívánt páratartalom százalékot. Rendkívül éles és erős fényt bocsát ki a kijelzője, mondjuk ez csak akkor hátrány, ha a hálószobában akarnánk éjjel használni, úgyhogy inkább ne tegyük.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik a nappalit szeretnék párásítani.
A kitartó
Miért szeretjük?
Elsősorban azért, mert akár 24 órán át is képes működni újra töltés nélkül. Ráadásul neki sincs baja a nagyobb terekkel, simán beállíthatjuk a nappaliba párát generálni, viszont nem csipog-villog, úgyhogy a hálószobába is jó választás lehet.
További menőség, hogy rendelkezik illóolajpárologtató funkcióval is, így nem csak nedvesebbé, de jobb illatúvá is teszi a levegőt.
Hátrányok
Sajnos a vízkőmentesítés nem tartozik az erényei közé, így ha a háztartásban keményebb a víz, akkor fel kell készülni arra, hogy egy idő után ellep mindent a vízkőpor. Érdemes ilyenkor szűrt, vagy egyenesen desztillált vizet használni.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik folyamatosan használnának egy párásítót és nem akarják túl gyakran újra tölteni.
Az allergén pusztító
Miért szeretjük?
Azért mert a páratartalom optimalizálása mellett ez a kütyü arra is odafigyel, hogy a levegőnket ne fertőzzék össze a bacik, vírusok, atkák és egyéb allergének.
Azoknak különösen előnyös, akik valamilyen légúti megbetegedéssel küzdenek és emiatt eddig nem tudtak rendesen átaludni egy éjszakát.
Hátrányok
Azért nem vetekszik a néma barátokkal, szóval valamicske alapzaja van, akit ez nem zavar, annak nem hátrány.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akiknek fontos, hogy a levegőjük ne csak megfelelő mértékben párás, hanem tiszta is legyen.
Az okos
Miért szeretjük?
Azért mert ezt a remek párásítót, illetve légtisztítót egy applikáción keresztül is kezelhetjük, így ha be akarunk rajta állítani valamit, elég csak előkapni a telefonunkat. A fogyasztása jóformán alig mérhető, így gazdaságos is, ráadásul remekül képes semlegesíteni a levegőben előforduló, allergiás reakciókért felelős részecskéket.
Nem a legcsendesebb darab, viszont rendelkezik éjszakai üzemmóddal, olyankor alig hallani.
Hátrányok
Az okossága még nem igazán betonbiztos, a csatlakoztatásával előfordulhat, hogy szívni kell. A cserélendő szűrői meg elég drágák sajnos.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik szeretnének maguknak egy telefonról is kezelhető légtisztító és párásító gépet.