(Frissítve!) Ha nem akarsz klímaberendezésre költeni, vagy nem tudsz gondoskodni a meleg levegőt a készülékből kijuttató cső kivezetéséről – erre még a mobil klímák esetén is szükség van -, esetleg nincs igényed arra, hogy radikálisan hidegebb legyen odabent, mint odakint, tökéletes választás lehet egy léghűtő.
A léghűtők és a klímák ugyanazon fizikai jelenséget használják ki a levegő lehűtésére, ami nem más, mint a párolgás. Amikor ugyanis egy folyadék párolog, a fázisátalakulás hőelvonással jár, a klímákat és a léghűtőket pedig arra tervezték, hogy ezt a hőt a helyiség levegőjéből vonják el. Talán könnyebben megértjük, miről van szó, ha arra gondolunk, amikor nyáron izzadunk, a bőrünkről párolgó nedvesség hűti a testünket.
A klímákban mindez egy zárt hűtőkörön belül, a hűtőközegnek nevezett közvetítőközeg segítségével, változó nyomású géprészekben valósul meg, amelynek köszönhetően a párolgás általi hűtési folyamat roppant hatékonyan működik. A léghűtők sokkal egyszerűbben igyekeznek kiaknázni a párolgásban rejlő lehetőségeket, és éppen ezért nem képesek olyan intenzíven lehűteni a lakást vagy az irodát.
A léghűtő tulajdonképpen egy víztartállyal, esetenként jégkockatartóval feltuningolt ventilátor, amelynek szivattyúja egy nedvszívó anyagból készült, nagy felületű betétre juttatja a vizet a tartályból, majd amikor a ventilátor által a szobából beszívott, meleg, száraz levegő ezen nedves rétegen áthalad, a párolgó víz hőt von el a levegőből, és így egy hűvös, párás légáramlat az eredmény, amelyet a léghűtő a helyiségbe fúj.
Vagyis a klímákkal ellentétben itt nincs szükség a meleg levegő elvezetésére, és nem csökken, hanem nő a beltéri páratartalom. És itt el is érkeztünk a léghűtő előnyeihez és hátrányaihoz, és ahhoz, hogy mire jó igazából egy léghűtő. Azt semmiképpen se várjuk, hogy egy léghűtővel kiválthatjuk azt, amit egy klíma tud, ezeknek a berendezéseknek a hatékonysága valóban jóval elmarad a klímaberendezésekétől.
Egy léghűtő valójában pont azt ígéri, amire mindannyian vágyunk, amikor egy forró nyári napon kínlódunk a melegtől: egy igazán hűvös, frissítő szellőt, ami mintha az óceán felől fújna, és soha nem ér véget – addig legalábbis nem, amíg fel van töltve a víztartály.
Kinek éri meg léghűtőt vásárolni?
Ez az egyszerű szerkezet nagyságrendekkel kevesebbe kerül egy klímánál, még akkor is, ha csak mobil klímában gondolkodunk alternatívaként. Továbbá ahogyan azt már említettük, a léghűtővel egy lépéssel közelebb lehetünk a természet védelméhez is, a klímákban használt hűtőfolyadékok (jellemzően fluorozott szénhidrogének) napjaink szigorúbb előírásai ellenére is károsak lehetnek, ezenkívül a klímák magasabb energiafogyasztása jelentősebb környezetterheléssel jár (és többe is kerül). Persze nem árt megjegyezni, hogy a fogyasztás attól is függ, milyen hidegre szeretnénk levinni a hőmérsékletet, ha nem akarunk mindenáron egy jégveremben ülni, amikor odakint tombol a nyár, egy energiatakarékos klíma nem hagy olyan nagy nyomot a villanyszámlán.
Az anyagiak mellett még egy jelentős szempont van, amiben a léghűtők győzedelmeskedhetnek a nyári hőség ellen kitalált eszközök között. Habár egy mobil klíma is mobil, de annyira soha nem lesz az, mint egy léghűtő. Amerre gurítjuk a lakásban a hordozható klímát a kerekein, sajnos arra kell mennie a meleg levegőt kivezető csőnek is, és ezt a csövet illik légmentesen záródó kivezetésbe illeszteni az ablakkeretben. Egy léghűtőt tényleg gyerekjáték áthelyezni, zéró szerelést igényel, de nem árt tudni, hogy az a legjobb, ha nyitott ablak mellé tesszük.
További előnye a léghűtőknek a klímákkal szemben, hogy bár ezeket a készülékeket is tisztítani kell, ez könnyedén elvégezhető házilag, a klímákkal ellentétben nem igényelnek szezonális, kizárólag klímaszerelők által elvégezhető karbantartást. Igaz, a tartályra muszáj figyelni, és rendszeresen feltölteni vízzel vagy jéggel. Mivel a gép maga nem bonyolult, nagyon megbízhatóan üzemel, és ha olyan modellt választunk, nemcsak zárt térben, hanem a szabadban is alkalmazható. Amennyiben egy nyitott nyílászáró mellé helyezzük, a léghűtő folyamatosan friss levegővel tölti meg a teret.
A következő dilemma a pára ügye, ami részben ízlés dolga, részben az éghajlattól függ. A klímák – működési mechanizmusuk melléktermékeként – csökkentik a levegő páratartalmát, ami alacsony páratartalommal bíró levegőjű levegőjű helyiségekben különösen kellemetlen lehet, magas páratartalom mellett viszont szuper. Ha eleve párás környezetben élünk, a léghűtő képes monszunra hajazó állapotokat teremteni, ami ráadásul mindenféle gombáknak, köztük a penésznek is remek élőhelyet teremt. Száraz éghajlaton azonban egy léghűtő csodát tehet velünk, pontosabban a nyálkahártyáinkkal: a magasabb páratartalom csökkenti a légúti fertőzések kockázatát és javítja az általános közérzetet.
Mindez egyben azzal is együtt jár, hogy párás környezetben a léghűtők veszítenek hatékonyságukból. Ahogy a levegő a vízpárára nézve egyre telítettebbé válik a helyiségben, lassul a víz párolgása, majd ha a telítettségi pontot is eléri a páratartalom (100% relatív páratartalom), a léghűtő működése gyakorlatilag leáll, nem képes több vizet elpárologtatni. A léghűtők hatékonysága a relatív páratartalom mellett a környezeti hőmérséklettől is erősen függ: száraz, alacsony páratartalmú helyen a léghűtők akár 10-15 °C-os hőcsökkentésre is képesek. Néhány konkrét, durva számítású példával élve: 40 °C-os kezdeti hőmérséklet és 20%-os relatív páratartalom mellett 10-15 °C-os, 35 °C-os kezdeti hőmérséklet és 50%-os relatív páratartalom mellett 5-10 °C-os, míg 30 °C-os kezdeti hőmérséklet és 80%-os relatív páratartalom mellett már csak 2-5 °C-os csökkenést tud elérni a hőmérsékletben egy léghűtő.
Tehát, hogy megéri-e léghűtőt vásárolni, azt mindenkinek magának kell eldöntenie, mérlegelni kell, meg kell nézni, hogy a fenti előnyök és hátrányok mennyiben érinthetnek minket, és utána dönteni. Aki letette a voksát a léghűtők mellett, vagy csak érdekli, hogyan fest egy ilyen készülék, mit tud, és mennyibe kerül, annak mutatjuk a mi kedvenceinket.
Az esőillatú
Miért szeretjük?
Azért mert a négy funkciója között ott az ionizálás is, amitől a szoba levegője olyanná válik, mintha frissen esett volna odabent az eső.
Három sebességgel rendelkezik, így megadhatjuk a léghűtés intenzitását.
Van még benne éjszakai mód is, ami azt jelenti, hogy 30 percenként csökkenti a gép sebességét, előbb a legerősebbről a közepesre, majd onnan a leggyengébbre.
Hátrányok
Nem egyszerű a vízzel való utántöltése, továbbá a legerősebb fokozata meglehetősen hangos.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik szeretik az eső utáni frissességet a levegőben.
A bakteriosztatikus
Miért szeretjük?
Azért mert az intelligens érintőkijelzővel, távirányítóval és memória funkciójával erősen felhasználóbarát, és
egészséges, ködmentes, tiszta párát biztosít, ami az olyan érzékenyebb személyek számára is jó, mint az idősek vagy a csecsemők.
Ezenkívül úgy tervezték, hogy könnyen mosható legyen. A húszliteres víztartálya rendkívül nagynak minősül, így ritkábban kell cserélni.
Hátrányok
A víztartály dugójára érdemes néha ránézni, hogy tényleg állja-e a sarat, és – ez a nagy víztartállyal jár – kicsit nagyobb méretű, mint a társai.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik egy szép dizájnnal megáldott léghűtőre vágynak, ami megbízhatóan teszi a dolgát, és tartanak a berendezés által kifújt levegő minőségétől.
A hűtő-fűtő
Miért szeretjük?
Mert az alapvető hűtési funkcióján felül képes fűteni is, bár ezt nem ebben a rekkenő júliusban kell letesztelni.
Nem foglal sok helyet, annyit egészen biztos nem, mint egy mobilklíma és ebből kifolyólag könnyen is mozgatható.
Van időzítője is és egy kisebb szobában elég tűrhető hőmérsékleti viszonyokat tud teremteni.
Hátrányok
A víztárolójának takarítása nem a legegyszerűbb meló a világon.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik nem csak a nyárra, de a télre is gondolnak.
A felhőkarcoló
Miért szeretjük?
Mert egy közepes szobában is elviselhető állapotokat képes teremteni. Három működési móddal rendelkezik, az éjszakai fokozatosan gyengül egészen a kikapcsolásig, a természetes erősödő és gyengülő légáramlatokkal dolgozik, a normál meg pont az, aminek látszik, bekapcsoljuk és tolja a levegőt.
Rendelkezik ionizációval is, így a kellemetlen szagokat is ki lehet utasítani vele a szobánkból.
A kezelési felülete könnyedén átlátható. Mindezek mellett remekül is néz ki.
Hátrányok
A víztároló hátoldalán nincs szintjelzés, így nehéz kitalálni, hogy mennyi víz van benne.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik nem csak egy jó léghűtőt szeretnének, de elvárják azt is, hogy a készülék kinézzen valahogy.
A légfrissítő
Miért szeretjük?
Mert három fokozatban, horizontális és vertikális irányban is fújja nekünk befele a hűvöset.
A készülék emellett légfrissítőként is funkcionál, tehát az elhasznált, rossz levegőt frissre cseréli és a speciális szűrőjén a por is fennakad.
Több sebességgel is rendelkezik és a kezelése sem bonyolultabb, mint egy átlagos gyerekjáték.
Hátrányok
Elég hangos, így alváshoz nem a legjobb választás.
Kiknek ajánljuk?
Elsősorban azoknak, akik nappali használatra szeretnének maguknak egy léghűtőt.
A Startlap Vásárlás cikkeiben szereplő termékeket a szerkesztők szubjektíven válogatják. Azonban, ha vásárolsz valamit a fenti linkeken keresztül, partneri jutalékot kaphatunk.