(Frissítve!) Amikor laptopot akarunk vásárolni, értelemszerűen több szempontot is figyelembe kell vennünk ahhoz, hogy olyan eszközt válasszunk, amit tökéletesen ki tudunk használni. Eleve nem mindegy, hogy mi lesz a fő tevékenységünk, amit végezni akarunk rajta. Munka? Játék? Egyszerű zenehallgatós, filmnézős kikapcsolódás? Ezek mindegyike talán? Mindenféleképpen találjuk ezt ki, hiszen ha tudjuk, hogy mit akarunk vásárolni, onnantól kezdve lényegesen képesek leszünk minimalizálni a csalódás lehetőségét.
Persze ezeken túl is érdemes mérlegelnünk. Általános vezérelvként a laptopvásárlásnál (mint minden kicsit is komolyabb eszköz esetében) is igaz, hogy nem ajánlott a legolcsóbb kategóriák felé elmozdulni.
Természetesen lehet laptopot venni 50 000 forintért, de vagy olyan lesz, amivel örülünk, ha a szövegszerkesztés megy, vagy pedig olyan, amit nem sokkal a garancia lejárta után már dobhatunk is ki a kukába.
Szóval fontos a készülék ára, de azt is nézzük meg, hogy mit kapunk a pénzünkért.
Ami lényeges egy laptopban az a processzor, a memória, a kijelző mérete, hogy van-e benne SSD meghajtó, illetve bizonyos esetekben (játék, vizuális tartalomgyártás, stb.) fontos még a videókártya is. A választék szerencsére bőséges, mi most öt olyan gépet fogunk bemutatni nektek, amelyek ugyan nem olcsók, de cserébe egész biztosan kijelenthetjük róluk, hogy öt év múlva is laptopok lesznek.
A megfizethető nagyképernyős
Miért szeretjük?
Leginkább azért, mert a 15 colos képernyője ellenére nem méregdrága, az akkumulátora is meglehetősen kitartó típus.
A felépítésén érződik, hogy van benne anyag, nem spóroltak vele és a teljesítménye sem hagy túl sok kívánnivalót maga után.
Persze ne tekintsünk rá úgy, mint egy szuperszonikus gamer gépre, hiszen attól távol áll, de nem is erre találták ki. Összességében egy barátságos mindenes, ami épp ugyanolyan jól működik munkához, mint kikapcsolódáshoz.
Hátrányok
A képernyője lehetne élénkebb is, továbbá az olcsó hatást elkerülendő belepakolt anyagmennyiség érződik a gép súlyán és vastagságán is, magyarán: ha egy hártyavékony, pillekönnyű laptop a vágyad, akkor keresgélj tovább.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik nem csak egy specifikus dolgot akarnak csinálni a gépükön, hanem univerzális számítógépként kívánják azt használni.
A Samsung rajongók legjobb barátja
Miért szeretjük?
Azért mert elképesztően könnyű és vékony, illetve az akkumulátora is remek teljesítménnyel rendelkezik.
Azoknak való elsősorban, akiknek van már Galaxy készülékük, legyen ez akár telefon, vagy tablet.
Rengeteg olyan funkciót építettek bele, ami a telefon és a számítógép közötti együttműködést aknázza ki és teszi gördülékenyebbé.
Hátrányok
A legnagyobb hátránya, hogy a webkamerája csak 720p-t tud, illetve a Samsung operációs rendszerén is volna még mit huzalozgatni.
Kiknek ajánljuk?
Elsősorban azoknak, akiket beszippantott a Galaxy életérzés és rendelkeznek már ilyen készülékkel.
A legjobb megfizethető gamer
Miért szeretjük?
Elsősorban az ár/érték aránya miatt, magyarán relatív megfizethető áron egy elég erős teljesítményű gépet szerezhetünk be.
Mindezek mellett az akkumulátora is jól bírja a játékból adódó fokozott terhelést, így nem kell a konnektor mellé költöznünk, ha használni akarjuk.
Hátrányok
A kijelző IPS panelje a gyengébbek közé tartozik, így az álomszép látványvilágot nem kell elvárni tőle.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik nem csilliárdokért akarnak gamer laptopot venni.
A legjobb gamer
Miért szeretjük?
Ugyan nem ez a világ legolcsóbb gamer laptopja, viszont a minősége és a teljesítménye annyira erős, amivel sem a filléres, sem a középkategóriás gamer gépek nem versenyezhetnek.
A beépített LAN portjának és a magas képfrissítési rátával dolgozó kijelzőjének köszönhetően ideális gép azoknak is, akik a gamerséget az e-sport világában tolják.
Mindezek mellett még meglehetősen robosztus felépítésű is, tehát eléggé bírni fogja a gyűrődést.
Hátrányok
Nem bírja a 4k-t, akkor se, ha egy UHD-s okostévére kötöd a gépet, mert a videókártyája gyenge hozzá, viszont Full HD-ban szépen dolgozik. A robosztussága következtében meglehetősen nehéz is, valamint nem rendelkezik webkamerával. További hátulütője, hogy az egyetlen darab USB C csatlakozója elég sovány.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik egy jó középkategóriás gamer gépet akarnak.
A legjobb megfizethető MacBook
Miért szeretjük?
Mert nem kerül csilliárdokba, illetve végre eltűnt a Mac-es tábor egy részét a Windowsig üldöző borzalmas billentyűzet és egy sokkal kézre állóbb, kényelmesebb klaviatúrát kapott. Ha diákként kell egy menő laptop és ki akarod próbálni a Maces életérzést, akkor már csak
a dizájnja, az akkumulátor teljesítménye, valamint a készülék könnyűsége és a hordozhatósága végett is ez a kihagyhatatlan laptop a számodra.
Hátrányok
Ugyan az Apple némi ráncfelvarrást már eszközölt a gépen, de a 8 gigás RAM miatt továbbra sem lehet erőműnek nevezni, így ha olyan dolgokra használnád, amihez kellene vas is, akkor nem ez a te laptopod. A büdzsé kiadás ára, hogy pár dolog kevésbé lesz menő benne, mint a csilliárdos nagy testvéreiben, ilyen pl. a színpontosság és élesség is.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik szívesen kipróbálnák a MacBook életérzést, de nem szeretnék első nekifutásra a világ minden kincsét rákölteni.
Ezekre figyeljünk, ha laptopvásárlásra szánnánk magunkat
Nagyon nem mindegy, mire használjuk a gépet
Mindenekelőtt alaposan végig kell gondolni, hogy mire használjuk a laptopot, ugyanis ennek megfelelő felszereltséggel és tudással kell rendelkeznie. Ha csak egyszerű, szövegszerkesztésre, böngészésre, esetlen online könyvek olvasására szeretnénk egy gépet, akkor felesleges a drága kategóriában nézelődnünk, mert egy olcsóbb és egyszerűbb laptop is kiválóan elvégzi a feladatát.
Ha viszont nagyobb teljesítmény kell, akkor olvassunk utána, pontosan milyen processzorral, videó- vagy hangkártyával és mekkora RAM-mal kell, hogy rendelkezzen. Ezen a szinten már nem érdemes spórolni. Ha például valaki meg szeretné szerkeszteni a fényképét az újonnan vásárolt gépén, akkor a programot egy olcsóbb és egyszerűbb laptop is meg fogja tudni nyitni, viszont sokkal lassabb lesz, rosszabb esetben pedig rendszeresen le is fog fagyni.
A teljesítmény ráadásul azért sem mindegy, mert egy kisebb tudású laptop több esetben könnyebb súlyra, mint egy bitang erős gamer gép, amit emiatt sokkal bonyolultabb cipelni. Ráadásul akár válltáskával, hátizsákkal vagy kézi táskával cipelnénk nap- mint nap egy gamer laptopot, a nagy súlya miatt fennállhat annak a veszélye is, hogy idővel megfájdul a derekunk.
Na de nézzünk meg alaposabban néhány specifikációt, ami fontos lehet a megfelelő gép kiválasztásakor.
Minél több dologra használnánk, annál fontosabb a RAM mérete
Mielőtt jobban belemélyedünk ebbe a kérdéskörbe, tisztázzuk le, micsoda az a Random Access Memory, azaz a RAM. Ez az a memória, amit a készülék használ a programok működtetéséhez. Azaz a megnyitott alkalmazásokat ebbe a nagy sebességű memóriában tartja és futtatja, amíg azt be nem zárjuk.
Vegyünk egy egyszerű példát: ha megnyitjuk valamelyik böngészőnket, akkor a laptop RAM memóriája kezdi el futtatni. Alkalmazásonként és feladatonként változik, hogy az mennyi memóriát használ fel.
Ebből már logikusan következik, hogy ha mi egyszerre szeretnénk használni egy szövegszerkesztőt, de mellette zenét is hallgatnánk a böngészőnkben, de mindezzel egy időben képeket is szerkesztenénk, akkor ezekre sokkal több RAM-ra van szükség, mint ha csak egy számológépet, vagy az online könyvet nyitnánk meg, mert azok memóriamérete jóval kisebb. Kifejezetten fontos a memória mérete, ha azt nagy erőforrást igénylő munkákra (tervezésre, képszerkesztésre, videóvágásra, programozásra) vagy mondjuk játékra használnánk.
Az egyszerűbb gépekben 8 GB RAM van, ami böngészéshez és szövegszerkesztők, vagy nem túl bonyolult programok használatához valóban elegendő. Érdemes 16 gigás verziót választani, ha tudjuk, hogy komolyabb programokat is szeretnénk használni. 4K-s videó vágásához, játékokhoz, vagy akár zene szerkesztéséhez már szinte elengedhetetlen, hogy meglegyen a 32 gigányi RAM méret. Ezzel viszont egyik program sem fog akadozni, szinte minimális esély van arra, hogy lefagyjon a gépünk. Munka során pedig rengeteg időt takaríthatunk meg vele, hiszen nem mindegy, hogy egy megvágott 10 perces videót 20-25 perc alatt, vagy 3-5 perc alatt tudunk kiexportálni, azaz egy egész videóvá olvasztani.
Az akkumulátor szerepe
A laptop nem elhanyagolható tulajdonsága, hogy az asztali gépekkel szemben hordozhatóak és akár hálózati csatlakozás nélkül, azaz akkumulátorral is képesek működni. Nagyon nem mindegy, hogy ha sokat használnánk otthonunkon, vagy irodán kívüli tereken, akkor mennyit fog kibírni az akksi egyetlen feltöltéssel.
Az olcsóbb laptopok aktív használat mellett sokszor alig bírnak ki két-három órát. A nagyobb márkák termékei viszont már olyan bivaly erős akkumulátorral rendelkeznek, hogy folyamatos használat mellett is simán kihúzhatnak 8 órát, vagy még többet. Ez nyilván nem mindegy annak, aki például digitális nomádként munkeszközként használná gépét, vagy például a több órás vonatutakat is hasznosan, munkával töltené el.
Csatlakozók
Ha van olyan eszközöd, amit most is használsz a laptopodhoz, akkor vásárlás előtt feltétlen ellenőrizd, milyen csatlakozók vannak a gépen. A legtöbb, újonnan gyártott eszközön ugyanis már nincs hagyományos USB-B csatlakozó, mindössze USB-C típusú kábelt vagy külső memóriahordozót köthetünk hozzá.
Persze ez esetben sem kell elkeseredni, hiszen számtalan átalakítót vásárolhatunk, de jelentősen megkönnyítheti az életünket, ha nem kell mindig azt keresgélni vagy arra ügyelni, hogy magunkkal hordozzuk.
Hasonló módon érdemes ellenőrizni, hogy ethernet kábelt rá lehet-e kötni a gépre. Ez elsősorban azoknak lehet fontos, akik sokat streamingelnek, vagy fontos, hogy mindig stabil és nagy sebességű internet legyen a laptopján. Bár a vékony gépeknek sok előnye van, ezt a csatlakozót már nem minden esetben építik be.
Szintén érdemes megnézni, hogy a gép rendelkezik-e memóriakártya-olvasóval, ami elsősorban fotósoknak és videósoknak jelenthet előnyt.
Operációs rendszer
A piacon alapvetően két operációs rendszer van, ami elterjed. Az egyik a Windows, a másik pedig a macOS. Ha valaki Apple terméket vásárolna, ahhoz automatikusan jár a macOS rendszer, amit ezt követően díjmentesen lehet frissíteni. Fontos megjegyezni, hogy Macbookokra nem lehet sem Windowst, sem más operációs rendszert telepíteni. Ez fordítva is igaz, azaz macOS rendszert nem lehet nem Apple termékre telepíteni.
Minden más gép esetén érdemes a vásárlás előtt tájékozódni arról, hogy fel van-e telepítve valamilyen operációs rendszer.
Érdemes olyan gépet választani, amin eleve van Windows, ezzel ugyanis nagy összegeket spórolhatunk meg a későbbiekben.
Ha nincs rajta semmilyen rendszer, akkor azt külön meg kell vásárolni. Persze sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy ingyen letöltenek valahonnan egy programot, de ennek sok veszélye van. A letöltött rendszerek ugyanis sok esetben nem biztonságosak és fennáll annak is a lehetősége, hogy ellopják a személyes adatainkat. Ez esetben érdemes lehet az ingyenes Linuxot használni.
Képernyő
Talán mindenki tapasztalt már olyat a korábbi vagy jelenlegi gépénél, hogy csak akkor látta megfelelően a képernyőt, ha szembe ült vele. Amint egy kicsit oldalasan tekintett a kijelzőre, alig, vagy szinte semmit nem is látott belőle.
A jó hír, hogy az utóbbi években sokat fejlődtek ezen a téren is a laptopok és ma már csak az olcsó árkategóriás gépeknél tapasztalhatunk ilyet. Az újabb, például a Liquid Retina XDR‑kijelzők nem csak sokkal világosabbak és nagyobb felbontásúak, de arra is odafigyeltek, hogy a képernyő automatikusan alkalmazkodjon a körülményekhez. Ez azt jelenti, hogy már napsütésben is sokkal világosabb és jól láthatóbb a kijelző. Éjszaka pedig kikapcsolják a kék fényeket, hogy a felhasználó szemét ne terheljék túl és éjszaka könnyebben elaludjon.
Extrák széles választéka
A fentieken túl számos extra funkciót is kaphatunk, amennyiben úgy érezzük, hogy arra feltétlen szükségünk van. Ilyen például a biztonságot szolgáló ujjlenyomat-olvasó vagy az extra erős belső videó és hangkártyák.
Egyes laptopokat ma már nagyobb méretű tabletként is lehet használni, köszönhetően az érintőképernyőjének. De olyan modellek is vannak, amit nem csak kézzel, hanem az erre a célra gyártott tollal is használhatunk – pontosabban írhatunk és rajzolhatunk vele.
A felhasználói élményt nagyban növelheti még a jó minőségű hangszóró. Az online meetingek és streamek videóminőségét javíthatja, ha a beépített kamera már nem csak 720p-ben, hanem 1080-as HD minőségben is képes közvetíteni.
Az tehát jól látszik, hogy egy laptop ezernyi dologra képes. Mivel szerencsés esetben hosszú évekre a társunk lesz, érdemes olyat választani, ami minden igényünknek megfelel és nem fog cserbenhagyni a következő években sem.