Elektromos rollerből számtalan típus létezik, kezdve a legegyszerűbbtől az erős, masszív kivitelig. Ha hosszútávra szeretnénk beruházni, akkor érdemes alaposan végigvenni az eszköz tulajdonságait, hogy ne érjen minket csalódás.
Milyen szabályok vonatkoznak az elektromos rollerre?
Mindenekelőtt kezdjük azzal, hogy kik használhatják a rollert. A hatályos szabályozás alapján segédmotoros kerékpárnak kell minősíteni az elektromos rollereket.
Ez azt jelenti, hogy a rollerek vezetőinek E-jelű védősisakot kell hordaniuk, rendelkezniük kell kötelező biztosítással és vezetői engedéllyel.
Szintén fontos kitétel, hogy a roller nem közlekedhet járdán, ami a magyar utak állapotát ismerve nem elhanyagolható tény. Ez azért is fontos szempont, mert nem mindegy, milyen kereke van a rollernek. Ha kicsi, akkor könnyen beszorulhat a kátyúba és súlyos balesetet okozhat.
Tehát ott, ahol rosszak az utak, érdemes arra figyelni, hogy a jármű nagy és lehetőleg ne tömör gumis kerékkel rendelkezzen. A komolyabb rollereknél még rugóval is ellátják az első kereket, így azzal minden szempontból könnyebb és kényelmesebb is egy rosszabb minőségű úton közlekedni.
Teherbírás és terepviszony
Az elektromos rollerek árai meglehetősen széles skálán mozognak, ami leginkább a teljesítményüknek tudható be. A legtöbb eszköz 90 és 100 kilogramm közötti teherbírásra képes, így akinek a testsúlya ezt a határt meghaladja, annak mindenképp egy komolyabb eszköz után kell néznie. De az sem mindegy, hogy milyen viszonyok között használnánk az új közlekedési eszközünket.
Ha dombos vidéken utaznánk vele, akkor arra is figyelni kell, hogy teljesíteni tudja az emelkedőket.
Van olyan roller, ami csak 12 fokos szögig működőképes, míg egy erősebb teljesítményű eszköz akár a 20 fokos dőlésszöget is legyűri.
Végül, de nem utolsó sorban érdemes megemlíteni a hatótávot, hiszen rendkívül kellemetlen lenne, ha például munkába járásnál az eszközünk nem tudna egy oda-vissza utat sem megtenni. Alapvetően a 10 kilométeres távot minden elektromos roller gond nélkül megteszi, de olyan is van, ami már képes 45 kilométert is elgurulni.
A kiválasztásnál arra is figyeljünk, hogy a gyártó a hatótávot úgy határozza meg, mintha azon egy alacsony testsúlyú (kb. 50-60 kilós) ember, sík terepen utazna.
A városi roller
Miért szeretjük?
Az egyik legjobb ár-érték arányú elektromos roller, ami rövidtávú használathoz ideális választás lehet. A könnyebb használat érdekében még egy telefonos applikációt is lefejlesztettek hozzá, amivel például lezárható a roller, hogy ne lophassák el, követni lehet az aktuálisan megtett távolságot, az akkumulátor töltöttségét, a még megtehető távolságot és még sok más hasznos információt.
Hátrányok
Hosszú utakhoz nem ajánlott, mivel a 25 kilométeres maximum távolságot maximum 55 kilós utassal tudja megtenni. 90 kilóval ez az érték már 20 kilométerre csökken. További hátrány a kis méterű kerék, amivel rossz minőségű utakon nagyon nehéz közlekedni.
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akik egy településen belül jó minőségű utakon használnák vásárláshoz vagy munkába járáshoz, és nem szeretnének nagyobb összeget költeni egy új rollerre.
A tömegközlekedőknek
Miért szeretjük?
Letisztult és jól megtervezett kinézete nem csak látvány szempontjából jó.
Néhány egyszerű lépésnek köszönhetően pillanatok alatt össze lehet csukni kis méretre a rollert.
Ez azoknak lehet praktikus, akik például naponta ingáznak vonattal, de az állomás és a munkahelyük között már rollerrel közlekednének. Nem tömör gumival rendelkezik, ezért könnyebben veszi a rosszabb minőségű utakat. Kavicsos terepen viszont emiatt nem ajánlott a használata.
Hátrányok
Az egyik értékelője szerint a teherbíró képességet itt is nagyon alacsony súlynál határozták meg, a súlyhatár közelében csak 10-15 kilométer távolságra képes. 20 százalékos akkumulátor töltöttségi szintnél pedig már el sem indul a roller.
Kinek ajánljuk?
Ingázóknak, akik a vonat vagy távolsági busz csomagtartójában is elhelyezhetik a rollert az utazás alatt, vagy azoknak, akik a városi tömegközlekedés mellett használnák az eszközt.
A nagy teljesítményű
Miért szeretjük?
Kis túlsággal ezzel a rollerrel már egy komplett robogót veszünk, hiszen még ülést is fel lehet szerelni.
Ráadásul jóval nagyobb távolságot képes megtenni még nagyobb teherbírással is, mint a kifejezetten városba tervezett társai.
Értékelői szerint 100 kiló felett is tartja a 40 km/h sebességet és a gyártó által beígért távolságot is majdnem képes tartani.
Hátrányok
Az ülés nehezen be- és kiszerelhető, így azt érdemes hanyagolni. A kormányoszlop nem a legstabilabb, de használható. Súlya a teljesítménye miatt nagyobb, összesen 23,2 kilogramm.
Kinek ajánljuk?
Akik rosszabb utakon is szeretnének egy megbízható társat, ami nagy teherbíró képességgel rendelkezik.
A város ura
Miért szeretjük?
Ha nem szeretnénk csalódni a rollerünkben és de rengeteg pénzt sem szánnák rá, akkor ideális lehet ez az eszköz, mert nem csak nagy teherbíró képességgel bír, de jól veszi a kátyúkat és nagy távolságot is képes megtenni.
A gyártó ígérete szerint azért is lehet tökéletes társ, mert mindössze 8 másodpercet igényel az összecsukása.
Hátrányok
Nagy teljesítménye ellenére csak 25 km/h sebességre képes, ami egy városi vagy bicikliúton bőven elegendő, máshol viszont lehetne valamivel gyorsabb.
Kinek ajánljuk?
Akik szeretnének egy strapabíró rollert, ami jól vesz minden akadályt és akár 17 fokos emelkedőn is használnák napi szintű közlekedéséhez.
Az olcsó és szerethető
Miért szeretjük?
Kedvező ára miatt ideális lehet azoknak, akik először vennének elektromos rollert és nem szeretnének erre több százezer forintot kiadni. Stabil és esztétikus készülék, ami hozza azt a teljesítményt, amit ebben az árkategóriában el lehet várni.
Hátrányok
Bár a gyártó szerint 120 kilót is kibír, volt olyan értékelő, aki szerint 110 kilós teherrel csak nagyon nehezen bírt az eszköz felmenni egy emelkedőn. Ez azért kellemetlen, mert a leírások szerint a 20 fokos emelkedőt is simán teljesíteni kellene.
Kinek ajánljuk?
Ideális választás lehet városban, rövid távokhoz, ha nem szeretnénk a tömegközlekedésen ücsörögni vagy a dugóban állni.