Ha nem akarjuk mikroműanyaggal elárasztani a vizeinket, le kell szoknunk a mosógépek egyik programjának a használatáról. Ha viszont – épp klímavédelmi megfontolásból – egy másik energiatakarékos mosási módot választunk, előfordulhat, hogy rezisztens kórokozókat fogunk terjeszteni a mosógépen keresztül a családtagjaink körében. Mit tehetünk, hogy a kecske is jól lakjon, de a káposzta is megmaradjon? Két, más-más területen született egyetemi vizsgálat ismeretében arra a következtetésre jutottunk, hogy mostantól le kell mondanunk bizonyos funkciókról a mosógépünkön.
Több víz, több rost
Ha ökotudatosan igyekszünk élni mindennapjainkat, és nem akarjuk mikroszálakkal szennyezni a vizeinket, mosáskor felejtsük el a kímélőprogramot – számolt be a Tudatos Vásárlók Egyesülete egy, a Newcastle-i Egyetemen elvégzett vizsgálat meglepő eredményéről.
Amikor műszálas ruhát mosunk, mosásonként 500 ezer-6 millió mikroszál kerül a szennyvízbe. Ez önmagában is tetemes mennyiség, ám az alap színes mosóprogramokhoz képest lényegesen több vizet használó kímélőprogramok az említett számnál 800 ezerrel több rostot szakítanak ki mosáskor. Meglepetésről azért beszélhetünk, mert mindez megcáfolja az eddigi közvélekedést, vagyis a mikroszál-szennyezés lényegében a használt víz mennyiségétől függ, és nem a dob forgási sebességétől, sem attól, milyen gyakran változik a forgás iránya vagy hogy a program mennyi ideig tart szünetet.
Amikor a jó szándék árt a legtöbbet
Ha abból indulunk ki, hogy a textilipar több mint 42 millió tonna műszálas szövetet gyárt évente, és hogy ennek 80%-ából ruházati termék készül, ami bizonyos időközönként a mosógépekbe kerül, és hogy a kímélőprogramot a gyártók kifejezetten finom bánásmódot igénylő, kényesebb ruhadarabokhoz ajánlják, azzal kell szembesülnünk, hogy önhibánkon kívül rendkívül sokat ártunk a környezetünknek.
Ma már tudjuk, hogy a mikroműanyagok jelen vannak az általunk is fogyasztott tengeri halakban, más tengeri állatok szervezetében, de a hazai folyókban, a levegőben, és a székletünkben is.
Rutinszerű higiéniai ellenőrzésnek indult
Gyógyszereknek ellenálló kórokozókat terjeszthetnek a mosógépek – írja az MTI egy, a Bonni Egyetemen elvégzett vizsgálat eredményéről.
Egy németországi gyerekkórház újszülött osztályán egy rutinszerű higiéniai ellenőrzése során a Klebsiella oxytoca nevű baktérium fokozott elszaporodására derült fény. A baktérium gyomor- és bélrendszeri, valamint légúti fertőzéseket, legrosszabb esetben halálos kimenetelű vérmérgezést (szepszist) okozhat. A forrás egy szokványos mosógép volt, melyben az újszülöttek ruhadarabjait mosták. A baktériumok a ruházaton keresztül terjedtek át a babákra. Szerencsére nem történt veszélyes fertőzés.
Az eset felhívta a figyelmet arra, hogy azokban a háztartásokban, ahol ápolásra szoruló emberek élnek, antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok terjedhetnek a mosógépek révén, és hogy ezek az emberre is átterjedhetnek.
A kórházakban normális esetben speciális mosógépeket és mosási módszert alkalmaznak, mely magas hőmérséklettel és fertőtlenítőszerekkel dolgozik, vagy mosodák végzik a munkát. Az említett újszülöttosztályon azonban egy kereskedelmi forgalomban kapható, általános mosógépet használtak.
A klímavédelem szempontjából áldásos, az ember számára veszélyes
A háztartásokban egyre gyakoribbá váló trend, hogy környezetvédelmi okokból alacsonyabb hőmérsékleten, jóval 60 Celsius-fok alatt végzik a mosást. Ez kevesebb energiát fogyaszt, ami kiemelt jelentőségű a klímavédelem szempontjából – vélik a kutatók.
Azokban a háztartásokban azonban, ahol ápolásra szoruló, nyílt sebekkel vagy katéterrel élő idősek vagy gennyes sérülésektől vagy fertőzésektől szenvedő fiatalabb emberek laknak, ott a ruhákat magasabb hőmérsékleten – akár 60 Celsius-fokon – kell mosni, hogy megakadályozzák a baktériumok terjedését.