Vannak, akik több figyelmet fordítanak a billentyűzet tisztán tartására, míg sokaknál morzsákkal, porral, ujjlenyomatokkal, háziállatok szőrével, vagy ragacsos maradványokkal vannak teli a gombok. Bármelyik kategóriába is tartozz, érdemes még jobban odafigyelni a gép tisztaságára – pláne, ha megosztod az eszközt a háztartás többi tagjával. A tisztítás csak néhány percet vesz el a napból, de legalább a billentyűzet újnak tűnik, és megakadályozhatod a baktériumok terjedését is. Mutatjuk, mit kell tenned!
Tiszta gép pillanatok alatt
Mielőtt elkezdenéd, kapcsold ki a számítógépet, laptopot, ugyanis nem kéne véletlenül leütni egy billentyűzetkombinációt, ami katasztrófához vezethet… A csatlakozót is érdemes kihúzni, hogy csökkentsd a rövidzárlat kockázatát, ha véletlenül nedvesség éri a területet. Azért érdemes arról is meggyőződni, hogy mindenről van biztonsági mentés – bár ezt amúgy is ajánlott figyelni.
Második lépésként a résekbe tévedő nagyobb morzsák, por vagy egyéb törmelék eltávolításához fordítsd fejjel lefelé a laptopot, és hagyd, hogy maguktól kiessenek – írja a The Verge. Óvatosan meg is kocogtathatod a hátulját, hogy rásegíts a részecskék kijutására. Vannak olyan tisztító lapok is, amiket a résekbe kell nyomni, és felszedik a törmelékeket, de mini porszívót is lehet kapni, amit direkt ilyen célokra találtak ki.
Sokan hajszárítóval szokták kifújni a darabkákat a billentyűk közül, ez azonban veszélyes lehet, ugyanis károsíthatja a finom elektronikát.
Vannak esetek, amikor a temérdek kosz és maradványok miatt ki kell cserélni a billentyűket, vagy az egész billentyűzetet, így erősen ajánlott kellő figyelmet fordítani ezen rész tisztaságára.
Ezt követően egy fertőtlenítő, vagy sima nedves törlőkendővel tisztítsd meg a billentyűzet felületét a baktériumok és foltok eltávolítása érdekében – ez a folyamat működhet egy puha ruhával és tisztítószerrel is. A billentyűket egyenként is érdemes megtörölgetni, de a köztük lévő kritikus területekről se feledkezzünk meg. Viszont kerülni kell a tisztítószertől, víztől tocsogó kendőt, ez ugyanis a billentyűk közé folyva nagy károkat okozhat – és a szert se permetezzük közvetlenül az eszközre, inkább a törlőre (ami lehetőleg mikroszálas legyen). Végül egy száraz ronggyal töröljük át – kész is a tisztítás.