Az 5. kerületben 6,7 százalékot csökkentek a lakásárak bő egy év alatt, ahol így egy tipikus lakás 70 millió forintba került 2021 áprilisában. A járvány és a drága belvárosi lakásárak hatására a kereslet a külső kerületek irányába terelődött. A kertvárosi résszel rendelkező külső kerületekben így még egy lendületesebb lakásár emelkedés is megfigyelhető volt az ingatlan.com adatai alapján. A portál gazdasági szakértője, Balogh László szerint a külföldi turizmus eltűnésével a rövidtávú lakáskiadás piaca befagyott, saját célra pedig már nem éri meg a főváros drága belső kerületeiben lakást vásárolni – mondta a Növekedés.hu-nak. Akkor érné meg lakást vásárolni a belvárosban, ha az élet visszatér a régi kerékvágásba – de még akkor is lehetnek kockázatok. Az egyik ilyen például az, hogy nem tudni, az önkormányzatok milyen mértékben szigorítják a rövidtávú szálláshelykiadással kapcsolatos szabályozást.
Korábban öt év alatt két és félszeresére nőtt a rövidtávra kiadott lakások száma: 2020 elején több mint 10 ezer lakást kínáltak rövidtávú kiadásra, ami komoly árversenyt okozott. Aztán jött a vírus, amikor a kínálat jelentős része a hosszú távú albérletpiacon jelent meg: ezek száma Budapesten 12 ezerről 20 ezerre nőtt 2020 év eleje és 2020 év vége között. A megnövekedett kínálat mérsékelte az albérleti árakat.
165 ezer forintról 130 ezer forintra csökkent Budapesten az átlagos albérleti díj. A belvárosban pedig 30-40 ezer forinttal lehet jelenleg olcsóbban lakást bérelni, mint egy bő éve.
A belvárosi lakásárak esetében jelenleg nagy a bizonytalanság, míg a külső kerületekben és az agglomerációban jó eséllyel folytatódhat egy mérsékelt, infláció körüli áremelkedés. Ezt a tendenciát támogathatja, ha állandósul az otthonról történő munkavégzés, mely a külső kerületekbe és az agglomerációba terelheti a keresletet.