Egy év stagnálása után Budapesten is emelkednek a lakásárak – jelenleg a Bazilika melletti Szent István téren a legdrágábbak a lakások az ingatlan.com szerint, már majdnem 3 millió forint négyzetméterük. Ez 300-szor annyi, mint a Békés megyei Kevermesen, ahol a legalacsonyabbak az árak. Soha nem mértek ekkora különbséget az ország legolcsóbb és legdrágább környéke között.
1 év alatt 13 %-kal nőttek a lakásárak
A Magyar Nemzeti Bank úgy számol, hogy idén a második negyedévben átlagosan 13,3%-kal kerültek többe az ingatlanok, mint egy évvel korábban – ezt a jövedelmek emelkedésével magyarázzák. “Természetesen a 2021 év elejétől induló otthonteremtési támogatások is érdemi szerepet játszottak abban, hogy nőtt a lakhatási célú kereslet. Mindennek az erős keresletnek az árakban is megvolt a nyoma” – mondta az RTL Híradóban Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója.
A jegybank szerint a második negyedévben 364 milliárd forintnyi lakáshitelt vettek fel a családok, 81%-kal többet, mint egy évvel korábban. Nagyjából ugyanannyian kértek kölcsönt, ők viszont több pénzt igényeltek a magasabb ingatlanárak miatt.
“Továbbra is a lakásvásárlások kevesebb mint fele, 47%-a mögött látunk lakáshitel-felvételt, de ha kiegészítjük ezeket a hitelfelvételeket a babaváró hitelekkel – melynek célja nagyon sok esetben az ingatlanvásárlás vagy felújítás -, mi azt látjuk, hogy nagyjából a lakásvásárlások 60%-a mögött van banki hitel. A jegybank további keresletélénküléssel számol, az építési vállalkozók pedig áremelésre készülnek a többszörösére nőtt energiaköltségek miatt. Leginkább a tégla, a kőzetgyapot és a gipszkarton drágulhat januártól, átlagosan 20%-os áremelkedésre kell készülni. A Duna House szerint a következő egy évben 8-10%-kal tovább drágulhatnak az új és a használt ingatlanok, illetve a lakásfelújítások Magyarországon az építőanyagok jelentős drágulása és a bérköltségek várható emelkedése miatt.