Terasz, amerikai konyhás nappali, két hálószoba 100 négyzetméteren egy óbudai új építésű társasházban – már 90 millió forint körül árulják az ilyen lakásokat, holott egy éve még 80 milliót sem kérhettek volna értük, ráadásul további drágulásra számít a beruházó. Az új építésű ingatlanok árát az építőanyagok drágulása és a munkaerőhiány dobja meg, a GKI pedig azzal számol, hogy az új lakásoké 8, a használt lakások ára 6 százalékkal emelkedhet idén.
Kilőtt a kereslet
Az építőipar érvényesítheti is a megugrott költségeit, miután kilőtt a kereslet – 95 ezer család ugyanis biztosra mondta, hogy költözik idén a GKI reprezentatív kutatása szerint, azaz csaknem 67%-kal többen készülnek ingatlant vásárolni, mint egy évvel ezelőtt. Emellett 224 ezer háztartás pedig valószínűsíti, hogy vásárolna ingatlant. A kereslet valószínűleg az állami támogatások és a béremelések hatására ugrott meg, illetve egyre többen vesznek meg befektetési célra a magas infláció miatt – derül ki az RTL Híradó riportjából.
A tehetősebbek ingatlanba fektetik a pénzüket, míg a kevésbé tehetősek egyre nagyobb adósságba verik magukat. Annyira elszálltak az árak, hogy már tavaly rekordnagyságú hitelt igényeltek a magyarok: január és november között már majdnem 1200 milliárd forint lakáshitelt vettek fel Magyarországon a jegybank friss adatai szerint – 40%-kal többet, mint egy évvel korábban. Ez olyan jelentős emelkedés, amire ritkán van példa, egyértelmű rekord összegszerűen.
Soha nem vettünk még fel annyi lakáshitelt, mint 2021-ben.
A lakbérek a fővároson kívül várhatóan stagnálni fognak 2022-ben, Budapesten viszont 2-3%-kal tovább emelkedhetnek.