Már idén több helyszínen megindul a megújuló energiaforrásokon alapuló közösségi áramtermelés a KESZ keretén belül.
„A legtisztább energia, amit meg sem kell termelni. De ha már mindenképpen szükséges, akkor az a legzöldebb, amit megújulókból helyben termelünk és azonnal felhasználjuk. Erre a legnagyobb az esély helyi közösségekben. Együtt könnyebb előteremteni a forrásokat és nagyobb léptékben olcsóbb a kivitelezés. Könnyebb megfelelően napos vagy reméljük hamarosan szeles helyszínt találni, szakértőket bevonni. Nagyobb az esély arra, hogy azonnal elfogyasztja valaki a megtermelt áramot, ha pedig esetleg mégsem, akkor nagyobb léptékben jobb az esély az értékesítésre is” – mondta Éger Ákos az újonnan alakult Közösségi Energia Szolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezetője, a Magyar Természetvédők Szövetsége ügyvezető elnöke.
A munka pedig elkezdődött, ezzel egyidőben az alapítótagokkal: Magyar Természetvédők Szövetsége, Ökológiai Stúdió Alapítvány, Tanácsadók a Fenntartható Fejlődésért, Szövetkezetiséget Támogató Egyesület. Éger Ákos úgy véli 2023-ban számos helyszínen valósulhatnak meg fejlesztések az áramtermelés területén.
Parasznya polgármestere, Horváth Jánosné azonnal a kezdeményezés mellé állt, hiszen úgy véli a kistelepüléseknek csak összefogással van esélyük előrébb lépni. Parasznyán a Biztos Kezdet Gyerekháznak is otthont adó művelődési házban a napelemes rendszer felújítását tervezik, lévén az energetikai rekonstrukció már megtörtént.
A projekt megvalósításától azt várjuk, hogy az önkormányzat megújuló energiatermelése nő. A most kifizethetetlennek tűnő energiaszámlák csökkenése mellet bízunk abban, hogy az innovatív megoldások elterjednek majd a lakosság körében is – nyilatkozta a polgármester.
A fővárosban Varga Attila a CO2-kibocsátás csökkentéséért felelős alpolgármester Kispesten. Az önkormányzat a Forrásház Gondozási Központtal vesz részt az energiaközösségben.
Az energiaközösségek létrejötte egy erőteljes megnyilvánulása az önrendelkezésnek, hiszen az energiaközösséget alkotók sokkal kevésbé függenek a nagy ellátórendszerektől és egyúttal tudatosabb energiafelhasználókká válhatnak ezek a közösségek – nyilatkozta az alpolgármester.