A koronavírus idején a legtöbben otthon, a négy fal közt tengetjük a napjainkat, de mivel a tartalékainkat lassan feléljük, az online rendelések házhozszállításának időpontjai pedig teljesen elfogytak a közeljövőre, így kénytelenek vagyunk elmenni a boltba bevásárolni. Ahhoz, hogy ép bőrrel megússzuk, érdemes betartani egy-két alapszabályt, melyek segítségével elkerülhetjük a fertőzést, nem csak az üzletekben, hanem egyéb helyeken is.
A tisztes távolság (legalább 1 méter) megtartása, a rendszeres kézfertőtlenítés és kézmosás mellett kerüljük a szemek, orr, száj érintését, főleg koszos kézzel és tartsuk be a köhögésre, tüsszentésre, orrfújásra vonatkozó általános és örök érvényű normákat. Ez a bázis, amit mindenképpen jó lenne megtennünk a saját és mások egészsége érdekében, de ezeken felül is akad egy-két praktikus húzás.
Nincs több ujjal érintés
Legyen szó gomb vagy kapcsoló megnyomásáról, ajtó kinyitásáról, egy kar, fogyantyú meghúzásáról akár csaptelep elfordításáról mellőzzük az ujjbegyek használatát. Helyette vessük be egy másik testrészünket, például a vállunkat, csípőnket, könyökünket, térdünket. Ez azért fontos, mert a vírus képes néhány órán át fennmaradni a felületeken, közben egy érintéssel ránk kerülhet. Mennyivel biztonságosabb egy olyan testrészt használni, ami fedve van, a ruha pedig úgyis megy a szennyesbe, ahelyett, hogy a koszos kezünkkel fogdosnánk össze a boltban a vásárolni kívánt élelmiszereket.
Keress automatikus megoldást!
Rengeteg boltban, gyógyszertárban és egyéb üzletben van fotocellás ajtó, érdemes ezeket használni, hiszen nem kell hozzányúlni sem a kilincshez, sem az üveghez. Ezen kívül is lehet keresni az automatikus megoldásokat, például a nyilvános mosdókban az infravezérlésű csapok, kézszárítók, akár otthonra is beszerezhető az automatikus szappanadagoló, fogkrémadagoló, ami nem csak a koronavírus-helyzetben hasznos.
Vigyázz a telefonoddal!
A telefonunk folyamatosan a kezünkben van, már-már azzal alszunk, és nem is sejtjük mennyi kosz, baktérium telepszik meg rajta. Éppen ezért a készülék tisztaságát is szem előtt kell tartani.
Érdemes rendszeresen áttörölni fertőtlenítő törlőkendővel, napjainkban pedig még jobban ügyelni kell arra, hova tesszük le!
Javasolt elkerülni a sokak által használt felületeket (például asztal, bárpult), vagy ilyen esetekben zsebkendőt, szalvétát tenni alá.
Vidd magaddal a bevásárlótáskád, kosarad
A környezetet is véded, ha saját hálót viszel a gyümölcsöknek, zöldségeknek és bevásárlótáskába csomagolsz, hiszen ezzel is kevesebb szatyrot használsz. Ráadásul ki tudja, hányan fogdosták össze ezeket a zacskókat, mielőtt te téptél egyet. Ami azonban ennél is jobb megoldás, az a kosár. Nagyanyáink ezzel jártak a piacra, mi pedig vigyük magunkkal a boltba. Miért jó ez? Nem kell az összefogdosott bevásárlókocsit, bevásárlókosarat tapogatnunk, hanem a sajátunkba pakolhatunk tetszés szerint. Ha erre nincs lehetőség, akkor legyen nálunk fertőtlenítő kendő és használat előtt alaposan töröljük át a fogantyúkat, vagy zsebkendővel, szalvétával fogjuk meg a gurulós kocsit.
Ne fogdossunk csupasz kézzel!
Rengetegen fogdossák csupasz kézzel a termékeket legyen szó péksüteményről, zöldségről, gyümölcsről, ami egyáltalán nem higiénikus – különösen nem ezekben az időkben. Ha mindenképpen közelről akarjuk megszemlélni az árut, húzzunk gumikesztyűt vagy egy zacskót a kezünkre (kesztyű gyanánt). Sok helyen ételfogó csipesszel lehet pakolni, ám ennek is megvan a veszélye! Vagy kesztyűvel fogjuk meg, vagy azonnal fertőtlenítsünk utána.
Készpénz, a baktériumok tanyája
A koronavírus előtt is köztudott tény volt, hogy a kézről kézre vándorló bankjegyeken, érméken telepednek meg csak igazán a baktériumok. A pénzátadás a COVID-19 tombolása alatt is rizikós, nem mellesleg fizikai érintkezéssel jár, ami által terjed a vírus. Éppen ezért javasolt bankkártyát használni, főleg, ha támogatja a PayPass-t.
(via)