A pandémia idején még inkább előtérbe kerültek az elektronikus kereskedelemmel foglalkozó cégek, hiszen a tömeges emberi érintkezést elkerülvén a legtöbben áttértek az online rendelésre és házhozszállításra.
Emellett a home office magával hozta az elektronikai cikkek és alkalmazások iránti érdeklődést, a házi karantén alatt pedig szórakozási lehetőségeket is kellett keresni. Az okos üzletemberek is megcsinálták a maguk bizniszét, így esett az, hogy az alábbi öt “alapítóatya” brutális összegeket keresett a járványhelyzeten.
Jeff Bezos és az Amazon
Az Amazon megkerülhetetlen szereplője lett az e-kereskedelemnek, emberek milliói támaszkodnak rá a vészhelyzetben. Úgy hírlik, másodpercenként több mint 7500 font (3 037 245 forint) nyereséget hozott az év első három hónapjában, és ki tudja, mi jön még. Alapítója, Jeff Bezos így is a világ egyik leggazdagabb embere 11%-os részesedésének köszönhetően, a vírushelyzet azonban további milliárdokat hozott a konyhájára.
Az e-kereskedelem gigantikus óriása 175 000 munkahelyet teremtett az utóbbi hetekben, most pedig koronavírusteszt fejlesztésére törekszik, hogy rendszeresen ellenőrizhessék az alkalmazottakat.
Reed Hastings és a Netflix
A Netflix a vírus előtt is nagy népszerűségnek örvendett, mostanra azonban úgy tűnik, már nincs is élet nélküle. 180 millió előfizetője van világszerte, csak az év első három hónapjában további 16 millió előfizetőt gyűjtött be, és június végére legalább még 7 millió új előfizetőre számítanak. A részvények több mint 30 százalékkal növekedtek az év kezdete óta, és az alapító Reed Hastings becsült vagyona 3.39 milliárd fontról 4.16 milliárd fontra ugrott fel. Azt azonban megígérte, hogy jótékonykodni is fog belőle, és létrehozta a Hastings Alapítványt, egy 81 millió font összegű alapot a gyermekek oktatáshoz való hozzáférésének javítására – írja a This Is Money.
Eric Yuan és a Zoom
A válság miatt jelentős “zsebpénzre” tett szerint Eric Yuan kínai-amerikai üzletember, a Zoom videokonferencia-szolgáltatásnak köszönhetően. Az 50 éves milliárdos 2011-ben alapította a céget, aminek körülbelül egyötöde saját tulajdonban van, a részvények pedig idén több mint 118 százalékkal emelkedtek. Ezzel a növekedéssel a Yuan vagyona csaknem megduplázódott, 3,2 milliárd fontról 6,3 milliárd fontra növekedett – állítja a Bloomberg.
Pierre Andurand
Bár az év elején nagy veszteséget szenvedett a világ egyik legismertebb olajpiaci hedge fund menedzsere, akárcsak 2018-ban és 2019-ben, az Andurand nyersanyagpiaci alap 63 százalékkal emelkedett a múlt hónapban, miután a Covid-19 miatt olajára esett. Az előrejelzése szerint addig lesz küzdelem az olajárakkal, amíg nem találják meg az oltást, ellenszert a koronavírusra, ami miatt csökkent az olajigény.
Crispin Odey
This is Crispin Odey
-He’s a friend of Boris Johnson
-He backed Brexit
-He’s made £115m from betting against companies this month-shortsellingHow Britain works#COVID19pic.twitter.com/uWlPS0jbXX
— Paul Johnson (@paul__johnson) March 23, 2020
London egyik legnagyobb neve, Crispin Odey a pénzügyi válság és a Brexit idején nyereséget könyvelhetett el – és úgy tűnik, hogy hasonló a helyzet a Covid-19 járvány alatt is: becslések szerint csaknem 115 millió fontot szerzett – írja a portál. Az Odey Asset Management alapítója saját alapjával, a Swan funddal 20%-os hozamot ért el márciusban, így az egész negyedéves hozamát 8,3%-ra turbózta fel, míg a trendkövető alap 16%-os hozamot ért el márciusban, az európai alapjuk pedig 21%-os hozamra tett szert – írja a Portfolio.