Tucatjával lehet sorolni az online világ emberre gyakorolt hátrányos hatásait, ám amit most a Vuhanból kirajzó koronavírus kapcsán tapasztalunk, bizony nem tartozik közéjük.
Egyfelől az online térben végigszánkázó híreknek hála, villámgyorsan megkezdődhetett a már vagy 50 halálos áldozatot szedő, légúti megbetegedést okozó kór elleni megelőzés. Másrészt pedig a gazdasági folyamatok digitális szférába költözése következtében a különböző országokat nem fogja annyira megviselni a vírus miatt elrendelt utazási tilalom, mint a korábbi, hasonló esetek.
A SARS odavert a gazdaságnak
A 2000-es évek elején pusztító SARS-vírus terjedése ellen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ugyanúgy utazási stoppal próbált küzdeni, mint most.
Ez akkor súlyos károkat okozott az egyes gazdasági ágazatokban, hiszen a mai viszonyokhoz képest gyermekcipőben járt még az online kommunikáció és üzleti ügyintézés. Annak idején mintegy 40 milliárd dollárral termeltek kevesebbet a szektorok a SARS pánikot megelőző év ugyanezen időszakához képest, ami már figyelemre méltó összeg.
A gazdasági lapok most azt firtatják, vajon ezúttal mire kell majd számítani?
Lesznek a koronavírusnak is vesztesei
Nos, az e-kereskedelemnek hála bizonyára sokkal kisebb bevételkiesésre számíthatunk, mint az évezred elején. Ez pedig jórészt a szektor „össztermékének” 50 százalékát kitevő Amazonnak lesz köszönhető.
Persze, ahogyan a Deutsche Bank elemzője rámutatott, az utazási cégek, repülőtársaságok, szállásadók ettől még bukni fognak a koronavírus miatt, azonban a világkereskedelmi tortának így már csak bizonyos szeletei vékonyodnak.
Óvatosan a pánikkeltéssel
Ami még valós veszélyt jelenthet, az a fake news, mely sokszor a közösségi médiában terjed futótűzként – a koronavírus kapcsán is – és a gazdaságra legalább akkora csapást jelenthet a vírustól való páni félelem, mint maga a kór.
(Via)