Magyarországon a külföldről érkező árut tartalmazó küldemények leggyakoribb kiindulási pontja Kína, ezért okkal merült fel többekben a kérdés, kell-e tartanunk attól, hogy a csomagokon keresztül mi is elkaphatjuk a koronavírust. A válaszoknak a Pénzcentrum járt utána.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) tájékoztatásért is felelős államtitkára, Menczer Tamás korábban azt mondta, a Kínából érkező csomagok esetében nincs szükség speciális óvintézkedésekre, mivel azok nem fertőznek. A lap most egy virológus kutató, Dr. Kemenesi Gábor véleményét is kikérte a témával kapcsolatban.
Azt tudjuk, hogy az influenzához hasonló tüneteket produkáló koronavírus – igaz, egyelőre csak kínai eseteket jegyeztek fel – képes emberről emberre terjedni, és a lappangási időszakban is fertőz. Szintén bizonyos, hogy ugyanúgy, mint az influenzát, a vírussal fertőzött felületekről, tehát akár postai küldeményekkel való érintkezés révén is el lehet kapni.
A nagy kérdés az – és erről egyelőre nincs információ -, hogy meddig maradhat életben a koronavírus a gazdatesten kívül.
Dr. Kemenesi Gábor ennek ellenére kizártnak tartja, hogy a fertőzött területekről Magyarországra rendelt, a vírussal esetlegesen kapcsolatba került csomagok még élő vírust tartalmazzanak. Mint a virológus fogalmazott: “Példa nélküli lenne egyrészt, másrészt a fő gócpontok most gyakorlatilag le vannak zárva. Azokban a városokban mind megállt az élet, így a csomagküldés sem lehetséges”.
Véleménye szerint mivel a kínai csomagokat többnyire hajón szállítják, túl sok idő eltelik a megérkezésükig, se ez a tényező gyakorlatilag lehetetlenné teszi az esélyét annak, hogy ilyen formában bejuthat az országba a vírus.
Felkészültünk
Magyarországon jelenleg új koronavírusos beteg nincs, de nem zárható ki a behurcolás. Az új vírus gyors azonosítására, felfedezésére felkészültek az illetékes szervek, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározottak alapján kialakították az eljárásrendet – idézi az MTI Müller Cecília országos tisztifőorvost.
Magyarországon utazási korlátozásokat egyelőre nem vezettek be, de tanácsokat fogalmaztak meg: fontos a gyakori, rendszeres kézmosás, a köhögés, a tüsszentés etikai szabályainak betartása. Utazáskor megfontolandó a szájmaszk viselése is – mondta a tisztifőorvos.
A Kínából érkező csomagokról, élelmiszerekről azt mondta: ezek nem jelentenek veszélyt, de a csomagok kinyitása után feltétlenül kezet kell mosni, az élelmiszerkezelés szabályait (mosás, hőkezelés) pedig be kell tartani.
A koronavírus ellen még nincs védőoltás, de számos kutatás zajlik.
A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság közlése szerint eddig 170-en hunytak el kórban. A bizonyítottan a koronavírustól fertőzött betegek száma kedd estéről szerda estére több mint 1700-zal, 7711-re nőtt. Közülük 1239 állapota válságos. A fertőzésgyanús eseteké 12 ezer felett van.
Kínán kívül több mint húsz országban akad, de csak néhány koronavírusos beteg. Számuk összesen 70 körül van.