A koronavírus-járvány miatt az éttermek, kávézók, üzletek 15 óráig maradhatnak nyitva, kivéve az élelmiszerüzletek, drogériák, patikák. Sokan nem szívesen teszik be a lábukat a boltokba, mert tartanak attól, hogy elkapják a fertőzést, ezért inkább kiszállíttatnák a szükséges élelmiszereket. A nagy élelmiszerláncok házhozszállítási időpontjai azonban teljesen beteltek, így más alternatívák után kell nézni. Baján a piaci árusok indítottak egy kezdeményezést, miszerint házhoz viszik portékáikat (elsősorban élelmiszerről van szó), Budapesten pedig az A table! pékség Karanténkalács néven „érintésmentes” péksütemény-házhozszállítást indított.
Nagy segítség a rászorulóknak
Köztudott tény, hogy a COVID-19 az idősekre és társbetegséggel rendelkezőkre jelenti a legnagyobb fenyegetést, ezen kezdeményezés révén pontosan a koronavírus-járványban különösen veszélyeztetett emberek – idősek, betegek, kötelező vagy önkéntes karanténban tartózkodók – jutnak friss hazai pékáruhoz biztonságos körülmények között, önkéntesek segítségével. Jelenleg 500 vagy 1000 forint ellenében puha cipót és fonott kalácsot tartalmazó félkilós vagy kilós egységcsomagokat lehet rendelni összesen négyféle összeállításban a weboldalon vagy az önkéntes csoportok diszpécserénél telefonon. A 16.00 óráig leadott rendeléseket az önkéntesek másnap délelőtt kiszállítják.
#karanténkalácsElindítottunk egy kezdeményezést, az a neve, hogy KARANTÉNKALÁCS!Pékek fognak össze az országban, hogy…
Közzétette: a table! boulangerie – patisserie – 2020. március 20., péntek
– Alapvető cél, hogy megsegítsük az időseket – hiszen nekem is idősek a szüleim. Az ember megpróbálja megkímélni őket, hogy minél kevesebbszer menjenek az utcára, üzletekbe. Másrészről ugye pékséget üzemeltetek, teljesen bezárt néhány üzlet, ahova szállítottam, emiatt leesett a forgalmunk. Fenn kell tartanom a dolgozóimnak a munkahelyet, mert senkit nem akarok elküldeni, így minden olyan forrást szeretnék megragadni, ahogy munkát tudok biztosítani nekik, és ha kisebb-nagyobb veszteséggel is, de tudunk tovább üzemelni – kezdte a Startlapnak Hajdu Péter az A table! tulajdonosa hozzátéve: a cégnél a pékség-cukrászatban tizenketten dolgoznak, a szállítást három fő viszi, emellett ott vannak az értékesítők, irodai dolgozók, akiktől nem szeretne megválni még ebben a nehéz időszakban sem.
Az első házhozszállítók Budapest Hegyvidék önkéntesei a Kétfarkú Kutyapárt szervezésében, ők a főváros idősek lakta részében juttatják célba a csomagokat. A kezdeményezés Facebook-csoportjában és honlapján más városok önkénteseit és pékmestereit is csatasorba hívják, hogy saját területükön gondoskodjanak az idősek kenyérellátásáról.
– Nem önös cél vezérel, hiszen nem is tudnék én elszállítani annyi terméket országos szinten. Arra gondoltam, ha csinálok egy egyszerű receptúrát kenyérre, kalácsra, ezt egy csomag formájában lehet értékesíteni. Keresek olyan pékségeket, akik szívesen beállnának kezdeményezés mellé és a saját területükön felveszik a kapcsolatot önkormányzatokkal, civil szervezetekkel, önkéntesekkel, akik pedig a logisztikát tudják biztosítani. Leszállítjuk egy pontra a csomagokat, az önkéntesek jönnek a célállomásokhoz és egyénileg kiviszik a termékeket a nyugdíjasoknak, rászorulóknak, betegeknek, karanténban lévőknek – folytatta a közkedvelt fővárosi cukrászda, pékség tulajdonosa, aki reménykedik abban, hogy a Karanténkalács országos szintre emelkedhet.
– Én a fővárosban szállítok, de le vagyok korlátozva, mert egész Budapestet azért nem tudom ellátni. Viszont minél többen csatlakoznak ehhez, annál több helyre vagyunk képesek eljutni. Ezzel segítjük, hogy a dolgozóknak fennmaradjon a munkájuk, csökkenjen a veszteség, és minél több önkéntes és civil szervezet mellénk áll, annál több rászorulón tudunk segíteni. Terjeszkedni szeretnénk országos szinten, de a kínálat bővítése is tervben van. Alulról építkezünk: elkezdtük a kenyérrel, kaláccsal, de kell egy kis idő, hogy megnézzük, hogy működik. Ha minden jól megy, nyitottak vagyunk több termék forgalmazására.
Szigorú protokoll
Az akció mottója az érintésmentesség, hiszen a COVID-19 cseppfertőzéssel, fizikai kontaktus útján terjed. Amellett, hogy a “péküzemben” szigorúan odafigyelnek a megfelelő higiéniás körülmények biztosítására, szakember segítségével a házhozszállításra is kitalálták a hatásos eljárásrendet.
– A pékségben a higiénia folyamatosan fenn van tartva: a maszkok, a fertőtlenítőszerek használata mindennapos. Amivel még segíteni tudok, hogy annyi dolgozót hívok be egy műszakba, amennyire tényleg szükség van – de azért mindenkinek megmaradjon a munkája. Amikor elkészült a termék, kesztyűvel csomagolják be, majd lezárják. A szállító házhoz viszi a rendelést, alul fogja meg a pakkot, a megrendelő pedig felül érintve veszi át, tehát a zacskó szája az átvevő számára van fenntartva a kicsomagoláshoz. A futár a lakásba nem léphet be, az átadáskor FFP2, FFP3 respirátort, de legalább sebészi szájmaszkot visel, a két személy között semmilyen fizikai kontaktus nincs.
Bár a honlapon később lesz lehetőség az előre történő fizetésre, várható, hogy az idősebb korosztály inkább készpénzzel fizet. A kiszámolt összeget tilos kézbe adni: egyszerűen be kell dobni a futár dobozába. A nyugtát a csomagok már eleve tartalmazzák.
– A csomagolás mehet utána a kukába, a kenyeret, kalácsot pedig el lehet tenni. Ezt a módszert egy higiénikus dolgozta ki, akivel kapcsolatban áll a cég. Ennek köszönhetően nincs érintkezési pont, így a fertőzést nem tudják átadni egymásnak.
Az „érintésmentesség” azt jelenti, hogy a házhoz szállítást végző önkéntes futárok
- csak 50 év alatti, egészséges (megfázásos vagy légúti betegségtünetekkel nem rendelkező) emberek lehetnek, akik az elmúlt 14 napban nem jártak külföldön
- minden csomagfelvétel előtt kézfertőtlenítést, de legalább alapos szappanos kézmosást végeznek
- kerülnek minden kézkontaktust egymással, a gyártóval és a megrendelővel;
- a szállított árut csak az engedélyezett pontokon érintik