Koronavírus és gazdaság: pótolni kell a dolgozókat, eltűntek az idénymunkások
A koronavírus tombolását nemcsak az idegenforgalom és a vendéglátás sínyli meg, hanem az egész gazdaság – világszinten. A válság enyhítése, elkerülése érdekében már most el kell kezdeni orvosolni a jelen helyzetet és felkészülni a jövőre. Ez a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara célja is, a Hajdú-Bihar Megyei Szervezet közleményben számolt be a fejleményekről.
Mindent megtesznek a “zavartalan” működésért
A világjárvány az agrárgazdaságra is hatással volt, ám folyamatosan azon dolgoznak, hogy ezt csökkentsék, intézkedésekkel a lehető legjobbat hozzák ki a helyzetből.
“A koronavírus világjárvány idején az emberek védelme mellett a folyamatos termelés biztosítása, a tavaszi munkák időbeni elvégzése, az ahhoz szükséges anyagok, eszközök biztosítása, a feldolgozóipar számára az alapanyagok biztosítása, az ország élelmiszerellátásnak biztosítása a legfontosabb kérdés az agrárium szereplői számára” – kezdi közleményében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, melynek tagjai folyamatosan gyűjtik észrevételeiket és együttműködnek az Agrárminisztériummal annak érdekében, hogy közösen juttassák el az
agráriummal kapcsolatos beavatkozási javaslatokat az operatív törzshöz és a kormány által megalakított, a gazdaság újraindításáért felelős akciócsoporthoz.. A legfőbb cél továbbra is az inputanyag-beszerzés és az áruellátás folytonossága, illetve a tavaszi munkák zavartalan működése.
“A NAK a legfontosabb problémaként fogalmazta meg az áruszállítás folytonosságának biztosítását. Az operatív törzs ezt követő döntése értelmében – bizonyos feltételek betartásával – lehetővé vált, hogy azok a fuvarozók is újra dolgozhassanak, akik korábban esetleg házi karanténban voltak a koronavírus-járvány miatt. Mindez egyebek közt az élő állatok, élelmiszerek és a tavaszi munkákhoz szükséges inputanyagok szállításának zavartalansága miatt is fontos lépés.”
A kormányzati intézkedések hatásai már érzékelhetők, például elindult a bárányszállítás az EU-n belül.
A közleményben a tavaszi munkákra is kitértek: arra kérték a termelőket, hogy ne kezdjenek nagy felhalmozásba.
Bár a megnövekedő kereslet miatt nem csak szállítmányozási fennakadások lehetnek, hanem a vetőmag-, és növényvédőszer-választék is kisebb lesz, azonban van elég műtrágya, és ha kezdeti zökkenőkkel is, de folyamatosan azon dolgoznak, hogy az agrárgazdaság zavartalanul tudjon működni.
“A tavaszi munkák késedelem nélküli lebonyolítását továbbra is prioritásként kell kezelni. Ehhez pedig az áruszállítás és a munkák elvégzéséhez szükséges gépek mozgásának biztosítását a jövőben is fenn kell tartani. A folyamatos termelés és áruellátás érdekében kiemelten fontos, hogy a napi munkavégzésüket az esetleges jövőbeni kijárási tilalmak se gátolhassák” – írta közleményében a NAK.
Megoldásra váró problémák
Bár az egész gazdaság helyzete napról napra változik, vannak olyan kardinális, égető problémák, amikkel számolni kell. A hazai és exportpiacok beszűkülése miatt rengeteg termesztőnél jelent gondot az értékesítés, legyen szó akár friss virággal és zöldséggel kereskedőkről, vagy nyúltenyésztőkről, erdőgazdálkodókról, de további ágazatokat is jelentősen befolyásolhat ez a változás.
További nehézség lehet a munkából kiesők pótlása, ezen esetben nemcsak a betegekről beszélhetünk, hanem azokról is, akik a megfertőződéstől való félelem miatt maradnak távol. Az idénymunkásokról is szót kell ejteni, akik gyakran a környező országokból érkeznek, a különböző tilalmak miatt azonban szinte ellehetetlenítődött az alkalmazásuk.
Nincs ok a pánikra: Ne spájzolj!
Az elmúlt hetekben már mindennapi jelenséggé vált, hogy az emberek megrohamozzák és kifosztják a boltokat, pedig lépten-nyomon biztosítva vannak arról, hogy a pánikvásárlás nem indokolt. Ennek visszaszorítása érdekében a NAK kampányt indított „Ne spájzolj!” címmel.
“Az élelmiszerek folyamatos ellátása továbbra is biztosított, a kereskedelmi láncok pedig rendelkeznek megfelelő tartalékokkal. Emiatt a lakossági készletfelhalmozás nem indokolt.”
Rendkívüli uniós támogatási keret
Az Európai Bizottság ideiglenes keretet fogadott el, amely lehetővé teszi a tagállamok számára az állami támogatási szabályok keretében előirányzott rugalmasság teljes mértékű kihasználását a gazdaságnak a járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából. A hatályos állami támogatási szabályok keretében a tagállamok által használható számos egyéb támogatási intézkedéssel együtt az ideiglenes keret lehetővé teszi a tagállamok számára annak biztosítását, hogy továbbra is elegendő likviditás álljon bármely típusú vállalkozás rendelkezésére, a járvány alatt és azt követően fennmaradjon a gazdasági tevékenység folytonossága.