A vészhelyzet kihirdetése óta olyan vásárlási láz jött az emberekre, ami naponta eléri az év végi ünnepek előtti forgalom másfélszeresét – mondta a Magyar Nemzetnek a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete elnöke. Bubenkó Csaba azt is hozzátette, hogy a kormányzati figyelmeztetések ellenére több ezer vásárló fordul meg az üzletekben nyitástól egészen záróráig, ami veszélyes, hiszen a boltok a vírus potenciális gócpontjává válhatnak ezáltal. Persze a másik oldalt is meg kell említeni: a reggeltől estig dolgozó, a kiszolgálásban folyamatosan helytálló, a vírusfertőzésnek fokozottan kitett áruházi munkások mentális és fizikai védelmét.
Szükséges a szabályozás?
– Azért, hogy fennmaradjon az ellátási lánc biztonsága, a mostani, rendkívüli állapotok idejére átmenetileg szabályozni lehetne az élelmiszert is kínáló üzletek látogatásának körülményeit is, hogy fenntarthatók legyenek a rendezett és közegészségügyi szempontból biztonságos napi bevásárlások – mondta a Magyar Nemzetnek Bubenkó Csaba, aki szerint a zsúfoltság (a járvány terjedésének kedvez) megelőzésével az áruház dolgozóinak és látogatóinak az egészségét is védenék, hiszen ha nincs tömeg, akkor nincsenek hátráltatva a munkások sem a minőségi kiszolgálásban, egyebek közt pedig a vásárlók is tudják tartani egymás közt az ajánlott távolságot. A szabályozásnak köszönhetően jelentősen csökkenne a rohamszerű vásárlások száma, ez megoldás a felmerülő pluszmunkaerő-igényre is.
– Hasznos lehet meghatározni a vásárlók számát egy adott üzlet adott időszakában, de idővel arra is szükség lehet, hogy az egy alkalommal megvásárolható termékek számát maximálják a veszélyhelyzet alatt, mert még mindig történnek túlzott felvásárlások, emiatt előfordult, hogy nem mindenki számára voltak elérhetők egyes termékek – mondta a szakszervezeti vezető.
Nagy a nyomás az alkalmazottakon
“Két hete kezdődött a forgalom felfutása, és a dolgozóknak ma már nagyobb árutömeget kell fizikailag megmozgatni, mint az ünnepek előtti időszakban – nehéz fizikai munkát végeznek az érintettek, sokkal több a feladat, mint valaha volt” – mondta a Magyar Nemzetnek Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
A szakember azt is hozzátette, hogy a vállalatok mindent megtesznek a munkások és a vásárlók biztonsága érdekében, éppen ezért szorosan együttműködnek a hatóságokkal, betartják a szigorú egészségügyi és biztonsági követelményeket.
“Az áruházakban gyakoribb a kézmosás, a szünet, az irodai dolgozók pedig lehetőség szerint átálltak az otthoni munkavégzésre, amihez technikai eszközöket is kaptak” – mondta a főtitkár.
Vámos György azt is elmondta, hogy miután hétfőn bejelentették, hogy az iparcikküzletek 15 órakor bezárnak, a vevők újabb pánikvásárlásba kezdtek. Hiában tartnak nyitva az élelmiszerboltok, gyógyszertárak, drogériák, benzinkutak, trafikok teljes nyitvatartási időben, az emberek tovább rohamozzák az üzleteket “mindenre felkészülve”. Nemcsak a boltokban, az internetes kereskedelemben is megváltoztak a vásárlási szokások: többszörösére megnövekedett a leadott rendelések száma, ezzel együtt hosszabbak lettek a kiszállítási idők, mert a szállítókapacitásnak még alkalmazkodnia kell az igényekhez.