Frissítés! A kormány már be is nyújtotta a tervezetet. Ebben csak annyi változtatás van, hogy a törvény nem vonatkozna a 48 óránál rövidebb lejáratú élelmiszerekre, vagyis a hiperek pékárui például megmenekülnek.
Két területen is jelentősen megnehezítenék a nagy külföldi élelmiszerláncok helyzetét Magyarországon a tervezett törvénymódosítások – írja a Telex. A lap információi szerint egyrészt emelkedne a kiskereskedelmi adójuk, másrészt az élelmiszerpazarlás megakadályozása ürügyén ingyen elvonnák tőlük a termékeik egy részét.
A Telex úgy tudja, hogy a 100 milliárd feletti árbevételnél a kiskereskedelmi adó felső sávjában 2,5 százalékról 2,7 százalékra emelkedne az adó, talán már februártól. Az emelés nem csak az élelmiszerláncoknak szólna, hanem a kiskereskedelem iparcikkes részét (Media Markt, IKEA, OBI) is érintené.
Az adóemelésnél jóval nagyobb csapást jelentene viszont a másik tervezett törvénymódosítás, amely szerint a napi fogyasztási cikkek eladásából 100 milliárd forintnál nagyobb árbevételt elérő kiskereskedelmi láncok – az Aldi, az Auchan, a Lidl, a Penny Market, a Spar és a Tesco – kötelesek lennének ingyen felajánlani a hamarosan megalapítandó Élelmiszermentő Központnak (ÉMK), valójában tehát az államnak minden élelmiszert a minőségmegőrzési – tehát nem a fogyaszthatósági! – időtartam előtt 48 órával.
Több sebből vérzik a tervezet
Azon túl, hogy ez a törvény vélhetően alkotmányellenes lenne, számos további problémát felvet – hívja fel a figyelmet a Telex. Az egyik az, hogy jelenleg csak külföldi láncokat érintene a kötelezettség, miközben természetesen élelmiszerpazarlás nemcsak a nagy láncoknál történik. A magyar tulajdonú láncok, vagyis a CBA, a Reál vagy a Coop viszont franchise-rendszerben, több önálló társaságként dolgoznak, így elkerülhetik a célzott szabályozásokat.
A jogszabálytervezet elfogadása esetén az az abszurd helyzet is előállhatna, hogy
többé nem vásárolhatnánk kenyeret, zsemlét vagy más pékárut az Aldiban, a Lidlben vagy a Tescóban, mivel ezeknek a terméknek mindössze 24 órás a minőségmegőrzése, tehát amint kijönnének a kemencéből máris ingyen fel kellene ajánlani a termékeket az államnak.
A Telex arról is ír felhívja a figyelmet, hogy a tervezett törvénymódosítással jelentős terhet rakna az állam a boltláncokra, hiszen élelmiszermentési tervet kellene készíteniük, munkaerőt kellene átcsoportosítaniuk, számos logisztikai feladatra kellene megoldást találniuk.