A papír drágulása miatt a könyvek ára is jelentősen megugrott az utóbbi pár évben. Az olvasásról ugyanakkor vétek lemondani, hiszen fejleszti az empátiát, a kreativitást és az intelligenciát, a könyvek emellett segítenek kiszakadni a hétköznapokból, miközben fontos, életre szóló leckéket is tanulunk belőlük.
Amennyiben nincs ellenedre használt könyveket lapozgatni, összegyűjtöttünk a vásárláshoz néhány tippet. Példaként kiválasztottunk két könyvet, a köteteket igyekeztünk a lehető legolcsóbban megvásárolni. Íme a tapasztalataink.
Tapasztalatok a használt könyvek vásárlása előtt
Ha a lehető legolcsóbban szeretnél megvásárolni egy könyvet, a keresgélésre szánt időt semmiképp nem tudod megspórolni magadnak. Ez nem csupán a legkedvezőbb árú ajánlat megtalálását jelenti. Sok esetben kapcsolatba kell lépni az eladókkal is, ha az adott könyv árát, minőségét, kiadás évét nem tüntetik fel megfelelően.
Nagyon fontos, hogy legelőször keress rá a könyvre a könyváruházak oldalain.
Egyrészt azért, mert így tisztában leszel a kiszemelt darab piaci árával és azzal, hogy egyáltalán elérhető-e az adott könyv a boltokban. Ezután jóval egyszerűbb a használt példányok közt válogatni, hiszen az eladók olykor irreális, az újonnan vásárolható példányok többszörös árán kínálnak másodkézből való könyveket.
Nem abszolút szabály az sem, hogy mindig a legolcsóbb ajánlattal jársz a legjobban. Rengeteg platformon ugyanis csak a használt könyvek árát tüntetik fel, a szállítási költséggel viszont – egy 2000 forint körül árult használt kötet esetén – akár meg is duplázódhatnak a költségeid.
Amennyiben tehát az eladó nem jelzi előre, hol biztosít/ biztosítja-e a személyes átvétel lehetőségét, mindenképp érdemes még vásárlás előtt megtudakolnod ezt is.
Olvasóként ezek mellett nem szabad elengedni azt a szempontot sem, hogy igenis fontos támogatni a kiadókat és szerzőket. Épp ezért az anyagi lehetőségeidnek megfelelően hozz kompromisszumot. Dönthetsz úgy például, hogy egy előre meghatározott havi/éves árhatár között költesz új kötetekre, de remek korlátként szolgálhat az is, ha a magyar írók vagy a kedvenc szerzőid könyveit szerzed be mindig újonnan.
Nyomtalanul – 3500 forint / postaköltséggel
Az első könyv, amit megszereztünk, Jussi Adler-Olsen híres skandináv krimisorozatának (a Q-ügyosztály esetei) első része, a Nyomtalanul című regény volt. A könyvet – és a sorozat többi részét – az Animus Kiadó adta ki, és jelenleg csupán E-könyv formájában vásárolható meg a boltokban. Az eredeti ár 3290 forint volt, az E-könyv pedig 1990 forintba kerül.
A tapasztalataink alapján a krimik, skandináv krimik – no és persze Jussi Adler-Olsen sorozata – nagyon népszerű az olvasók között. A Facebook-csoportokban végül nem is találtunk eladó példányt, a többi használt könyves oldalon pedig minimum 5000 forintot kellett volna költenünk a könyve a szállítási költség mellett.
A Vaterán ugyanakkor épp találtunk elérhető példányt kedvező áron, de a könyvet árverésre bocsátották. A licitálás hátránya, hogy olykor nagyon megugorhat a vételár, ráadásul csak egy meghatározott idő után juthatunk a könyvhöz.
Végül a Vinted felületén próbálkoztunk, ahol kifejezetten olcsón, 1700 forintért árulták a könyvet.
A Vinteddel egyébként az a tapasztalatunk, hogy a felületen olcsóbban lehet könyvekhez jutni, mint általában a különböző Facebook-csoportokon, antikváriumokon keresztül. Ha most populárisabbnak számító könyveket keresel éppen, mindenképp érdemes ezen a felületen is körbenézni.
A Vinted hátránya, hogy a platform szállítással kalkulálja az adásvételt. Ugyanakkor vásárlás előtt azért kérdezz rá az eladónál, hogy a közeledben lakik-e, és esetleg meg tudjátok-e oldani személyesen az ügyletet.
A legjobb könyves Facebook-csoportok között szerepel az Eladó könyvek csoport, a Könyv Adok veszek, Cserebere csoport és a Könyv adás-vétel csoport.
Monte Cristo grófja – 1500 forint személyes átvétellel
Másodiknak egy olyan klasszikust választottunk, ami szuper olvasmány gyerekeknek és fiataloknak az iskolai szünetekben, de ajánljuk bármely felnőtt számára is: ez a Monte Cristo grófja Alexandre Dumas írótól. A mű jelenleg szintén nem vásárolható meg újonnan a könyvesboltok online áruházaiban.
Az ilyen klasszikusok esetében nem mindig járunk jól az online vásárlással. Ha a legtöbb klasszikus címét beírod a különböző csoportok, platformok keresőjébe, biztosan rengeteg példányra bukkansz akár pár száz forintos áron is. A több kiadást, fordítást megélt művek esetében azonban nagyobb körültekintésre van szükség vásárlás előtt.
Ha például egy gyereknek vásárolsz, a jobb olvasás élmény miatt fontos egy gördülékenyebb, mai nyelvezethez passzoló kiadást választani. Ezek mellett egyes klasszikusoknak ma már több változata is létezik: ide tartozik a Monte Cristo grófja is. A mű amellett hogy rengeteg fordítást megélt már, létezik például képregényes kiadása is.
A könyv megvásárlásánál arra is figyelni kell, hogy hány kötetben adták ki az adott művet. A Dumas klasszikusát például több kötetes kiadásokban is meg lehet vásárolni, és a tapasztalataink szerint egyes eladók csak a regény egyes köteteit árulták.
Ha tehát egy klasszikust keresel, de nincs időd utánajárni, hogy a mű hány fordítást élt meg, melyik változatát ajánlott gyerekeknek megvenni, az adott kiadás hány kötetben jelent meg, célszerű antikváriumokba menni.
Valószínűleg nem ezekben az üzletekben kapod meg a legolcsóbb könyveket, de vásárlás előtt bele tudsz lapozni a kiszemelt példányba, és az ott dolgozók is mindig tudnak segíteni a kiválasztásban. Az antikváriumoknál ezek mellett gyakran kérheted könyvritkaságok felkutatását is.
Budapest legjobb antikváriumai közé sorolhatjuk a Központi Antikváriumot, a Nyugat Antikváriumot, a Minerva Antikváriumot, a Krisztina Antikváriumot és a Szőnyi Antikváriumot.
Mi egyébként végül az egyik Facebook-csoporton keresztül találtuk meg a könyvet. Az eladó 1500 forintért árulta a regény háromkötetes változatát, a könyveket személyes átvétel útján kaptuk meg Budapesten.