A meseolvasás fontosságára hívjuk fel a figyelmet az április 2-i, Gyermekkönyvek nemzetközi napja alkalmából, ezért a Lampion Könyvekkel közösen kampányt indítunk. Több korosztályt is megcélzó könyvajánlókkal készülünk, az első részben most olyan lapozókat gyűjtöttünk össze, amik a legkisebbek fantáziáját is gazdagíthatják.
Cikksorozatunk, videóink és Bajzáth Mária mesepedagógussal készült interjúnk mellett érdemes lesz figyelni a közösségi oldalainkat is, ugyanis a Startlap Facebook– és Instagram-oldalán nyereményjátékok is népszerűsítik majd a meseolvasást.
Kezdjük is akkor a legkisebbekkel, íme ajánlónk az 1-3 éves korosztálynak és szüleiknek!
Ki hol lakik?
Elsőre talán nem is gondolnánk, hogy mennyi móka, kreativitás, játék és tanulás fér el egy pároldalas lapozóba. A kötetek segítenek megismertetni a gyerekekkel a színeket, az állatokat és még rengeteg más hasznos tudnivalót.
A Ki hol lakik? című lapozó már akár 1 éves kortól remek szórakozást nyújt, és a játék, a remek illusztrációk és színes képek mellett abban is segít, hogy megismertessük néhány erdei élőlényt és a lakóhelyüket a kicsikkel.
Hol lakhatnak a baglyok? Hát a vadkacsák, a rókák, a méhek és a medvék?
A kötet minden állatkához négy lehetőséget kínál, így a szülő közösen találhatja meg a megfelelő választ a gyermekével. A lapozót Megyeri Annamária rajzolta, a csodás illusztrációk által pedig akár még egy különleges esti mesét is kanyaríthatunk a “ki hol lakhat?” játékból, így a könyvben szereplő állatok történetének csak a képzelet szabhat határokat.
Állatkölykök
Állatok, anyukák, apukák és csemeték – az Állatkölykök című lapozóban szinte minden megtalálható, ami képes örömmel eltölteni egy gyermeket. A legkisebbek a könyv segítségével nem csupán kedvenc állataikban gyönyörködhetnek, de megtanulhatják azt is, hogyan nevezzük egy-egy élőlény kicsinyét. Ezt a lapozót szintén Megyeri Annamária illusztrálta, és persze szó sincs arról, hogy fél perc alatt le lehet tudni a kötet tartalmát. A rajzokkal például könnyen rávezethetjük a gyerekeket arra, hogy hol élnek a könyvben szereplő állatok, milyen elfoglaltságaik lehetnek, beszélhetünk a színükről, utánozhatjuk őket, de többek között arra is találhatunk megfejtést, hogy mi a lapozó élőlényeinek kedvenc elesége.
A kötet szintén 1 éves kortól ajánlott, és a kedves rajzok miatt valószínűleg újra és újra a gyerek keze ügyébe kerül majd.
Kukucs-könyvek: Hova bújtál? sorozat
Ki mondta, hogy ágyban pihenve nem lehet bebarangolni a legszebb mesehelyeket? A Hova bújtál? lapozókkal szórakoztatva ismertethetik meg a szülők a gyerekekkel a dzsungelek, mezők, erdők, rengetegek rejtekeit és legcsodálatosabb állatait.
Létezik egy hely, ahol együtt élnek majmok, hangyák, kígyók, medvék, kaméleonok és elefántok. Egy játszótársuk, a kistigris azonban elveszett a bokrok, fák és virágok közt. A dzsungel lakói így együtt indulnak útnak, hogy megtalálják barátjukat, a szülő és gyermeke pedig a segítségükre lehet, miközben remekül szórakoznak a kis kutatóakció alatt.
Sam Taplin Hova bújtál, kistigris? című lapozója – és persze a többi Kukucs-könyv is – egy éves kortól ajánlott, így általuk már a legkisebbek is bevonhatók a könyvek, mesélés, történetmondás és játék szépségeibe.
A mese egy ismétlődésen alapul, így az oldalakon újra és újra a hova bújtál kistigris kérdésre bukkanunk – legalább is addig, míg meg nem találjuk az elcsatangolt barátunkat. A feladat talán egyszerűnek hangzik, de a dzsungelben semmi nem az, mint aminek elsőre látszik. Mikor például már azt hinnénk, hogy végre megpillantottuk a kistigris csíkos hátát, ki tudja, talán csak egy játékos kedvű kaméleon űz tréfát velünk.
A lapozók legnagyobb erősségét az egyszerű szöveg és a gazdag képi világ közti egyensúly adja.
A színes oldalakon mindig felfedezhető valami új, így a könyvek hagyják érvényesülni a gyerek kreativitását illetve a szülő és gyermeke közös alkotóképességét.
A Hova bújtál kistigris? című könyvet Essi Kimpimäki illusztrálta, a tervező pedig Nicola Butler. A sorozathoz tartozó további kötetek: a Hova bújtál kisnyuszi?, Hova bújtál kisbagoly? illetve a Hova bújtál kis unikornis? című mesék.
Gryllus Vilmos: Félperces mondókák 1-2. rész
„Póznán ücsörög és csörög egy szarka. Lássuk, fekete vagy tarka a farka!” – rímek, játék és csodás rajzok várnak a gyerekekre Gryllus Vilmos Félperces mondókák című lapozóiban.
Mit eszik a béka? És mi a pókok kedvenc eledele? Van különbség a házi és mezei veréb közt? – a Félperces mondókák többek között ezekre a kérdésekre is választ adnak. Az oldalakon az állatvilág legkülönlegesebb lakói elevenednek meg, így a legkisebbek mókázva tanulhatnak a hangyák, verebek, lepkék, fecskék, mókusok, hörcsögök és sok más aranyos élőlény jellemzőiről vagy szokásairól.
Hisz sosem baj tudni, hogy „nem minden fajta szarka farka tarkabarka”.
Gryllus Vilmos lapozója a játékos rigmusok mellett olyan különleges szavakkal gyarapítja a gyermekek szókincsét, mint például az eledel, ücsörög, elinal, surran szavaink.
A Félperces mondókák első és második kötete 2 éves kortól ajánlott. A lapozókat Megyeri Annamária csodás rajzai díszítik, az egerekről, csigákról és békákról készült színes, életteli alkotások pedig szintén azonnal képesek magukkal ragadni már a legkisebb gyermeket is.
A lapozó első részében a macskákról illetve egerekről, a csigákról, hörcsögökről, mókusokról, békákról, rókákról, teknősbékákról és szarvasokról találunk színes képeket és mondókákat, a másodikban pedig a hangyákról, szarkákról, pókokról, siklókról, verebekről, viperákról, fecskékről illetve lepkékről.
Berg Judit: Lengemesék színekben
Berg Judit Lengemesék színekben című könyve segít rácsodálkozni, hogy milyen szép színes is a világ. Talán már sokan hallottak a Locsogó-tó környékén élő tetőtől-talpig zöld lényekről, a Lenge Mini-sorozat kötetei pedig kifejezetten a Füttyös Vilkót, Sulyom királyt és Nagyapót szerető családok legkisebbjeinek szólnak.
A József Attila-díjas író Lengmeséinek talán legkülönlegesebb vonása, hogy a szülők játszva és észrevétlenül taníthatnak gyermekeiknek többek között a gyógynövényekről, de megismertethetik velük a környezetvédelem, környezettudatosság és más értékek fontosságát is.
A Lengemesék színekben már 2 éves kortól ajánlott, a lapozó így segít bevonni a legkisebbeket a színek, évszakok szépségeibe,
emellett pedig betekinthetünk a világ és Berg Judit különleges mesei helyszíneibe is.
A könyv a pirossal indít, majd jön a kék, a zöld, a sárga, a barna és a fekete. Minden szín egyedülálló illusztrációkat is kapott, amelyek által szinte lehetetlen elfelejteni például a hársfavirág, a kakukkfű, a csipkebogyó jellemzőit.
A lapozót Pálfi Zsolt illusztrálta, a szülő és gyermeke a közös játékhoz pedig biztosan számíthat a Lengemesékből is ismerős szereplők és tárgyak segítségére. Ebben persze nincs semmi meglepő, hiszen a Locsogó-tó környéki lények szintén nagyon szeretnek mókázni.