2021-ben lépett életbe Magyarországon az a rendelet, amely részben tiltja vagy jelentősen megadóztatja a műanyag zacskók forgalmazását. Az új szabályozás különbséget tesz a lebomló és nem lebomló zacskók között. Előbbi után körülbelül negyedakkora környezetvédelmi termékdíjat kell csak fizetni – írja a Tudatosvásárló.hu.
Most egy új kísérlet során olyan műanyag zacskókat tesztel a Greenpeace Magyarország és a Humusz Szövetség, melyek „otthoni komposztálásra alkalmas” jelöléssel vannak ellátva. A hazai élelmiszerüzletek zöldség, gyümölcs és pékáru részlegéről, illetve a pénztárak mellől beszerzett zacskókat a Humusz komposztálójában helyezte el a két zöldszervezet.
A zacskókat és szatyrokat a civilek négy különböző élelmiszerlánc, az ALDI, az Auchan, a SPAR, valamint a Tesco üzleteiből szerezték be.
A két szervezet által vizsgált CBA, COOP, Lidl, PENNY, és Reál üzletekben csak hagyományos műanyag tasakok vagy vegyesen papírból és műanyagból készült zacskók álltak a vásárlók rendelkezésére, lebomló zacskók nem. A CBA egyébként környezetbarát és újrahasznosítható jelöléssel kínál zacskókat, melyek látszólag nem különböznek a hagyományos, ugyancsak újrahasznosítható műanyag tasakoktól – olvasható a Greenpeace közleményében.
A Greenpeace és a Humusz a kísérlettel azt méri fel, hogy a szatyrok és zacskók beváltják-e a hozzájuk fűzött reményeket, azaz ha ezek házi komposztálóba kerülnek, akkor valóban komposztálódnak-e.
A komposztba került zacskók bomlását a zöldszervezetek először 45 nap, majd 3, 6, illetve 12 hónap után fogják megvizsgálni.
Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője a kísérlet kapcsán elmondta, hogy a legtöbben, akik lebomló zacskóval térnek haza a bevásárlásból, nem tudják, mit kezdjenek a hulladékká váló csomagolóanyaggal és a szemetesbe dobják. Hasonlóan rossz eset, ha valaki a szelektív hulladékgyűjtőbe dobja, hiszen a lebomló műanyag nem hasznosítható újra műanyagként, ráadásul a szelektív hulladékgyűjtőbe kerülve elszennyezi az újrahasznosítandó műanyagot is.
Szabó György, a Humusz Szövetség nulla hulladék programjának vezetője elmondta hogy a kísérlettel azt szeretnék bemutatni, hogy a boltokban kapható lebomló zacskók egy részén »industrial compost« jelölés szerepel, amit például a Spar és az Aldi is árul.
Ez viszont azt jelenti, hogy amikor ezek hulladékká válnak, csak ipari körülmények között, megfelelő hőmérséklet, nyomás, páratartalom mellett tudnak komposztálódni.
A lebomló zacskók tehát jellemzően nem hasznosulnak. Ha pedig egy ilyen zacskó a természetben végzi, akkor sok tekintetben hasonló természeti károkat okoz, mint kőolajból készült társai, ráadásul egyes kutatások szerint az emberek hajlamosabbak a bioműanyagok eldobására, azt gondolva, a természetben úgyis lebomlanak.