2024. januárban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 0,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző hónaphoz viszonyítva szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene nem változott.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 0,2 százalékkal nőtt. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 1,0 százalékkal emelkedett, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,1 százalékkal csökkent.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 0,9 százalékkal csökkent. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 8,0 százalékkal nőtt, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 5,5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 6,4, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 8,1, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 8,2, a használtcikk-üzletekben 8,4 százalékkal kisebb lett.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 9,1 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 4,3 százalékkal emelkedett.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 4,6 százalékkal nőtt.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 2,3 százalékkal mérséklődtek.
A KSH közölte: januárban az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1356 milliárd forintot ért el. Az országos kiskereskedelmi forgalom 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 35 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott – tette hozzá a jelentés.
Szinten tudott maradni
A KSH számait a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is komentálta. Az, hogy a januári kiskereskedelmi forgalom volumene nem változott az előző hónapihoz viszonyítva, az NGM szerint azt is jelzi, hogy a kereskedelmi forgalom volumene szinten tudott maradni a magas forgalmú decemberi hónaphoz képest. Ez jelentős eredménynek számít, mivel a hazai és nemzetközi tendenciák alapján általánosnak tekinthető, hogy az ünnepek miatt év végére megugró fogyasztási kedvet januárban a forgalom visszaesése követi – vélekedik a minisztérium.
Az NGM közleményében azt írják, tovább folytatódott a fogyasztás helyreállása, amelyet jól példáz, hogy a kiskereskedelmi forgalom volumene az éves összevetést tekintve 13 hónapon keresztül mért visszaesést követően újra bővülni tudott januárban. Ezzel megerősítést nyert, hogy a kiskereskedelmi forgalom túljuthatott a mélyponton, és a kilábalási szakaszba érkezett.
(MTI)