Bébiétel és pelenka: sokkal többet fizet a szülő Magyarországon, mint Ausztriában vagy Szlovákiában
Tavaly átlagosan 55 százalékról 25 százalékra csökkentették a tápszerek társadalombiztosítási támogatását Magyarországon. De találni olyan tápszert is, aminél teljes mértékben megszüntették a támogatást. Ez pedig jelentős terheket ró az kisgyermekes családokra. Az orvosok attól tartanak, hogy a legnehezebb helyzetben lévő családok újra úgynevezett „feles tejjel”, azaz vizezett tehéntejjel etethetik a csecsemőket.
Hogy a tápszerárakon túl átfogóbb képet kapjunk a kisgyermekes szülők terheiről, annak jártunk utána, hogy milyen költségekkel jár a gyermek ellátása havonta és mennyit kellene ugyanazokért a termékekért fizetni, ha nem Magyarországon, hanem Ausztriában vagy például Szlovákiában vásárolnánk meg.
Példánk során egy 6 hónapos gyerek szükségleteit nézzük, azaz azt a kort, amikor az anyatejes szoptatás mellett már elkezdhet számára megfelelő ételeket is fogyasztani. Jelen esetben napi 3 üveges bébiétellel való táplálást veszünk alapul a szoptatások mellett. Virtuális kosarunkba kerül még az ételeken kívül pelenka is.
Ennyi támogatás jár most a gyermek után
Az édesanya a jelenleg hatályos törvények szerint kétféle támogatásban részesül. Az egyik a csecsemőgondozási díj (rövidített nevén: CSEK), ami 168 napig, azaz valamivel kevesebb, mint fél évig jár. CSED-et legkorábban a gyermek várható születése előtt 28 nappal lehet kérni. Ennek összegét meglehetősen bonyolult kiszámítani. Alapvetően a kérelem benyújtását megelőző három hónap előtti 180 naptári nap átlagbérétől kalkulálják.
A CSED támogatásának 168 napja lejár, akkor lehet igényelni GYED-et, azaz a gyermekgondozási díjat, ami addig jár, amíg a gyerek két éves nem lesz. Ennek legnagyobb összege a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70 százaléka. Végül jön a GYES, ami a gyermek három éves koráig jár.
Mivel hat hónapos gyermek esetén a GYED jár, így ezzel az összeggel nézzük meg példánkon keresztül, hogy mennyire lehet kijönni a mostani árak mellett.
A GYED a mi esetünkben a legnagyobb jóindulattal 221 760 forint lesz.
Ennyit kap ugyanis az, akinek a fizetése megegyezett a KSH által közzétett januári bruttó mediánkeresettel. Tehát azt feltételezzük, hogy az anyuka elég hamar feljutott a munkahelyi ranglétrán arra a szintre, hogy elérje a magyar mediánbért. Annyit még elárulunk, hogy aki a minimálbért kapta, annak 122 325 forint GYED-re kell számítania.
Lássuk az árakat!
Az árak tekintetében 31 nappal számolunk, hogy megkapjuk az egy havi eredményt. Így összesen 186 pelenka fog kelleni és 93 nem anyatejes étkezést veszünk alapul. Az egyszerűség kedvéért a DM üzletlánc árait néztük meg, mivel Magyarországon, Ausztriában és Szlovákiában is kaphatók ugyanazok a termékek. Néhány azonos márkájú termék esetében is összehasonlítottuk az árakat, viszont ez esetben az üzletlánc már eltér a három ország között.
A 144 darabos saját márkás pelenka a darabárát tekintve önmagában egy 13 578 forintos kiadást jelent a DM üzleteiben.
A hat hónapos kortól adható, szintén saját márkás bébidesszert, amiben a gyümölcsök mellett teljes értékű gabonapelyhek is vannak, 469 forintba kerülnek. Ebből mindössze napi 2 adagot számolunk, így 29 078 forintot kell kiadni.
Ugyanezen tematika mentén napi egy üveges étellel számolunk, ami 6 hónapos kortól adható. Ez esetben egy BIO alma, körte és banán keveréket választottunk, aminek ára 499 forint, azaz egy hónapra 15 469 forint.
Ha az anyának nem jelent gondot a szoptatás, akkor ebben a korban, a szilárd ételekre való átvezetés folyamatában nem kell több kiadással számolni a gyermek étkezését tekintve, mert nincs szükség anyatej-kiegészítő tápszerre.
Így tehát az eddigi kiadásunk 58 125 forint, amiben semmi más nincs benne. Csak ez a kiadás a korábban említett medián átlagbér után járó állami támogatás 26,2 százalékát viszi el.
Mennyibe kerülnek ugyanezen termékek más országokban?
Túl azon, hogy az édesanyáknak teljesen más mértékű támogatás jár a gyermekek után, érdemes megnézni, hogy ha ugyanezeket a termékeket vásárolják meg, az milyen mértékben terheli meg a családi kasszát.
A korábban már említett, 4-9 kg közötti gyermekeknek készült pelenka, melyet a DM saját márkájaként árul, idehaza 73 forintra jön ki darabja a midi 3-as méretből. Mindhárom országban kapni ugyanabból a 144 darabot tartalmazó csomagból, így meglehetősen pontos képet kaphatunk a különbségekről. Ha 378-as euró árfolyammal számolunk, akkor ez a pelenka a szomszédos Ausztriában 0,15 euró, azaz 56,7 forint.
Tehát egy hónapnyi pelenkamennyiséggel számolva 3032 forinttal kedvesebbet kell fizetni a szomszédos országban.
A szlovák DM-ben egy pelenka már 0,17 euró, de összességében így is 1625 forintot meg lehet spórolni egy hónap alatt. Hogy miért ekkora az árkülönbség, arra az összegzésben még kitérünk.
Az Aldi saját márkás pelenkái esetén is nagyjából hasonló különbséget vehetünk észre. Idehaza a Mamia pelenka 4-es méretéből 66 forint egy darab, míg odakint 0,15 euró, azaz 56,7 forint. A két ország közti különbség így 1730 forint.
A Pampers Active Baby pelenka 3-as méretben a magyar Rossmannban, a szlovák Teta üzletben, valamint az osztrák BIPA drogériában kapható. Idehaza 122 forint, Ausztriában pedig 102 forintra jött ki. A legolcsóbban Szlovákiában tudjuk beszerezni, ahol a darabára 83 forint.
A DM saját márkás bébidesszertje szintén megtalálható Ausztriában és Szlovákiában is 190 grammos kiszerelésben. A nyugati szomszédunknál a legolcsóbb ez a termék, mindössze 0,95 euró, azaz 359 forint. A kinti DM-ben tehát 110 forinttal olcsóbb, mint idehaza. Szlovákiában ugyanezért 1,05 eurót kell fizetni, de még így is 72 forinttal olcsóbb a 397 forintos darabára miatt.
Napi 2 adaggal, így havi 62 üveggel számolva Ausztriában vásárolva 6820 forintot, Szlovákiában vásárolva 4464 forintot spórolhatunk.
A BIO alma, körte és banán teljes kiőrlésű gabonával kevert 190 grammos üveg Ausztriában 1,05 euró, tehát 397 forint. Szlovákiában ugyanez 1,15 euró, azaz 435 forint.
31 darabbal számolva Ausztriában 3162 forintot, Szlovákiában 1984 forintot lehet spórolni, ha a DM-ben vásárolunk.
A Hipp Bébiétel Jó Éjt kiadásai a magyar Rossmannban, a szlovák Teta üzletben, valamint az osztrák BIPA drogériában szintén eltérnek egymástól. Idehaza 719 forint egy üveg, míg Szlovákiában valamivel drágább, 2,69 euró, azaz 1017 forint. Ausztriában is csak kevéssel olcsóbb, mint Magyarországon. Ott 1,79 euró egy üveg, azaz 677 forint.
Összegezzünk!
Ha összevetjük a havi kiadásokat, akkor elég élesen látszódnak a különbségek.
Magyarországon 58 125 forintot kell kifizetni egy DM-ben az itt felsorolt termékek után. Ebben persze nincsenek benne a ruhák, játékok és megannyi kiegészítő, amikre időközben szükség lehet. Ha valaki ebben az időben a minimálbér után járó 122 325 forint GYED-et kapja, akkor annak 47,5 százaléka megy el a virtuális kosarunk termékeire.
Csak az élelmiszerekért Szlovákiában 50 035 forintot kell kifizetni, ami 14 százalékkal kevesebb, mint idehaza.
Ennél is olcsóbban jövünk ki, ha Ausztriában vásárolunk. Egy hónap alatt 13 011 forintot takaríthatunk meg, ami már 22,4 százalékkal kevesebb a magyarországi árakhoz képest.
Az osztrák virtuális kosár értéke 45 114 forint lett a DM-ben. Persze ennek megvan a maga oka, amiért nem az üzletlánc a hibás.
A pelenka és valamennyi étel, ami a cikkben szerepel 27 százalékos áfával van terhelve Magyarországon, ami Európai viszonylatban a legmagasabb adóteher. Ausztriában ezzel szemben mindössze 10 százalékot kell az élelmiszerek után befizetni, ami önmagában 17 százalékos árcsökkenést jelent. Ezért is lehet, hogy például a bébiételek minden esetben itt voltak a legolcsóbbak.
Szlovákiában átlagosan 20 százalékos áfa terheli a termékeket, de a gyermekes családokat azzal segítik, hogy felezték a pelenkák adóterhét, így csak 10 százalékot kell fizetni. Az alacsonyabb áfakulcs miatt alakulhatott ki az a különbség, amit a végeredmény árai között is megfigyelhetünk.