Több, brit szupermarketek által árult, olasznak nevezett paradicsompüré a BBC szerint Kínában termesztett és kényszermunkával szedett paradicsomot tartalmaz. Összesen 17, többségükben saját márkás, brit és német kiskereskedők által forgalmazott pürében találtak valószínűleg kínai paradicsomot – derül ki a BBC World Service által megrendelt tesztekből. Az összes olyan szupermarket, amelynek termékeit tesztelték, vitatja a vádakat.
Kína termeszti a világ paradicsomtermelésének mintegy harmadát. Hszincsiang északnyugati régiója tökéletes éghajlattal rendelkezik a gyümölcs neveléséhez, a legtöbb kínai paradicsom innen származik. Ez az a terület is, ahol Kína 2017 óta tömegesen tart fogva embereket. Emberi jogi csoportok állítása szerint több mint egymillió ujgurt tartottak fogva több száz létesítményben, amelyeket Kína „átnevelő táboroknak” nevez. Az ENSZ kínzással és visszaélésekkel vádolja a kínai államot, amely biztonsági kockázatot jelent ezekre a kisebbségekre. Kína tagadja, hogy embereket kényszerítene a paradicsomiparban való munkára, és azt állítja, hogy a munkavállalók jogait törvény védi. Kína szerint az ENSZ-jelentés „dezinformáción és hazugságokon” alapul.
A BBC 14 emberrel beszélt, akik azt állítják, hogy az elmúlt 16 év során kényszermunkát kellett elviselniük vagy szemtanúi voltak kényszermunkának a hszincsiangi paradicsomföldeken.
Egyikük elmondta, a börtönhatóságok azt mondták nekik, hogy a paradicsomot a tengerentúlra fogják exportálni, és ha a munkások nem teljesítik a kvótákat – akár napi 650 kg-ot is -, akkor elektromos sokkolót fognak rajtuk alkalmazni. Egy másikuk, egy ujgur tanár, akit 2015-ben bebörtönöztek egy szabálytalan úti okmány miatt, azt állítja, hogy megverték, mert nem teljesítette a tőle elvárt magas paradicsomkvótákat. Azt mondta,
a cellája mennyezetéről lógatták le büntetésből, és a verés nyomai a mai napig láthatók.
A lap megjegyzi, a beszámolók hitelességét ellenőrizni nehéz, ugyanakkor egybehangzóak, és egy 2022-es ENSZ jelentésben szereplő bizonyítékokat tükröznek, amely kínzásról és kényszermunkáról számolt be a hszincsiangi fogolytáborokban.
Egy olasz cég lehet a kínai paradicsomok egyik fő elosztója
A világ minden tájáról származó szállítási adatokat összeszedve a C4ADS nonprofit szervezet segítségével a BBC felfedezte, hogy a legtöbb hszincsiangi paradicsomot hogyan szállítják Európába: vonattal Kazahsztánon, Azerbajdzsánon és Grúzián keresztül, ahonnan Olaszországba viszik tovább.
Az adatokban egy cégnév többször is felbukkant címzettként. Ez az Antonio Petti volt, amely az olaszországi nagy paradicsomfeldolgozó cégek csoportjának tagja. Az adatok szerint a cég 2020 és 2023 között több mint 36 millió kg paradicsompürét kapott a Xinjiang Guannong cégtől és annak leányvállalataitól.
A Petti csoport
saját neve alatt állít elő paradicsomárut, de mások számára is beszállít, szupermarketeknek Európa-szerte, amelyek saját márkás termékként értékesítik azokat.
Régióra jellemző nyomelemprofilokat készítettek
A BBC vizsgálatában 64 különböző, az Egyesült Királyságban, Németországban és az Egyesült Államokban értékesített paradicsompürét teszteltek, laboratóriumban hasonlították össze őket Kínából és Olaszországból származó mintákkal. A világhírű eredetellenőrzéssel foglalkozó ausztrál cég, a Source Certain vizsgálta meg, hogy a pürék címkéjén szereplő származási állítások helytállóak-e. A Source Certain
az adott származási országra egyedileg jellemző nyomelemeket elemezte, amelyeket a paradicsom a helyi vízből és kőzetekből vesz fel.
Megállapították, hogy a kínai és az olasz paradicsomok nyomelemprofiljai “nagyon eltérőek”.
Ezeket a nyomelemprofilokat vetették össze a 64 tesztelt paradicsompürével, amelyek azt állították, vagy azt a benyomást keltették, hogy olasz paradicsomot tartalmaznak, illete néhány közülük nem jelölt meg származási helyet.
A laboratóriumi eredmények azt mutatták, hogy ezek közül a termékek közül sok valóban tartalmazott olasz paradicsomot, ugyanakkor 17 termék kínai paradicsomot tartalmazott, amelyek közül 10-et a Petti gyártott – az olasz vállalat, amely többször is szerepelt a nemzetközi szállítási nyilvántartásokban.
A szupermarketek szerint nincs bizonyíték a kínai paradicsom jelenlétére a termékeikben
Válaszul az összes szupermarket közölte, hogy nagyon komolyan veszik ezeket az állításokat, és belső vizsgálatokat végeztek, amelyek során nem találtak bizonyítékot a kínai paradicsom jelenlétére. Sokan vitatták a szakértőink által alkalmazott vizsgálati módszertant is.
A Lidl elismerte, hogy kínai paradicsomot használhatott. Közölték, hogy tavaly Németországban árultak „rövid ideig” ellátási problémák miatt egy terméket, és ezt vizsgálják. A terméket gyártó olasz Giaguaro jelezte, hogy minden beszállítója tiszteletben tartja a munkavállalók jogait, és jelenleg nem használnak kínai paradicsomot a Lidl termékeiben. A BBC ugyanakkor úgy tudja, hogy a paradicsomot a hszincsiangi Cofco Tunhe cég szállította, amelyet az USA tavaly decemberben kényszermunka miatt szankciókkal sújtott.
2021-ben az olasz katonai rendőrség csalás gyanújával razziát tartott a Petti csoport egyik gyárában – az olasz sajtó szerint kínai és más külföldi paradicsomot adtak ki olasznak. Egy évvel a razzia után azonban peren kívül megegyeztek az ügyben. Petti tagadta a kínai paradicsommal kapcsolatos állításokat, és az ügyet ejtették.
A gyanús olasz cég tagad
A Petti elleni vizsgálat részeként a BBC riportere üzletembernek adta ki magát, aki nagy megrendelést kíván leadni. A Petti csoporthoz tartozó Italian Food vezérigazgatója meghívta a vállalat toszkánai gyárának megtekintésére, ahol a riporter megkérdezte, használnak-e kínai paradicsomot.
Igen… Európában senki sem kér kínai paradicsomot. De ha önöknek nem gond, akkor megtaláljuk a módját, hogy a lehető legjobb áron termeljünk, akár kínai paradicsomot is használva
– közölte a vezérigazgató.
A riporter egy 2023-as címkét is talált a Petti hordóján a Xinjiang Guannongtól, miközben a cég állítja, hogy nem vásárolt tőlük azóta, hogy az Egyesült Államok 2020-ban szankciókat rendelt el a vállalat ellen kényszermunka alkalmazása miatt, csak egy másik kínai vállalattól, amely nem alkalmaz kényszermunkát. A BBC szerint a két cég egy és ugyanaz, még a telefonszámuk is közös.