Folyamatosan terjed a koronavírus, a keddi információk szerint már többek között Ausztriában és Horvátországban is diagnosztizáltak fertőzötteket. Egyre több országban figyelhető meg az a tendencia, hogy a lakosok kifosztják a boltokat, bevásárolnak tartós élelmiszerekből – tartva egy esetleges lezárástól vagy katasztrófától. De mi a helyzet itthon?
OKSZ:A kereskedelem bírja a strapát
Megkerestük az Országos Kereskedelmi Szövetséget, melynek főtitkára, Vámos György állítja: folyamatosan monitorozzák a történéseket, de eddig nem tapasztalták, hogy az elmúlt napokban, hetekben tartalékolásba kezdtek volna a magyarok.
– Természetesen mi is figyeljük az eseményeket, az eddigi összegzésünk szerint egyetlen csoportban sem volt forgalmi kiugrás az elmúlt napokban, ami felvásárlásra utalhat. Lehet, hogy a vásárló azt látja, hogy egy polcon éppen valamiből kevés van, vagy elfogyott, ennek az oka a munkaerőhiány is lehet (ilyen volt máskor is).
Azért, mert egy polcon valami éppen nincs, annak az ég világon semmi köze a koronavírushoz! – mondta.
Vámos nem akart jóslásokba, feltételezésekbe bocsátkozni, de azt azért elmondta: a kereskedelem már jópár rohamot kiállt az idők folyamán.
– A kereskedelem húsvétkor, karácsonykor a szokásosnál többszörös forgalmat bonyolít le – ebből kiindulva tehát a kereskedők számára nem okozna gondot, ha megnövekedne a kereslet. Végső következtetés: egyedi, szórványos esetek lehetnek, hogy valaki megijed és bevásárol, de összegzésben nem jön ki semmi plusz:
Nem látjuk nyomát a felvásárlásnak, de okát sem látjuk, mert a kereskedelem bizony helyt tud állni, ha megrohannák a boltokat! – húzta alá Vámos György.
A Lidl mindenkit megnyugtat
A problémában a hazai üzletláncok is érintettek, a Lidl például kérdésünkre válaszolva biztosít mindenkit: folyamatosan dolgoznak azon, hogy biztosítsák a vásárlás zavartalanságát, és eddig ők sem tapasztaltak semmi szokatlant, ami aggodalomra adna okot.
– A Lidl Magyarország nem realizált kiugró kereslet növekedést az előző év azonos időszakához képest egyetlen termékterületen sem. A vállalat folyamatosan monitorozza a fogyásokat és mindent megtesz annak érdekében, hogy az élelmiszerellátás folyamatosságát és annak zökkenőmentességét fenntartsa – írják.
Frissítés:
Cikkünk megjelenése után a nlc egyik munkatársa észrevette, hogy az óbudai Tescóban feltűnően üresek voltak a polcok, csupasz polcrendszerekkel találkozott. Bár pánikhangulatot nem észlelt, úgy véli, előre készülnek a karanténra a lakosok.
A Startlap az nlc cikkével kapcsolatban ezért ismét megkereste Vámos Györgyöt, aki annyit tett hozzá, hogy
“A legújabb fejlemény: délelőtt óta több áruházban is egyes cikkekből a szokásosnál több fogyott.”